Minimaluxe – najmodniejszy pomysł na aranżację mieszkania 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

„Minimaluxe” to termin, który w świecie projektowania robi obecnie zawrotną wprost karierę. Urządzone w tym stylu wnętrza są proste, oszczędne, uporządkowane, nowoczesne i eleganckie, ale przytulne, relaksujące i bardzo komfortowe. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy natury, skandynawskiego i japońskiego wzornictwa (oraz połączenia obu, czyli Japandi), a także estetyki mid-century. Sprawdźmy, jakie elementy i zabiegi składają się na tę fantastyczną konwencję. 

Jak urządzić salon w stylu minimaluxe? 

1. Miękkie krzywizny 

Klasyczny minimalizm opiera się na czystych liniach i geometrycznych formach. W minimaluxe prym wiodą łagodne, zaokrąglone, organiczne kształty oraz obłe i płynne sylwetki. Meble minimaluxe pozbawione są ostrych, twardych krawędzi – otulają użytkowników i zachęcają, by wygodnie się na nich rozłożyć. 

Minimaluxe
Minimaluxe
Minimaluxe

2. Duże wyposażenie 

„Mniej znaczy więcej” to maksyma, która najlepiej oddaje istotę tradycyjnego minimalizmu. Minimaluxe nie odrzuca tego podejścia, ale fizycznie i optycznie wypełnia przestrzeń bardziej niż jego „starszy krewny”. Liczba mebli nadal jest ograniczona do niezbędnego minimum, ale lekkie, smukłe konstrukcje zastępuje się cięższymi, masywniejszymi, głębokimi i zwykle nisko zawieszonymi sprzętami. 

Minimaluxe
Minimaluxe

3. Ciepłe, nieagresywne kolory 

Znany i ceniony od dziesięcioleci minimalizm bazował na barwach z chłodnej strony koła kolorów: bieli, szarości, srebrze. Minimaluxe przynosi zwrot ku cieplejszym tonacjom: beżom, kremom, terakocie czy gipsowym różom. 

4. Ściany z subtelną teksturą 

Minimaluxe zrywa z lśniącym, wypolerowanym charakterem pomieszczeń i wprowadza atmosferę niedoskonałości i prawie niedokończenia (w duchu japońskiego wabi-sabi). Ściany najczęściej wykończone są tutaj przy pomocy tynku mineralnego i/lub pomalowane strukturalną bądź dekoracyjną farbą, tak aby uzyskać wizualny efekt gipsu, wapna, gliny czy piasku. 

5. Kontrasty 

Wnętrza w stylu minimaluxe nie wyglądają, jakby w całości wyjechały z jednej lini produkcyjnej. Nowoczesne wyposażenie sąsiaduje z meblami vintage. Obok naturalnego drewna pojawia się beton lub kamień, a ręcznie wytarte, namacalne tekstury odbijają się w metalu 

6. Warstwy 

Minimaluxe dokłada do minimalizmu także trochę warstwowości. Głębię wprowadzają takie akcesoria jak: tapicerki, dywany, zasłony, koce czy poduszki. Styl lubi się z wieloma modnymi materiałami: boucle, lnem czy skórą. 

Minimaluxe

Dla kogo odpowiednie jest mieszkanie w stylu minimaluxe? 

Jeśli podobają Wam się wnętrza dobrze zorganizowane i wolne od bałaganu, ale obawiacie się zbyt zimnego, sterylnego wystroju – minimaluxe to patent właśnie dla Was. Minimaluxe jest przyjazny i żywy – nie ma w sobie nic z przesadnie wymyślnych, wyselekcjonowanych i stylizowanych aranżacji. Urządzone w tym stylu mieszkania sprawiają wrażenie, jakby opiekowały się domownikami; przynoszą spokój i wyciszenia, a jednocześnie pozwalają na wyrażenie własnej osobowości. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: