Modne lampy 2023. Najnowsze trendy w oświetleniu wnętrz 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 6 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Modne lampy 2023 to przede wszystkim piękne przedmioty także przy zgaszonym świetle – oryginalne, odważne, a niekiedy nawet ekscentryczne… Zobaczmy, jakie oświetleniowe propozycje na nadchodzący sezon przygotowali dla nas projektanci i producenci domowego wyposażenia. 

Dlaczego warto pomyśleć o odświeżeniu oświetlania w mieszkaniu? 

Oprócz funkcji najbardziej oczywistej i praktycznej – czyli pozwalania nam na funkcjonowanie przy ograniczonym dostępie światła dziennego – lampy pełnią we wnętrzach wiele różnych ról: kreują atmosferę, poprawiają samopoczucie, pomagają zaakcentować wybrane przestrzenie lub kierować wzrok odbiorcy w określone miejsca. Zanana i lubiana projektanta wnętrz Katarzyna Szostakowska w rozmowie z nami podkreślała: 

… Natychmiast rzuca mi się w oczy dobór oświetlenia. Po tym od razu widać, kto projektował to wnętrze. Jeżeli widzę spójne oświetlenie całych powierzchni, jeżeli zaplanowano tzw. sceny świetlne, jeśli wszystkie źródła światła mają tę samą barwę, to wiem, że był tam architekt. 

Niewłaściwie zaprojektowane oświetlenie – bazowanie tylko na świetle górnym, bez uwzględnienia światła funkcyjnego i nastrojowego – to bardzo powszechny problem. Włączenie do aranżacji kilku dodatkowych źródeł światła: w postaci lampy podłogowej, stołowej czy ściennej nie nastręcza wielu problemów i nie jest zbyt kosztowne, a może przynieść znakomity efekt i całkowicie odmienić wrażenie, jakie stwarza dane wnętrze. Aktualizację oświetlania warto rozważać tym bardziej, że modne lampy 2023 otwierają przed konsumentami tyle wspaniałych i różnorodnych możliwości, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Modne lampy 2023. Gdy sztuczne światło staje się sztuką 

1. Kapryśne krzywizny i organiczne formy 

Subtelne wygięcia, delikatne obłości i zaokrąglenia oraz łagodne krzywizny – które zdaniem niektórych dowodziły silnej pozycji „kobiecego pierwiastka” w projektowaniu – stanowiły jeden z najgłośniejszych i najpopularniejszych trendów wnętrzarskich w 2022 roku. Zjawisko to objęło w szczególności tapicerowane meble: kanapy, sofy i fotele. W nadchodzących miesiącach ta miękka estetyka bardzo wyraźnie zawita także do produktów oświetleniowych. Będziemy oglądać prawdziwą ekspansję lamp podłogowych z wygiętymi pałąkami oraz lamp sufitowych w formie rozkloszowanej, powiewającej na wietrze spódnicy, nierzadko z falistymi krawędziami. Lampy o takim kształcie dodają nowoczesnym wnętrzom, w których zwykle dominują proste, dynamiczne linie i ostre krawędzie, nieco subtelności, ciepła i intymności. 

Modne lampy 2023
Trendy w oświetleniu 2023
Modne lampy 2023
Trendy w lampach 2023

2. Klosze lamp sufitowych o dopasowanych do ścian kolorach 

Lampy sufitowe odgrywają niebagatelną rolę w komponowaniu palety kolorystycznej pomieszczenia. Typowym, forsowanym przez dekoratorów zabiegiem jest rezerwowanie dla nich barwy wtórnej lub akcentującej. Obecnie szalenie modne staje się jednak wybieranie lamp o kloszach w głównym, dominującym we wnętrzu odcieniu. Modne lampy 2023 współtworzą monochromatyczny wystrój, a nie próbują z nim konkurować. 

Trendy oświetleniowe 2023
Lampy trendy 2023
Modne lampy 2023

3. Marmur i beton 

Modne lampy 2023

Od kilku lat marmur (lub jego imitacja) święci niebywałe wprost triumfy w naszych łazienkach i kuchniach. A z miesiąca na miesiąc obserwujemy też coraz silniejsze przenikanie tego pięknego i szlachetnego materiału do innych pomieszczeń mieszkalnych. Wyrazem tego trendu są między innymi lampy podłogowe na niewielkich, ale stylowych i wyszukanych marmurowych postumentach. Do salonów i jadalni dumnie wkracza również – także dobrze już znany z łazienek – architektoniczny beton. Lampy stołowe z betonową podstawą zapowiadają się jako jeden z największych wnętrzarskich hitów 2023 roku. Naturalne, ziemiste odcienie i tekstury tego rodzaju dekoracji będą kapitalnym uzupełnieniem minimalistycznych, dyskretnie eleganckich pokoi. 

Betonowa lampa

4. Blichtr art deco 

O stylistyce art deco, co potwierdziła chociażby ostatnia edycja paryskich targów Maison et Objet, znów jest bardzo głośno. Kolejny już raz powraca moda na oprawy o czystych, aerodynamicznych liniach i sylwetkach z minimalną liczbą detali; na klosze z trawionego szkła lub chromu o „schodowych” lub wydłużonych kształtach, które przywodzą na myśle drapacze chmur. A wyjątkowo interesującą interpretacją nurtu będą lampy z lustrzanego mosiądzu. 

Lampa art deco
Lampa art deco
Lampa art deco
Maison et Objet
Lampa art deco

Modne lampy 2023. Trendy, który warto znać 

5. Naturalne materiały 

Modne lampy 2023 to również ukłon w stronę przyrody i jej wspaniałych darów. Wielką popularnością będą cieszyć się lampy z rattanu (także kolorowego, barwionego na odcień zielony, niebieski czy czerwony), trawy, sizalu, sznurka (w klimacie boho) czy hiacyntu wodnego.

Maison et Objet
Modne lampy 2023
Modna lampa 2023
Trendy w oświetleniu wnętrz 2023
Modne lampy 2023
Modna lampa do sypialni

6. Bigger is better 

W 2023 roku im większe oprawy oświetleniowe, tym lepiej. Zarówno lampy wiszące, jaki i stojące zyskują teraz rozmiary XXL. 

Duża lampa wisząca
Modne lampy 2023
Modna lampa do salonu

7. Ciemne, dymione szkło i „spalona stal” 

Oryginalnym, ale wyjątkowo kuszącym pomysłem na oświetlenie stołowe będą lampy ze „spalonej stali” – przyciągające wzrok tęczowym efektem i kojarzące się odrobinę z motocyklowymi rurami wydechowymi. Równolegle będzie rozwijał się trend na inspirowane skandynawskim designem lampy z przydymionego szkła – najokazalej prezentujące się w zestawieniu z ciepłym drewnem i tekstyliami. 

Lampa dymione szkło
Stalowa lampa do kuchni
Modne lampy 2023
Lampy trendy 2023

8. Architektoniczne żyrandole 

Modne lampy 2023 często przybierać będą fantazyjne i skomplikowane rzeźbiarskie formy. Żyrandole staną się nieco przesadne, dramatyczne czy wręcz cudownie dziwaczne – zbudowane z prowadzonych w nieoczywisty sposób linii i załamań.

Modna lampa 2023
Modne lampy 2023
Modne światło do domu 2023
Modne wnętrza 2023

9. Kolor i kosmos 

Trendy oświetleniowe 2023 to ciągły dialog z estetyką retro i vintage. Oprócz wspomnianego wyżej art deco nadciąga wiele skojarzeń ze sztuką ludową i epoką space age. Lampy stylizowane na tajemniczą aparaturę statków kosmicznych postrzegamy jako szalenie radosny i bezpretensjonalny wnętrzarski dodatek. 

Kosmiczne lampy 2023
Lampy trendy 2023
Modna lampa do sypialni
Modna lampa 2023

10. Bezsprzecznie bezprzewodowe 

Najbardziej znamienny trend oświetleniowy 2023 roku prawdopobnie nie będzie dotyczył jednak kształtów czy kolorów lamp, ale sposobu ich zasilania. Moda na przenośne lampy ledowe trafi  zarówno do salonów i sypialni, jak i kuchni i łazienek. To rewelacyjny sposób na zapewnienie wnętrzom światła w miejscach bez dostępu do gniazdek elektrycznych lub gdy nie chcemy szpecić przestrzeni niezbyt estetycznymi kablami. 

Lampa led do domu

Modne lampy 2023 – czy wiesz już, która z tych propozycji zagości w Twoim domu? 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: