Marmurowa łazienka. 5 pomysłów na aranżację 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 6 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Marmurowa łazienka – stworzona najczęściej przy pomocy imitujących marmur gresowych płytek – od 2 czy 3 lat należy do absolutnego topu najpopularniejszych wnętrzarskich rozwiązań… i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się coś w tej kwestii zmienić. Trudno się temu dziwić – piękno marmuru przyciąga i fascynuje ludzi już od kilku tysięcy lat, a dzięki rozwojowi technologi produkcji płytek szlachetny i elegancki wygląd tego materiału stał się dostępniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. 

Płytki imitujące marmur. Czy to dobry wybór do łazienki?

W zastępowaniu droższego materiału tańszym – czyli w omawianym przypadku naturalnego marmuru ceramicznymi płytkami z adekwatnym motywem – nie ma niczego złego. Tym bardziej, że „marmurowe płytki” są nie tylko nieporównywalnie przystępniejsze cenowo, ale także znacznie praktyczniejsze. Prawdziwy marmur wymaga starannej impregnacji oraz konserwacji i pielęgnacji, bo bez odpowiedniego zabezpieczenie (w odróżnieniu na przykład od granitu) będzie wchłaniać wodę i różne substancje barwiące. Warto jednak wybierać płytki wysokiej jakości. Takie, które możliwie wiernie kopiują naprawdę występujący w przyrodzie kamień (z uwzględnieniem powstałego po polerowaniu połysku), a nie stanowią jedynie luźną fantazję na temat charakterystycznego użylenia i kolorystyki marmuru. W zbudowaniu odpowiedniego rozeznania i podjęciu właściwej decyzji zakupowej na pewno pomoże Wam poniższa tabelka. 

Zestawienia otwiera, oczywiście, na pewno najsłynniejszy i prawdopodobnie najwyżej ceniony i najbardziej pożądany marmur na świecie – marmur Cararra, wywodzący się z okolic toskańskiego miasteczka o tej samej nazwie.

NazwaWygląd Pochodzenie
Bianco CarraraBIANCO CARRARACarrara, Toskania, Włochy
Crystal WhiteCrystal White marmurWietnam
Royal WhiteRoyal White marmur Hiszpania
Mountain WhiteMountain White marmur Hiszpania
Polar WhitePolar White marmur Hiszpania
Bianco IbizaBianco Ibiza marmurHiszpania
Pand WhitePand White marmur Chiny/Tajwan
Emperador LightEmperador Light Marmur Hiszpania
Crema MarfilCrema Marfil Marmur Hiszpania
Coffee CreamCoffee Cream marmurHiszpania
Breccia SardaBreccia Sarda Marmur Sardynia, Włochy
ZalzalaZalzala marmur Zalzala, Pakistan
MonterraMonterra marmur Indie
EmperadorEmparador marble Hiszpania
Forest BrownForest Brown Marmur Indie
Rojo AlianteRojo Aliante Marmur Hiszpania
Blue FantasyBlue Fantasy Marmur Indie
BardiglioBardiglio Marmur Włochy
Grey WoodGrey Wood marble Indie
Marina BlackMarina Black marmur Brazylia
Laurent BrownLaurent Brown Marmur Chiny
Portoro BrownPortoro Brown Marmur Hiszpania
Nero MarquinaNero Marquina Marmur Hiszpania

Marmurowa łazienka. Czyli jaka? 

Tak jak istnieją setki rodzajów marmuru, tak samo mogą istnieć setki zupełnie odmiennych łazienek wykorzystujących marmurowe wzornictwo. Marmur może być zarówno jasny, jak i ciemny. Między niemalże doskonałą bielą i pełną czernią odnajdziemy szeroką gamę tonacji: kremy, beże, żółcie, błękity, brązy czy szarości. Kolor marmuru może być prawie jednolity lub składać się z przenikający odcieni o mniejszym lub większym kontraście. Użylenie może być  znikome lub bardzo gęste i intensywne. W zależności od tego, jakie marmur będą imitowały wybrane przez Was płytki, Wasza marmurowa łazienka może być spokojna i stonowana lub dynamiczna i ekspresyjna. Ostateczny charakter aranżacji zbuduje jednak to, co oprócz marmuru w tejże łazience się znajdzie. 

