Zadbany trawnik jest chlubą każdego ogrodu. Ale latem wymaga on szczególnej uwagi. Zobacz, jak pielęgnować trawnik, by intensywne słońce mu nie zaszkodziło!
Jak upalne lato wpływa na twój trawnik?
Mogłoby się wydawać, że latem, gdy nie brakuje słońca, ogrodowe rośliny i trawniki będą się świetnie rozwijały. Niestety, im bardziej upalne lato, tym więcej uwagi trzeba im poświęcić, bo słońce – choć korzystne – bywa też zdradzieckie dla trawników i roślin.
W zależności od aury, możesz napotkać różne problemy. Jeśli lato jest słoneczne i suche, na trawniku szybko mogą zacząć się pojawiać brązowe plamy uschniętej trawy, a gdy upałom towarzyszy duża wilgotność, łatwiej o choroby, np. grzybicze.
Ile wody potrzebuje trawnik?
Każdy trawnik, niezależnie od warunków pogodowych, wymaga dodatkowego podlewania by wyglądał ładnie. Przeciętne zapotrzebowanie na wodę wynosi ok. 5 l/m2 trawnika na dobę. Warto jednak pamiętać, że trawa ukorzenia się bardzo głęboko (na głębokość ok. 10-15 cm) i zwykłe zraszanie nie pozwala jej w pełni korzystać z dobroczynności podlewania. Dlatego latem trawnik należy podlewać obficie i bardzo dokładnie, aby woda dotarła do głębszych warstw gleby.
Jak często należy podlewać trawnik?
Aby trawnik nie wysechł za bardzo, powinno się go podlewać 2-3 razy w tygodniu i robić to regularnie. Ułatwieniem będą więc zraszacze z włącznikiem czasowym, ale ustawione tak, by opryskiwały trawę dużą ilością wody (przez dłuższy czas).

Najlepszą porą na podlewanie jest ranek. Temperatura nie jest jeszcze zbyt wysoka, a intensywne promienie słońca nie spowodują zbyt szybkiego odparowywania wody. Dobrze jest też zwrócić uwagę na temperaturę wody do podlewania, która powinna być zbliżona do temperatury rośliny – chodzi tu o to, by uniknąć szoku termicznego i nie zmrozić, ani nie poparzyć roślin. Poparzenie trawnika może zdarzyć się również przez podlewanie o niewłaściwej porze – w południe i wczesnym popołudniem promienie słońca będą skupiały się w kroplach wody jak w soczewce. Efektem mogą być ciemne plamy na liściach i gorszy wygląd trawnika, a nawet obumieranie darni. Dlatego nigdy nie należy nawadniać trawnika w pełnym słońcu.
Trawnik można też podlewać wieczorem, ale warto wtedy pilniej wypatrywać pierwszych oznak chorób grzybiczych, które mogą się pojawić, jeśli nadmiar wody nie będzie dostatecznie szybko odparowywał.
Grabienie i koszenie trawnika w ciągu lata
Najładniej wyglądają trawniki regularnie koszone. I to nie tylko dlatego, że są równe i gładkie, ale też ze względu na to, że systematyczne przycinanie trawy wspomaga jej równomierny i zdrowy wzrost. Latem należy dostosować częstotliwość koszenia do pogody i intensywności nawadniania, ale dobrze jest robić to raz na tydzień jeśli lato jest wilgotne lub dużo podlewamy i maksymalnie co 14 dni gdy panuje susza.

Specjaliści od ogrodnictwa radzą, by przycinać trawnik częściej, ale krócej – to znaczy o długość ok. 2 cm. Dzięki temu opadające ścinki wspomogą nawożenie trawnika, tworząc wartościową ściółkę. Jeśli jednak zabieramy się za koszenie po dłuższym czasie i źdźbła są dłuższe, należy je zgrabić lub użyć kosiarki z koszem, w którym zbiera się ścinana trawa. Grabienie ma też dodatkową zaletę, a mianowicie wpływa dobrze na dotlenienie gleby i równomierne rozrastanie się darni. Dzięki regularnemu grabieniu, możemy mieć gładki trawnik, zamiast kępek nierównej trawy.
Odchwaszczanie trawnika i zapobieganie kwitnieniu trawy
Latem nie tylko trawa wchodzi w okres wegetacji i silnego wzrostu – również chwasty dają się we znaki. Najczęstszym problemem trawników są mlecze, czyli mniszek lekarski oraz koniczyna. Należy je regularnie usuwać, najlepiej wycinając je wraz z korzeniami za pomocą ostrego noża. W przeciwnym razie szybko opanowują trawnik, a większych skupisk dużo trudniej jest się pozbyć.
Dodatkowym problemem, który nie dla wszystkich jest oczywisty, jest kwitnienie trawy. Choć może wyglądać ładnie, trawa, która wypuści źdźbła z nasionami bardzo szybko obumiera. Dzieje się tak dlatego, że trawnik całe swoje siły witalne przekierowuje na rozmnażanie, czyli wytwarzanie nasion. Przekwitnięta trawa bardzo szybko zaczyna żółknąć i usychać, szczególnie podczas upalnego lata, gdy dodatkowo meczy ją intensywne słońce. Na szczęście w tym problemie pomaga regularne koszenie! Aby nie uszkodzić dodatkowo trawy już osłabionej kwitnieniem, zadbaj o ostre i precyzyjne noże kosiarki. Im mniej zostaną zmiażdżone liście podczas koszenia, tym mniej utracą wody i łatwiej się zregenerują.
Jak ułatwić sobie dbanie o trawnik?
Kiedy mowa o regularnej pielęgnacji, trudno nie zacząć szukać bardziej zautomatyzowanych rozwiązań, które oszczędzają czasu. Najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem są wspomniane wcześniej zraszacze, czyli odpowiednio rozmieszczone w ogrodzie spryskiwacze, które można zaprogramować na włączanie się o odpowiedniej porze. Przy ustawianiu zraszaczy na trawniku należy zwrócić uwagę na to, ile słońca pada na konkretny obszar i przede wszystkim zadbać o te fragmenty trawnika, które są przez cały dzień w słońcu. Idealnie jest, gdy możemy sobie pozwolić na dużą ilość zraszaczy, pokrywającą cały trawnik, ale jeśli tak nie jest, zadbajmy najpierw o miejsca najbardziej nasłonecznione, cieniste podlewając ręcznie.
Obecnie można też spotkać roboty koszące, które działają podobnie jak samodzielne odkurzacze domowe. Programuje się je na regularne wyjazdy na ogród i dalej już właściwie radzą sobie same, kosząc trawnik dokładnie i systematycznie. Roboty koszące szczególnie docenią posiadacze dużych trawników, których skoszenie zajmuje dużo czasu i jest pracochłonne.
W innych naszych wpisach dowiesz się też jak dobrać oświetlenie ogrodowe, a jeśli dopiero czeka cię zakładanie ogrodu marzeń, możesz sprawdzić tegoroczne trendy w ogrodnictwie. Miłego czytania i odpoczynku na trawie!
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego