Jak urządzić kuchnię i łazienkę z miękkimi krzywiznami?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Łuki, owalne formy i wszelkie półkoliste kształty triumfalnie wracają do naszych wnętrz. Renesans mody na obłości i łagodnie wygięte linie niektórzy interpretują jako symbol wzmocnienia pozycji kobiet w debacie publicznej i stopniowego przejmowania przez nie inicjatywy w różnych aspektach życia społecznego: od polityki po świat projektowania. Inni – zamiast „ekspansji żeńskiego pierwiastka” – widzą tutaj postpandemiczną potrzebę zbliżenia do natury i pragnienie otaczania rzeczami o możliwie najbardziej organicznym charakterze. Niezależnie od tego, na ile prawdziwe są powyższe teorie, trendem na delikatne krzywizny w mieszkaniu zdecydowanie warto się zainteresować. Sprawdźmy, jak ciekawie wykorzystać takie figury w aranżacji kuchni i łazienek. 

1. Łuki drzwiowe

Nadproża łukowe to element architektoniczny znany i szeroko stosowany od tysiącleci. Historyczne łuki przybierały różne postacie, w zależności od tego, czy zostały poprowadzone jako część koła, elipsy lub paraboli. Możemy wyróżnić aż kilkanaście rodzajów łuku, między innymi: łuk pełny (typowy dla starożytnego Rzymu), łuk ostry (typowy dla gotyku), łuk koszowy (lekko spłaszczony w szczytowym odcinku; typowy dla czasów nowożytnych), łuk Tudorów (z wyróżnionym punktem centralnym), łuk lancetowy, łuk podkowiasty, łuk trójlistny, łuk wspięty, łuk wklęsło-wypukły, łuk kotarowy dwudzielny czy łuk w ośli grzbiet. 

We współczesnej architekturze wnętrz wejścia najczęściej wieńczą łuki pełne lub koszowe. Dodają one przestrzeni jednocześnie lekkości, wdzięku i elegancji. Sprawiają także, że pomieszczenia wydają się optycznie wyższe, niż są w rzeczywistości, i że utrzymany zostaje właściwy balans między wrażeniem swobodnego przepływu a intymnością w sąsiadujących ze sobą strefach.  

Łuk drzwiowy w kuchni
Czasami to, co najbardziej klasyczne i posiadające najdłuższą tradycję, potrafi wyglądać szczególnie nowocześnie i świeżo.
Luk drzwiowy w łazience
Łuk drzwiowy w łazience
Łuk drzwiowy otwarta kuchnia
Łuk drzwiowy w łazience

Łuki drzwiowe – w przegrodzie między aneksem kuchennym a salonem lub między sypialnią a pokojem kąpielowym – najlepiej, oczywiście, skonstruować na etapie wznoszenia budynku. Ale w większości przypadków da się je stworzyć także później – wyburzając fragment istniejącej ściany lub zabudowując dużą otwartą przestrzeń ścianką z płyt kartonowo-gipsowych. Do postawienia łuki drzwiowego w ścianie z płyty kartonów-gipsowej wykorzystuje się profile CW i profile UW. Nacięcie profilu UW co 40, 30 lub 20 milimetrów pozwala wygiąć go w pożądany kształt i na jego bazie uformować odpowiedni łuk. Przykładowy schemat wykonania łuku drzwiowego taką techniką prezentujemy na poniższym rysunku:

Łuk drzwiowy

2. Owalna wyspa kuchenna 

Owalne wyspy kuchenne są nie tylko ogromnie estetyczne, ale także wysoce funkcjonalne. Po pierwsze, integrują domowników i świetnie spędza się przy nich czas. Po drugie, usprawniają i ułatwiają przemieszanie się wokół obiektu, bo na szlakach komunikacyjnych nie pojawiają się żadne ostre krawędzie, o które można zawadzić. Owalne wyspy kuchenne znakomicie prezentują się w połączeniu z wyraźna fakturą, na przykład wykończeniem z drewnianych lamelek

Owalna wyspa kuchenna
Owalna wyspa kuchenna
Owalna wyspa kuchenna

3. Łukowe wnęki 

Kuchenna lub łazienkowa wnęka (pierwsza może być ozdobnym akcentem dla okładziny ściennej nad blatem roboczym, drugą pełnić rolę półki na kosmetyki) z łukowym finiszem to doskonały sposób na dodanie wnętrzu przytulności i niepowtarzalnego charakteru. 

Wnęka w łazience
Wnęka w kuchni

4. Półokrągłe meble 

Półokrągłe elementy mogą pojawić się także w kuchni bez wyspy. Zakończenie w ten sposób zabudowy kuchni w kształcie litery „L” „G”, a nawet jednorzędowej ma w sobie coś zarazem fikuśnego i zachęcającego. Za wyprofilowanymi w kształt półokręgu drzwiczkami można umieścić na przykład sympatyczny barek. 

Barek w kuchni

5. Organiczne wyposażenie 

Naturalne, przytulne kształty można wprowadzić także w obrębie detali: lamp, okapów, luster itp. Aby „zmiękczyć” aranżację łazienki, postawcie na delikatną wizualnie ceramikę. Odpowiednia będzie tu chociażby linia Essence od marki GROHE. Do kuchni wybierzecie baterię z wylewką w kształcie litery „U”, czyli właśnie głębokiego łuku. Pasująca będzie na przykład kolekcja GROHE Minta, gdzie dodatkowo możecie wybierać spośród szerokiej gamy kolorów. 

Półokrągłe lustra
Okrągły okap
GROHE Essence
Ceramika GROHE Essence: wanna, toaleta, bidet i umywalka
GROHE Minta
Baterie GROHE Minta w kolorze: złotym, grafitowym, czarnym i miedzianym

Zakończenie 

Miękkie krzywizny w kuchni i łazience warto zestawić ze stonowaną kolorystyką, tzw. barwami ziemi, oraz subtelnymi fakturami. Utkana z takich aranżacyjnych zabiegów kompozycja będzie ciepła i sprzyjająca odpoczynkowi. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: