Mały przedpokój – jak go sprytnie urządzić?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, do którego trafiamy po przekroczeniu progu mieszkania. Ważne więc, by było to wnętrze dobrze urządzone, będące estetyczną wizytówką naszego domu. W parze z aranżacją powinna iść także funkcjonalność – przedpokój musi być użytkowy. Uzyskanie obu tych efektów może być jednak kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku ciasnego, małego holu. Sprawdź, jak sprytnie urządzić mały przedpokój tak, by był zarówno atrakcyjny wizualnie, jak i funkcjonalny.

Mały przedpokój – optyczne powiększenie to podstawa!

Nierzadko przedpokoje to pomieszczenia ciemne, ciasne i długie. Warto więc sprytnie powiększyć je optycznie. Swój mały przedpokój możesz na przykład wyposażyć w:

  • jasne kolory ścian – do pomalowania ścian użyj jasnych kolorów, najlepiej bieli lub jej odcieni, które najskuteczniej powiększają optycznie przestrzeń. Jasne ściany odbiją promienie słoneczne, dzięki czemu mały przedpokój wyda się większy i bardziej przestronny, niż jest w rzeczywistości. Możesz także zdecydować się na kolory chłodne, jako że sprawiają one wrażenie głębi, co również optycznie powiększa wnętrze.
  • duże lustro – lustra odbijają wnętrze, sprawiając wrażenie, że jest ono przestronne. W małym przedpokoju warto więc zastosować lustra o dużej powierzchni, np. w formie lustrzanych, przesuwnych drzwi szafy. Jeśli nie masz możliwości montażu dużej szafy, w przedpokoju postaw pionowe zwierciadło, które optycznie wydłuży korytarz. Unikaj luster w ornamentowych oprawach, które dodadzą małej przestrzeni niewskazanej ciężkości.
  • jeśli dywan, to w pasy – jeśli zdecydujesz się na dywan do przedpokoju, wybierz wzór w poziome lub pionowe pasy, które optycznie poszerzą lub wydłużą mały przedpokój.

 

 

Mały przedpokój – zaopatrz go w sprytne meble

Aby zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni w małym przedpokoju, warto zainwestować w montaż szafy o wysokiej zabudowie, dzięki czemu możliwe będzie schowanie w niej wielu rzeczy, tych rzadziej i tych częściej używanych (np. butów, szalików itp.), a także montażu wieszaków zarówno na krótkie, jak i długie kurtki i płaszcze. Najlepiej, by szafa budowana była na wymiar, a jej wnętrze – z uwzględnieniem indywidualnego projektu. Dzięki temu przestrzeń szafy zostanie wykorzystana w maksymalnie optymalnym stopniu. Warto zdecydować się na szafę z przesuwnymi drzwiami, co dodatkowo oszczędza przestrzeń i gwarantuje wygodę użytkowania. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest wygospodarowanie małej przestrzeni szafy na wbudowanie w nią ławeczki.
 

 
Jeśli nie chcesz decydować się na szafę o wysokiej zabudowie, ale planujesz zakup osobnych modułów mebli, pamiętaj, aby unikać wyboru wieszaka stojącego, a zamiast tego zdecydować się na wieszaki wiszące, montowane do ściany. Ławeczka do małego przedpokoju powinna natomiast łączyć minimum dwie funkcje – służyć jako siedzisko, ale także jako schowek na drobiazgi, np. kapcie. Możesz więc wybrać ławeczkę w formie skrzyni z otwieranym wiekiem i dodatkową półką na pudełka czy koszyki. Ciekawą alternatywną jest także wybór opcji 2w1, czyli ławeczki w komplecie z wieszakiem.
 

 

Minimalizm i umiar w małym przedpokoju

Aby nie zaburzyć optycznego powiększenia małego przedpokoju, należy pamiętać o aranżacyjnej powściągliwości i umiarze. Wszelki nadmiar dodatków nada wnętrzu ciężkości, a dodatkowo zaciemni mały przedpokój. Warto więc ograniczyć liczbę dodatków do takiej, która nie spowoduje wrażenie przytłoczenia wnętrza.
 

 

Mały przedpokój + fototapeta? Zdecydowanie tak!

Pisaliśmy o tym, że mały przedpokój powinien być urządzony z myślą o minimalizmie i umiarze, tak by nadmiar elementów nie wprowadził do wnętrza niepotrzebnego chaosu. Od reguły dekoracyjnej powściągliwości jest jednak wyjątek – fototapeta! Dobrze dobrana fototapeta jeszcze bardziej wzmocni efekt optycznego powiększenia wnętrza. W jaki sposób? Otóż zdjęcie z panoramicznym motywem sprawi wrażenie perspektywy, a co za tym idzie – przestronności.

Nie zapominaj o oświetleniu!

Na początku artykułu zwróciliśmy uwagę na to, by w małym holu dominowały jasne barwy odbijające światło. Co jednak w przypadku, gdy ściany nie mają czego odbijać, bo mały przedpokój jest na domiar złego ciemny, tzn. pozbawiony dostępu do naturalnego światła? Zadbaj o odpowiednie sztuczne oświetlenie! Zaplanuj je punktowo, tak by jego blask odbijał się w lustrze czy od ścian z kilku źródeł. Pomogą ci w tym halogeny, kinkiety naścienne czy modne ostatnio taśmy LED-owe.
 
Jeśli chcesz wiedzieć, jak funkcjonalnie urządzić pozostałe pomieszczenie małego mieszkania, sprawdź nasz artykuł 5 najprostszych sposobów jak urządzić małą kuchnię.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2017-10-27 14:22:13
Felipe
Materiał bardzo wartościowy. Ja się w pełni zgadzam z takim rozumowaniem i postawieniem sprawy.
2017-12-12 18:11:00
Domolubni
Dziękujemy ;)