Jak dobrać baterię do wanny? Część 3. Baterie podtynkowe

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Przemek Kalinowski

Przemek Kalinowski Architekt Wnętrz

Ostatnia część naszego cyklu dotyczy baterii podtynkowych. Odkryjcie pułapki czyhające przy ich doborze.

Poznaliście już baterie natynkowe, wolnostojące, baterie wmontowane w obudowę wanny. Czas na baterie podtynkowe – wystawiające na pierwszy plan funkcjonalność i elastyczność. Zobaczcie jak je dobrać do Waszej łazienki, żeby później nie żałować.

Baterie wannowe – rozwiązania podtynkowe

Rozwiązania podtynkowe pozwalają zaprojektować przestrzeń wanny w najbardziej elastyczny sposób. Dają możliwość dobrania wszystkich elementów według indywidualnych potrzeb. Ale wymagają też podjęcia wielu decyzji.

Podstawą jest zawsze bateria podtynkowa.

Składa się ona z części zewnętrznej i pasującego do niej elementu podtynkowego. Choć przy codziennym użytkowaniu nie widać części wbudowanej w ścianę, to jest ona najważniejszym komponentem całego zestawu. Dokonując wyboru warto wziąć pod uwagę łatwość montażu, detale ułatwiające poprawną instalację, możliwość przeprowadzenia ewentualnych czynności serwisowych, niewielką głębokość osadzenia w ścianie i wymiary części natynkowej, która wynika z konstrukcji elementu podtynkowego. Im mniejsza rozeta samej baterii, tym lepiej wygląda na ścianie.

Rozwiązaniem, które spełnia wszystkie te wymagania i ma jeszcze kilka innych istotnych zalet, jest element podtynkowy GROHE Rapido SmartBox. Na jego przykładzie przedstawię dokładniej możliwości systemów podtynkowych.

bateria wannowa podtynkowa

Do elementu podtynkowego podłącza się poprowadzone w ścianie rury z ciepłą i zimną wodą. Większość takich modułów ma wejścia wody po bokach. Grohe Rapido SmartBox ma podłączenia od dołu, co pozwala zaoszczędzić nieco miejsca w ścianie, bo zazwyczaj wodę doprowadza się właśnie od strony posadzki. Od baterii prowadzi się w ścianie rury z wodą już zmieszaną do elementów zaprojektowanych według potrzeb. W przypadku Grohe Rapido SmartBox mamy do dyspozycji aż trzy wyjścia wody (dwa po bokach i jedno od góry). W strefie wanny na pewno będzie to napełnianie, które może mieć formę wylewki ściennej, wylewki podłogowej lub syfonu wannowego z przelewem i funkcją napełniania.

Wylewka ścienna sprawdzi się przy wannie dosuniętej do ściany. Ale gdy wanna jest odsunięta (np. wolnostojąca), może być za krótka. Na ogół jej wysięg nie przekracza 18 cm. W takim przypadku lepiej wybrać wylewkę stojącą, montowaną na posadzce lub syfon z funkcją napełniania. Pamiętajmy jednak, że wylewka na posadzce wymaga elementu montażowego instalowanego w warstwach podłogi. Drugim wyjściem poprowadzimy wodę do słuchawki prysznicowej, podłączonej do wody za pomocą tzw. kolanka przyłączeniowego, do którego przykręca się końcówkę węża. Tu do wyboru mamy pojedyncze kolanka (wtedy trzeba jeszcze dodać ścienny uchwyt punktowy na słuchawkę lub drążek prysznicowy) lub kolanka ze zintegrowanym uchwytem na słuchawkę. Znaleźć też można baterie wannowe z wbudowanym kolankiem i uchwytem na słuchawkę.

Całość możemy obsłużyć baterią jednouchwytową z przełącznikiem automatycznym, baterią termostatyczną z Aquadimmerem lub baterią Grohe Smart Control z głowicą termostatyczną i dwoma przyciskami wyposażonymi w pierścienie do regulacji siły strumienia. Wszystkie modele mają niewielką rozetę o średnicy lub boku długości 158 mm.

Gdybyśmy jednak zechcieli jeszcze obsłużyć trzecie wyjście wody, np. deszczownicę, to w przypadku większości rozwiązań podtynkowych z dwoma wyjściami, musielibyśmy dodać element przełączający wodę. Zrobić to można na wiele sposobów, ale każdy komplikuje zarówno projekt jak i obsługę.

Do Grohe Rapido SmartBox możemy dodać trzeci odbiornik wody i wszystko obsłużyć jedną baterią. Może to być bateria jednouchwytowa wyposażona w przełącznik kierunkowy. To on pozwoli łatwo przestawiać strumień za pomocą pokrętła.

bateria wannowa podtynkowa

Może to być też bateria Grohtherm Smart Control z pokrętłem temperatury i trzema niezależnymi przyciskami sterującymi trzema różnymi wyjściami wody. Warto pamiętać o tym rozwiązaniu, bo oferuje ono najbardziej intuicyjny sposób sterowania wodą.

jak dobrać baterię podtynkową

Przyciśnięcie przycisku z symbolem wanny włącza wodę z wylewki. Przekręcenie pierścienia wokół przycisku zwiększa lub zmniejsza strumień. Ponowne przyciśnięcie przycisku zatrzymuje wodę, a gdy wciśniemy do znów, uruchamia taką, jaka leciała wcześniej. Tak samo działa drugi przycisk z ikonką słuchawki i trzeci z deszczownicą.

Poniżej przedstawiam kilka typowych przykładów rozwiązań podtynkowych do wanny:

Bateria jednouchwytowa Grohe Plus z przełącznikiem automatycznym, wylewka wannowa (dł.168mm)  i słuchawka na uchwycie punktowym zintegrowanym z kolankiem przyłączeniowym węża prysznicowego. Wszystkie elementy na jednej wysokości, około 15 – 20 cm nad rantem wanny.

Minimum środków przy pełnej wygodzie. Bateria podtynkowa Grohe Grohtherm Smart Control do obsługi dwóch wyjść wody za pomocą przycisków z obrotowymi pierścieniami. Model ze zintegrowanym kolankiem przyłączeniowym węża i uchwytem na słuchawkę. Wodę do wanny zapewnia syfon z przelewem i funkcją napełniania.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: