Remont jesienią i zimą – 3 rzeczy, o których trzeba pamiętać

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Remont mieszkania lub domu zimą czy jesienią nie jest łatwym zadaniem, ale też nie niemożliwym. By prace remontowe przebiegły sprawnie, należy zadbać m.in. o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, a także w odpowiedni sposób przetransportować materiały wrażliwe na mróz. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas remontu jesienią i zimą.

Remont zimą i jesienią a wietrzenie i ogrzewanie wnętrz

Dużym utrudnieniem remontów jesienią i zimą jest przede wszystkim niska temperatura powietrza, która sprawia, że wnętrza, a co za tym idzie, ściany, są niedogrzane. W związku z tym nakładane farby, gładzie, gipsy czy inne materiały budowlane i malarskie schną dłużej niż latem, czy wiosną. Zbyt niska temperatura może mieć wpływ nie tylko na czas trwania remontu, ale także na właściwości wykorzystywanych produktów. W związku z tym musisz zadbać o odpowiednie ogrzewanie pomieszczeń i podkręcić moc kaloryferów. Co prawda większość producentów zaleca, by temperatura powietrza podczas nakładania np. farb czy tynków mieściła się w przedziale 5-25˚C, jednak 5˚C to absolutne minimum. Przy takiej temperaturze ściany będą schły bardzo wolno. Optymalna temperatura podczas wykonywania prac mokrych to zwykle 20-23˚C.Dlaczego jeszcze należy podkręcać ogrzewanie w czasie remontu? Ponieważ równie ważne, co ogrzewanie, jest wietrzenie wnętrz – nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Jeśli nie podkręcisz grzejników i otworzysz okna, temperatura powietrza znacznie spadnie i utrudni lub uniemożliwi wykonywanie prac mokrych.

W niewywietrzonych wnętrzach może pojawić się wilgoć, która wniknie w ściany i sufity i w przyszłości może przyczyniać się np. do powstawania grzybów czy pleśni. Warto jednak uważać na to, by nie wietrzyć wnętrz zbyt intensywnie – jeśli okna będą otwarte za długo, grzejniki mogą nie podołać wyzwaniu, a ściany będą za bardzo się wychładzać lub przymarzać.

Wietrzenie wnętrz i jednoczesne podkręcanie kaloryferów wydaje Ci się nierozsądne? Niestety w trakcie remontu mieszkania czy domu zimą jest to konieczne.

Wilgotność pomieszczeń i suszenie ścian w trakcie remontu zimą – na co warto uważać?

Zimą i jesienią niektóre ekipy remontowe decydują się na używanie nagrzewnic, jednak nie jest to bezpieczne rozwiązanie – może powodować nierównomierne wysychanie ścian. Gdy nagrzewnica jest skierowana w jeden punkt, ściana, na którą najbardziej dmucha ciepłe powietrze, wysycha zdecydowanie szybciej niż pozostałe, a to z kolei przyczynia się do powstawania pęknięć na tynku lub gipsie. Poza tym po intensywnym i nierównomiernym suszeniu ścian ich kolor może być nierówny, mimo użycia tego samego produktu. Ściany powinny schnąć naturalnie i w stałej temperaturze.

remont jesienią

Wilgotność podłoża podczas malowania powinna oscylować wokół 3-6%, a wilgotność powietrza nie powinna być niższa niż 40% i wyższa niż 80%. Dla dosychających materiałów budowlanych niewskazane jest, by powietrze było za suche, ponieważ mogą pojawiać się problemy z rozprowadzaniem farb czy klejów.

Wskazówka! Do mierzenia wilgotności powietrza służy higrometr. Jeśli urządzenie pokaże, że powietrze jest za suche, możesz użyć nawilżacza powietrza, a jeśli wskaźnik wilgotności będzie za niski – osuszacza.

Transport materiałów wrażliwych na zimno, potrzebnych do remontu

Na powodzenie prac remontowych mają wpływ nie tylko temperatura czy wilgotność powietrza, ale też sposób transportu niektórych materiałów. Gdy termometr pokazuje niskie, w szczególności minusowe temperatury, nie należy transportować farb, klejów, tynków czy lakierów komunikacją miejską lub pieszo – najlepiej zdecydować się na transport ogrzewanym samochodem. Tego typu produkty nie powinny być eksponowane na niskie temperatury, ponieważ mogą stracić swoje właściwości.

układanie paneli jesienią i zimą

Poza tym zimą, po przywiezieniu na miejsce remontu drewnianych podłóg czy paneli, warto odczekać nawet około 2 dni, zanim zaczniesz je montować. Materiały te pracują inaczej pod wpływem różnych temperatur, dlatego, zanim zostaną położone na podłogi, powinny nabrać temperaturę otoczenia. Dzięki temu nie będą się odkształcać.

Jak widzisz, remont jesienią lub zimą może znacznie się przedłużać i wymaga odpowiednich środków ostrożności. Jeśli jednak wykonanie prac remontowych w tym czasie jest konieczne, zadbaj no to, by temperatura i wilgotność powietrza były odpowiednie i aby regularnie wietrzyć pomieszczenia.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2023-09-23 16:58:07
Maja
Trochę boję się właśnie tych wilgotnych, deszczowych dni, ale mam nadzieję, że nie będzie źle. Ruszamy właśnie z remontem salonu i łazienki i będziemy nawet kłaść cegiełki z ceglanego renesansu na ścianach - pierwszy raz coś takiego przed nami :))