Marmurowa łazienka. Jak jak ją ciekawie urządzić? 

Marmurowa łazienka z metalicznymi dodatkami 

Jasny marmur i złote, miedziane lub mosiężne dodatki: baterie, lustrzane ramy, oprawy oświetleniowe etc. to bardzo klasyczne i wysublimowane połączenie. Łącząc imitację marmuru Bianco Carrara, Crystal White, Royal White, Mountain White, Polar White, Bianco Ibiza lub podobnych z dyskretnie połyskującymi powłokami (np. cool sunrise lub brushed warm sunset z kolekcji GROHE), stworzycie olśniewające wnętrze o ponadczasowej elegancji. 

Płytki marmurowe do łazienki
Łazienka ze złotymi dodatkami
Marmurowa łazienka ze złotymi dodatkami
Złote lustra do marmurowej łazienki
Złote karny i marmurowe płytki
Złoto w marmurowej łazience

Marmurowa łazienka z czarnymi dodatkami 

Innym typowym zabiegiem podczas pracy z płytkami z efektem marmuru jest wyeksponowanie dużego kontrastu między powierzchniami. Wybierając jasne marmurowe płytki i czarną konstrukcję kabiny prysznicowej oraz innych elementów wyposażenia zaaranżujecie łazienkę bliską na przykład estetyce nowojorskiej

Marmurowa łazienka i czarne dodatki
Marmur w łazience i czarne dodatki
Biało-czarna łazienka
Biało-czarna marmurowa łazienka
Marmurowa łazienka z czernią
Płytki z efektem marmuru i czarne dodatki
Czarny kran i marmur w łazience
Jasna łazienka z czarnymi dodatkami

Marmurowa łazienka i drewno 

Wzory, które naturalnie występują w przyrodzie, najczęściej znakomicie do siebie pasują. Jednym z takich uniwersalnych zestawów jest marmur i drewno. Wybierzcie drewniany (lub drewno imitujący) blat, drewnianą podłogę, drewniane półki i drewniane akcenty w kilku innych miejscach. Dodawszy drewno do marmurowej łazienki, wykreujecie wnętrze ciepłe i ogromnie przytulne. 

Marmurowa łazienka i drewno
Marmurowe płytki w łazience i drewno
Marmurowa łazienka i drewno
Marmur w łazience i drewno
Drewno w łazience
Marmur i drewno w łazience
Drewno i marmur
Marmurowa łazienka z drewnem

Marmurowa łazienka i dodatkowa tekstura

Ale możecie postąpić także zgoła przeciwnie i towarzyszem marmuru uczynić teksturę wymyśloną  bardziej przez człowieka. Eksperymentujcie z łączeniem marmuru z płytkami metro lub okta- czy heksagonalnymi, ułożonymi w kształt litery „V” albo tapetami w geometryczne wzory, na przykład w duchu art deco. Możecie także wyłożyć ścianę kilkoma rodzajami imitacji marmuru. Marmurowa łazienka z takimi „wstawkami” będzie bardzo niebanalna i unikatowa. 

Marmurowy wzór w łazience
Marmur i płytki metro

Marmurowa łazienka z kolorem 

Płytki z efektem marmuru ciekawie prezentują się także wówczas, gdy do naturalnej, łagodnej palety dorzucimy nieco intensywniejszych barw. Zobaczcie, jak zmienia się charakter marmuru, gdy pojawi się obok niego nasycony róż, soczysta limonka, turkus czy granat.  

Marmurowa łazienka i dodatkowy kolor
Płytki z efektem marmuru do łazienki
Marmurowa łazienka
Kolorowa łazienka z marmurem
Ciemna łazienka z marmurem

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: