Wymiana frontów kuchennych – dlaczego warto zrobić mały remont kuchni!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Wymiana frontów kuchennych będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz odświeżyć wygląd swojej kuchni, ale nie masz w planie remontu generalnego. Sprawdź, kiedy warto pokusić się o taki lifting i przejrzyj nasze propozycje na najmodniejsze fronty kuchenne!

Wymiana frontów kuchennych, czyli szybki i niedrogi remont kuchni

Częściowy remont kuchni nie obciąży twojego budżetu w takim stopniu, w jakim zrobiłby to remont całościowy. Zatem, jeśli chcesz odświeżyć wygląd kuchni i szukasz oszczędności remontowych, patent z wymianą frontów kuchennych powinien przypaść ci do gustu. Ponadto, jeśli generalny remont kuchni masz za sobą, korpusy mebli nadal są w świetnym stanie, a kuchni przyda się tylko delikatne odświeżenie wizualne, to taki mini remont również jest dobrym rozwiązaniem. Wymiana frontów kuchennych wiąże się również ze znacznie krótszym czasem trwania całego przedsięwzięcia, mniejszym zużyciem surowców oraz mniejszym nakładem pracy.
 

 
Jeśli żyjesz w zgodzie z ideą zero waste, takie rozwiązanie z pewnością przypadnie ci do gustu, gdyż zredukujesz liczbę odpadów podczas remontu, ale nie zrezygnujesz przy tym z nowego, pięknego wnętrza. Więcej o zero waste w kuchni przeczytasz w naszym artykule Dom zero waste: Porządki w kuchni, czyli kilka słów o ekologicznym sprzątaniu, kupowaniu i WYRZUCANIU.

Sprawdź, jak sprytnie urządzić kuchnię! Produkty Grohe dają wiele ciekawych możliwości! Zobacz, jak zamontować odpływ liniowy w łazience oraz jakie rozmieszczenie gniazdek w kuchni będzie najbardziej optymalne.

Na co zwracać uwagę przy wymianie frontów kuchennych

Fronty kuchenne możesz wymienić samodzielnie, ale możesz to zadanie zlecić firmie, która specjalizuje się w remontach kuchni. Najważniejsze w samodzielnej wymianie frontów kuchennych jest to, aby dokładnie wymierzyć każdą z szafek.

Pamiętaj, aby wysokość i szerokość frontów kuchennych mierzyć po wewnętrznej stronie szafki. Tam powierzchnia jest gładka, bez żłobień i ozdób, zatem pomiar będzie prostszy i dokładniejszy.

Robiąc odświeżenie kuchni, zastanów się również nad tym, czy chcesz zmienić wewnętrzny układ szafek i szuflad. Jest to idealny moment na taki krok, ponieważ możesz zamienić pojedynczą głęboką szafkę na szafkę z trzema szufladami lub zastąpić otwieranie drzwi lewostronne na prawostronne. Przy robieniu pomiarów nie zapomnij o dokładnym zmierzeniu rozstawu zawiasów, aby drzwi szafek zamocowane były stabilnie i prosto.
 

 

Fronty drewniane są bardzo solidne i wytrzymałe

Fronty wykonane z drewna są ponadczasowe i najdroższe z tych, które są ogólnodostępne na rynku. Wśród frontów kuchennych wykonanych z tego materiału, znajdziesz naprawdę różne gatunki drewna. Najtwardsze, najsolidniejsze, a co za tym idzie i najdroższe, będą twarde drewna dębowe oraz różne rodzaje drewna egzotycznego, np. heban, palisander czy wenge. Z kolei najtańsze będą fronty z miękkiego drewna, np. sosnowego. Ten rodzaj drewna jest mniej odporny na zniszczenia, ale i tak świetnie nadaje się jako materiał wykończeniowy na fronty kuchenne.

Grubość frontów drewnianych to od 22 mm do 25 mm, zaś cena jest zależna od rodzaju wykorzystanego drewna. Standardowo, cena drewnianych frontów zaczyna się od ok. 900 zł za m2.

Dlaczego warto rozważyć zamontowanie drewnianych frontów kuchennych?

Drewniane fronty są zdecydowanie droższe od tych, wykonanych z płyty MDF, ale równocześnie zapewniają zdecydowanie większą trwałość i odporność na zniszczenia. Drewnianą powierzchnię możesz bez problemu zeszlifować, pozbywając się tym samym drobnych uszkodzeń i rys, a następnie przemalować na dowolny kolor. Po takim liftingu, wnętrze kuchni nabierze nowego wyrazu, a całościowy remont kuchni okaże się niepotrzebny.
 

 

Najtańsza wersja frontów kuchennych – fronty foliowane

Najbardziej ekonomiczną propozycją wymiany frontów kuchennych są fronty foliowane. Wykonane są na solidnej płycie MDF, której grubość waha się w granicach 16 mm – 19 mm. Okleina zewnętrzna frontu to folia PVC. Jest to materiał dosyć trwały, ale nie ma wątpliwości, że o zarysowanie powierzchni jest znacznie łatwiej, niż w przypadku powierzchni wykonanej z drewna.

Cena foliowanych frontów kuchennych zaczyna się od 200 zł za m2.

 

 

Pozostałe rodzaje frontów kuchennych

Oprócz frontów drewnianych i foliowanych są również dostępne inne rodzaje wykończeń. Do najpopularniejszych należą fronty lakierowane, wykonane z wytrzymałej płyty MDF. Ich grubość to ok. 18 mm. Po stronie wewnętrznej wykończone są laminatem, natomiast strona zewnętrzna lakierowana jest na wykończenie z połyskiem lub matowe. Kolejnym rodzajem popularnego wykończenia frontów kuchennych jest akryl. Wymiana frontów kuchennych na akrylowe wiąże się z kosztem ok. 350 za m2.
 

 
Fronty akrylowe wykonane są z płyty MDF i mają grubość ok. 19 mm. Zewnętrzna strona frontów pokryta jest matą akrylową, którą możesz zamówić z wykończeniem w połysku lub w macie. Fronty fornirowane wykonywane są na płycie MDF lub płycie wiórowej, ich grubość to zazwyczaj ok. 18 mm. Klient może sobie zażyczyć fornir naturalny lub modyfikowany – to oczywiście ma wpływ na cenę. Wykończenie frontów fornirowych może być w połysku, w macie lub może pozostać w naturalnym, surowym charakterze. Cena za m2 fornirowanego frontu kuchennego to ok. 500-600 zł.

Znacznie więcej na temat frontów kuchennych przeczytacie tutaj.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2023-04-26 19:09:47
Elzbieta
Chciała bym wymienić parę frontów kuchennych są biale połyskowe i bez uchwytów mają taki frez