[Cuda architektury] Phare Tower, czyli modernistyczna wieża-szkielet!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Architekci często sięgają po niebanalne formy, które wywołują wiele emocji w odbiorcach. W tej części cyklu Cuda architektury opowiemy o projekcie, który projektem pozostał. Dlaczego Phare Tower nie doczekał się realizacji i dlaczego projekt tak bardzo nas zachwycił?

Czym jest projekt Phare Tower?

Jest to projekt, który miał być drugą najwyższą wieżą we Francji, zaraz po wieży Eiffla. Modernistyczna wieża na blisko 300 metrów miała być położona na zachodnim brzegu Paryża, w La Défense. Budynek o powierzchni 140 000 m2 miał oferować powierzchnie biurowe i 2 restauracje na szczycie wieży. Dodatkowo planowano otworzyć taras widokowy dla gości. Projekt został stworzony przez architekta Thoma Mayne, który pracował dla agencji Morphosis.
 

 

Jak z zewnątrz wygląda się projekt Phare Tower?

Ten ekspresyjny budynek został zaprojektowany tak, by wieża prezentowała się niczym osłonięty z zewnątrz szkielet, który opleciony jest metalową siatką lakierowaną bielą i beżem. Dwie warstwy siatki łącza się i przeplatają przez duże okrągłe otwory. Dzięki tym zabiegom wieża jest pełna gracji, a przy tym jest ona pełna swobody i nadzwyczajnej lekkości.

Gra świateł a architektura

Co ciekawe, ta złożona struktura pozwala przechwycić, jak najwięcej światła dziennego do wnętrza budynku. Siatki (porównywane do skóry) wraz ze zmianami oświetlenia, stają się nieprzezroczyste, przezroczyste lub nieprzezroczyste pod pewnymi kątami.
 

 

Wnętrza Phare Tower – kolejny przejaw zabawy formą

Za projekt aranżacji wnętrz Phare Tower również odpowiadała firma Morphosis, która opracowała kompleksowy wystrój wnętrz, w tym dobór mebli i oznakowania. Wieża zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz została zaprojektowana z niezwykłą starannością – każde z 4 lobby zostało zaprojektowane w nurcie modernistycznym, jednak zawierały one odrębne i niestandardowe wykończenia. Ich wspólną cechą są perforowane metalowe panele sufitowe, w których ukryto elementy, takie jak czujniki dymu, głośniki, kamery czy oświetlenie.
 

 

Phare Tower – dlaczego projekt nie został wcielony w życie?

Miejsce, w którym miała pojawić się wieża, objęte jest programem odnowy, który ma na celu modernizację lub przebudowę starych budynków i biurowców. Projekt Phare Tower nie dotarł jednak do momentu realizacji – został on zastąpiony nieco skromniejszą wersją, która składała się z dwóch krótszych wież połączonych mostem. Budynek Sisters Towers zaprojektowany został przez Christiana de Portzamparc i jego budowa ma ruszyć w 2019 roku. Zgodnie z zapowiedziami, planowaną datą oddania siostrzanych wież jest 2021 rok.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: