Jak urządzić kuchnię przyjazną dla zwierząt? 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Jak pokazują najnowsze badania, już ponad połowa Polaków posiada w domu jakiegoś czworonożnego pupila. 42% właścicieli zwierząt opiekuje się psem, a 26% kotem. Każda osoba dzieląca domu lub mieszkanie z którymś z tych przesympatycznych stworzeń przyzna chyba, że ulubionym pomieszczeniem ich futrzastego przyjaciela jest kuchnia. Jak zatem zaaranżować to wnętrze, aby wszyscy czuli się w nim dobrze? 

Psy i koty ubóstwiają przebywać w kuchni, i to tylko nie tylko dlatego, że najczęściej zaspokajają tutaj swój apetyt. Psy, jako zwięrzęta stadne, z natury towarzyszą swoim panom przy codziennych czynnościach. Koty są zaś ogromnie ciekawskie, a gdzie w domu dzieje się więcej interesujący rzecz niż właśnie w kuchni? To tam zlokalizowane są najciekawsze zapachy i najbardziej intrygujące przedmioty, które można zrzucać na ziemię czy podgryzać. Co więcej kuchnie są zwykle najcieplejszymi pomieszczeniami w całym domu. A liczne analizy dowiodły, że kocia naturalna strefa termiczna – czyli taka, w której kot nie musi wytwarzać ciepła do ogrzania się ani zużywać energii na chłodzenie organizmu – wynosi od 30 do 38 st. C. Jest więc znacznie wyższa niż ta, w której komfortowo czuje się człowiek. 

jak urządzić kuchnię, gdy ma się zwierzę

Domowe zwięrzęta w kuchni – najważniejsze jest bezpieczeństwo 

Chemiczne środki czystości, niektóre gatunki roślin i pewne rodzaje pożywienia – a więc wszystko to, co standardowo znajduje się w kuchni – mogą być bardzo niebezpieczne dla domowych zwierząt. Wśród roślin toksycznych dla psów i kotów (głównie ze względu na zawartość szczawianów wapnia) znajdziemy m.in.: aloes (jakże często trzymany na kuchennym parapecie), dracenę, cyklamen (fiołek alpejski), kliwię, bluszcz pospolity, pelargonie, tulipany, oleandry, narcyzy, monsterę, hoję, konwalie, jemiołę czy chryzantemy. Na liście zakazanych produktów spożywczych dla czworonogów figurują zaś: alkohol, czekolada i kakao, kawa, winogrona i rodzynki, cebula, czosnek, szczypiorek, pestki owoców, awokado i orzechy makadamia

jedzenie niebezpieczne dla psów
jedzenie niebezpieczne dla ktoóew

Pamiętajcie zatem, aby każdą z tych rzeczy trzymać poza zasięgiem pupila. Jeśli Wasz pies czy kot opanował sztukę dobierania się do szafek bądź szuflad, rozważcie zamontowanie specjalnych blokad, jakie stosuje się dla ochrony dzieci, lub wymagających naciśnięcie uchwytów. Uwzględnijcie również występowanie tzw. zanieczyszczenia krzyżowego i nigdy nie trzymajcie karmy dla zwierząt w pobliżu trujących dla nich substancji. 

Kocich wycieczek po najmniej oczekiwanych miejscach w domu po prostu nie da się powstrzymać. Jeżeli Wasz Mruczuś lubi spacery bo blacie roboczym, rozejrzyjcie się za płytą indukcyjną o niskiej emisji ciepła resztkowego, aby uchronić pupila przed oparzeniami. 

Newralgicznym punktem w kuchni jest także strefa koszy na śmieci. Aby zniwelować ryzyko obecności psiego nosa w pojemnikach z odpadami, weźcie pod uwagę montaż sprytnych systemów umieszczanych pod zlewozmywakiem. 

grohe
System segregacji odpadów marki GROHE

Kuchnia odpowiednia dla zwierząt – strefa karmienia 

Stojące na podłodze miski to nieodzowny element aranżacji kuchni w domach, gdzie żyją zwierzaki. Przypomnijcie sobie, ile razy zdarzyło Wam się o nie potknąć lub nadepnąć na ogon konsumującego właśnie jakiś smakołyk psa czy kota… Architekci wnętrz i projektanci coraz częściej dostrzegają ten problem właścicieli zwierząt i polecają wiele niezwykle ciekawych rozwiązań. Ogromną popularnością cieszą się obecnie na przykład pomysłowe szuflady-blaty, do których wstawia się miski i otwiera je tylko na czas karmienia. Fajnym pomysłem jest też urządzanie specjalnych wnęk w obrębie kuchenne zabudowy. Lub zaplanowanie „kącika jadalnego” w miejscu narożnej szafki – wystarczy usunięcie dolnej półki i drzwiczek. 

Jeżeli żadna z tych opcji nie wchodzi aktualnie w grę, polecamy zainwestowanie w silikonową matę pod miski dla psa czy kota. Po pierwsze, ułatwia ona utrzymanie czystości. Po drugie, takie optyczne wydzielanie strefy karmienia pupila fajnie się prezentuje i zmniejsza ryzyko nadepnięcia stopą na krawędź np. pojemnika na wodę. 

Kuchnia przyjazna dla zwierząt – czystość i higiena 

Właściciele domowych zwierząt muszą mierzyć się ze specyficznym rodzajem bałaganu: sierścią, śladami łap, rozsypanym lub rozlanym jedzeniem, zadrapaniami itp. Generalnie zabrudzenia i uszkodzenia tego typu są mniej widoczne na ciemnych powierzchniach. Miłośnikom zwierząt zwykle sugeruje się więc zaaranżowanie kuchni w kolorach: ciemnoszarym, ciemnozielonym, granatowym a nawet czarnym. Szczęśliwym trafem takie właśnie tonacje są obecnie szczególnie modne i naprawdę wspaniale się prezentują. 

Wszystkie powierzchnie w urządzonej z myślą (również) o zwierzętach kuchni powinnny być jak najłatwiejsze w utrzymaniu czystości. Drewniane, fornirowane lub lakierowane (bardzo widoczne odpryski pod wpływem zadrapania) fronty i marmurowy czy drewniany blat na pewnie nie sprawdzą się w „opanowanej” przez zwierzaki kuchni. Lepiej wybierzcie fronty z okleiną PCV bądź akrylowe i blaty z laminatu albo np. wielkoformatowej płytki ceramicznej

Kuchnia i zwierzęta – legowiska 

Skoro wiecie, że Wasz zwierzak tak czy siak planuje stale Wam w kuchni towarzyszyć, o ile przyjemniej będzie, gdy zamiast plątać się pod nogami lub wskakiwać na blat, rozłoży się on na specjalnie dla niego wygospodarowanym legowisku. Oto kilka świetnych inspiracji: 

Kuchnia przyjazna dla starszych zwierząt 

Czworonogi w podeszłym wieku często miewają problemy ze stawami. Stąpanie po twardej podłodze i wspinanie się na blat o ostrych krawędziach bez wątpienia im w tej dolegliwości nie pomoże. Miękkie, ale sprawdzające się w kuchniach nawierzchnie to m.in podłoga z korka czy wracająca aktualnie do łask wykładzina winylowa

Kuchnia bez hałasów 

Zwierzęta są bardzo wrażliwe na silne odgłosy. Weźcie to pod uwagę, wybierając różnego rodzaju sprzęty kuchenne, np. zmywarkę. Poszczególne urządzenia mogą bardzo różnic się od siebie pod względem emitowanych decybeli.  

Kuchnia a ptaki 

Na zakończenie słowo skierowane nie do psiarzy i kociarzy, ale do sympatyków ptaków. Jeżeli posiadacie w domu papużkę lub kanarka, nie zapominajcie, jak poważnie szkodliwe mogą być dla nich dym, para i inne kuchenne opary. W przypadku, gdy opiekujecie się latającym maluchem, koniecznie wyposażcie swoją kuchnię w wydajny okap

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: