Architekt wnętrz, projektant, dekorator. Kogo wybrać? Czym różnią się te zawody?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Architekt wnętrz, projektant i dekorator często traktowani są jako przedstawiciele jednego zawodu. Czy tak jest naprawdę? Zobaczcie, czym różnią się od siebie te trzy profesje.

Uznaliście, że potrzebujecie pomocy specjalisty przy projektowaniu i aranżacji Waszego wyśnionego wnętrza? Super! Ale pewnie nie wiecie, z czyich usług skorzystać: architekta, projektanta czy dekoratora? A może zakładacie, że nie ma to żadnego znaczenia, co będzie widniało na stronie lub wizytówce danego fachowca? Bo wszystkie te profesje wiążą się przecież z tymi samymi kompetencjami i od każdej z wymienionych osób możecie oczekiwać mniej więcej tego samego zakresu pracy i umiejętności?

Jak to więc w końcu z tymi architektami wnętrz, projektantami i dekoratorami jest? Te same zawody, czy nie? Wyjaśniamy i rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

1. Kim jest i czym się zajmuje architekt wnętrz?

Zacznijmy od rzeczy podstawowej: architekt wnętrz to zawód, za którym stoi ukończenie określonego kierunku studiów i obronienie dyplomu. Osoby bez wykształcenia kierunkowego nie mogą się posługiwać tytułem architekta! W Polsce architekci wnętrz mogą być absolwentami politechniki (architektura wnętrz, architektura, architektura i urbanistyka), ale także Akademii Sztuk Pięknych i Wyższych Szkół Sztuk Plastycznych. W przeciwieństwie do architektów budowlanych wykonywanie zawodu architekta wnętrz nie wymaga jednak specjalnych uprawnień (np. członkostwa w Izbie Architektów RP).

Żeby przedstawiać się jako architekt wnętrz, nie wystarczy zatem pasja, talent, wieloletnie doświadczenie, a nawet obszerna wiedza. Potrzebny jest do tego papier! Tytuł magistra lub inżyniera. Dyplom nie daje gwarancji, że mamy do czynienia z wysokiej klasy ekspertem, ale zdecydowanie zmniejsza ryzyko, że jest zgoła przeciwnie. 

kim jest architekt wnętrz

Czego możemy oczekiwać od architekta wnętrz?

Architekt wnętrz nie jest, jak często zwykło się uważać, zawodem artystycznym, ale techniczno-artystycznym. Czasami zorientowanym trochę bardziej w jedną lub w drugą stronę – w zależności od profilu uczelni i indywidualnych preferencji. Tok nauczania oraz pewna etyka zawodowa sprawiają, że architekci wnętrz posiadają nie tylko wiedzę techniczną (budowlaną) i z zakresu historii architektury i sztuki, ale także prawną (prawo budowlane), a nawet psychologiczną. Fundamentem pracy architektów wnętrz jest projektowanie układu funkcjonalno-użytkowego pomieszczeń. Czyli projektowanie pomieszczeń i ich układu z uwzględnieniem ich przeznaczenia, ergonomii, obowiązujacych przepisów i norm, szlaków komunikacyjnych, bezpieczeństwa, wygody, osobistych potrzeb i preferencji mieszkańców oraz – rzecz jasna – walorów estetycznych.

Czasami można się spotkać z przekonaniem typu:

Po co mi architekt, przecież sam wiem, jakie płytki czy meble mi się podobają!!!”.

To błędne i krzywdzące (tak dla architektów wnętrz, jak i samego inwestora podejście). Architekt wnętrz jest specjalistą, który myśli o projektowaniu przestrzeni znacznie szerzej i uwzględnia czynniki, które „zwykłemu śmiertelnikowi” prawdopodobnie w ogóle nie przyjdą do głowy. Tworząc projekt, architekci wnętrz posługują się fachową wiedzą z obszarów m.in. instalacji (elektrycznych, centralnego ogrzewania, hydraulicznych), konstrukcji budynków, materiałoznawstwa (od ścian po obicia mebli czy blaty kuchenne), doboru oświetlenia (właściwych współczynników, unikania olśnień i odbić), najnowszych trendów i wielu innych.

Dodatkowo architekci wnętrz potrafią współpracować z wykonawcami i nadzorować realizację projektu lepiej niż ktokolwiek inny. Etapy ich pracy to m.in. inwentaryzacja, projekt funkcjonalny, wizualizacje 3D, projekt wykonawczy, przygotowanie harmonogramu prac i kosztorysu materiałów, pomoc w doborze ekipy wyznawców, koordynacja prac wykończeniowych, audyt i odbiór pomieszczeń.

kim jest projektant wnętrz?

2. Kim jest i czym się zajmuje projektant wnętrz?

W przypadku profesji „projektanta wnętrz” sytuacja jest bardziej skomplikowana i niejednoznaczna. Przede wszystkim „projektant wnętrz” nie jest oficjalną, unormowaną prawnie nazwą jakiekolwiek zwodu.

  • W ujęciu szerszym projektant wnętrz może świadczyć usługi w tym samym zakresie, co architekt wnętrz. Z tą zasadniczą różnicą, że projektantem wnętrz może się mianować każdy! Może być to osoba bez specjalistycznego wykształcenia. Ktoś, kto ukończył tylko weekendowy lub korespondencyjny kurs projektowania, a nawet w ogóle nie legitymuje się żadnym świadectwem odpowiednich szkoleń, a jedynie uznaje, że po prostu „świetnie się na tym zna”. Oczywiście projektant wnętrz może być bardzo dobrym fachowcem i pracować na podobnym poziomie, co architekt wnętrz.

Szansa trafienia na „domorosłego specjalistę”, bez odpowiednich kompetencji jest jednak wtedy zdecydowanie większa.

  • W ujęciu węższym „projektantem wnętrz” zwykło się określać osobę wyspecjalizowaną w projektowaniu jednego typu pomieszczeń, np. kuchni lub łazienki. Często są to osoby powiązane z danym producentem lub sklepem.

3. Kim jest i czym się zajmuje dekorator?

Dekorator – jak sama nazwa wskazuje – zajmuje się dekorowaniem wnętrz, czyli tworzeniem ich ostatecznego wystroju. Dekorator to zawód stricte artystyczny, ale również w żaden sposób nieuregulowany. Często wykonują go osoby z wyższym wykształceniem plastycznym, ale nie jest to ani obowiązek, ani norma. Dekorator odznacza się dużą wrażliwością estetyczną, znajomością kolorów, faktur i tekstur. Umie ocenić jakość i wartość dodatków oraz właściwie łączyć je ze sobą. Dekorator wnętrz wie, jaka aranżacja będzie pasowało do danego inwestora i umie nadać całości właściwy, spójny charakter. Zna aktualną modę i trendy. Dekoratora można określić jako osobę odpowiedzialną za nadanie projektowi końcowego, unikalnego szlifu.

kim jest dekorator wnętrz

Kogo zatem wybrać: architekta wnętrz, projektanta, a może dekoratora?

Wpierw podkreślmy, że każdy architekt wnętrz jest jednocześnie projektantem i może być znakomitym dekoratorem. W drugą strona taka zależność nie zachodzi – projektant, a szczególnie dekorator nie mogą zastąpić architekta.

Stwierdzenie, że postawienie na współpracę z architektem wnętrz zawsze będzie najlepszym wyborem, byłoby jednak pewnym nadużyciem.

Najważniejsze jest dobre uświadomienie sobie, jaką pracę chcemy zlecić i czego od danej osoby oczekujemy. Podobnie ma się rzecz po drugiej stronie – osoba, która będzie z nami współpracować, powinna jasno określić swoje kompetencje i zakres realizowanej przez siebie pracy.

  • Gdy budujemy dom, urządzamy od podstaw nowe mieszkanie, przeprowadzamy generalny remont, chcemy wprowadzić zmiany konstrukcyjne, zmienić układ instalacji i przeznaczenie pomieszczeń powinniśmy (a często nawet musimy) skorzystać z pomocy architekta wnętrz.
  • Gdy chcemy wyremontować lub urządzić jedno pomieszczenie, zmienić aranżację bez dużego zakresu prac, wówczas śmiało możemy zgłosić się do projektanta.
  • Jeśli szukamy kogoś, kto pomoże nam dobrać dodatki pasujące np. do naszych podróżniczych zamiłowań, szybko i bez dużej ingerencji w przestrzeń odmieni jej wystrój i charakter lub np. odnajdzie dla nas i dobierze meble, zasłony czy ozdoby w jakimś szczególnym stylu, zgłośmy się do dekoratora.

Tak jak kontakt z pracownią architektoniczną, gdy szukamy jakichś efektownych poduszek, może spotkać się co najwyżej z pewnym niezrozumieniem, tak zatrudnienie dekoratora do zamienienia kuchni w sypialnię i stworzenia aneksu w salonie będzie juz dużym nieporozumieniem, i może okazać się bardzo kosztownym błędem.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: