Kuchenna wyspa ze zlewozmywakiem – jak ją zaaranżować

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Masz dużą kuchnię, a w niej dużo rzeczy, ale nie chcesz, by cała była zastawiona szafkami? A może Twoja kuchnia jest niewielka i potrzebujesz większej powierzchni do pracy? W obu przypadkach sprawdzi się jedno rozwiązanie: wyspa kuchenna.

Wyspa w kuchni to dodatkowa przestrzeń, którą docenią zarówno regularni domowi kucharze, którzy spędzają w kuchni dużo czasu, jak i esteci, którzy nie gotują często, ale zwyczajnie lubią piękne wnętrza. Wyspa może służyć do przechowywania, być przedłużeniem blatu roboczego lub miejscem na szybkie śniadanie. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich potrzeb.

Przedstawiamy Wam rodzaje wysp, sposoby ich aranżacji i rozprawiamy się z mitami. Przeczytaj!

Kuchnia z wyspą ma wiele oblicz. Które wybrać?

Wyspa może być obszerna, mieścić wszystkie kuchenne sprzęty i być samodzielną przestrzenią do gotowania. Może też być wręcz symboliczna — mała lub niewyposażona w żadne dodatkowe funkcje. Najważniejsze, by była funkcjonalna dla osób, które będą z niej korzystać. Co jest do wyboru?

Wyspa z samym blatem i szafkami — to podstawowa opcja, która zwiększa przestrzeń do pracy i przechowywania. Jest też najprostsza w montażu, bo nie wymaga doprowadzania żadnych instalacji. Jednak dodatkową powierzchnię warto wykorzystać w pełni, nie tylko jako blat i szafki.

Wyspa kuchenna z płytą grzewczą to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, jeśli znajduje się na niej także blat do krojenia. 

Wyzwaniem może być jednak montaż okapu, bo kominy wentylacyjne, do których podpina się okap, umieszczane są w ścianach. Jeśli okap ma filtrować powietrze w obiegu otwartym, należy poprowadzić po suficie podłączenie do głównego ciągu. Instalację dobrze ukryć pod sufitem podwieszanym, ale na tyle solidnym, by udźwignął ciężar okapu.

Wyspa w kuchni ze zlewozmywakiem i zmywarką. Sprzątanie jest o wiele wygodniejsze, jeśli te dwa urządzenia znajdują się obok siebie — nie musisz nosić brudnych, mokrych naczyń ze zlewu przez całą kuchnię. 

Jednak i w tym wypadku montaż wymaga trochę pracy i najlepiej zaplanować go już na etapie projektowania kuchni. Niezbędne jest rozłożenie instalacji, która zapewni dopływ i odpływ wody z odpowiedniego miejsca w kuchni.

Z kolei wyspa z miejscem do jedzenia, jeśli nie ma zawierać dodatkowych urządzeń, nie wymaga wiele zachodu w kwestii montażu. Wystarczy postawić ją w wybranym miejscu, ustawić przy niej wysokie krzesła barowe i miejsce na szybką poranną kawę jest gotowe!

Szczególnym rodzajem wyspy jest taka, która łączy się ze ścianą lub kuchennym blatem. Taki półwysep sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dodatkowa powierzchnia robocza, a brakuje miejsca na klasyczną wyspę.

kuchenna wyspa ze zlewozmywakiem

Duża, średnia, mała — każda wyspa zmieści zlewozmywak

Niezależnie od rozmiaru, wyspa kuchenna może być czymś więcej niż blatem z dodatkowymi półkami na garnki. Na każdej, nawet na małym półwyspie, można zamontować komfortowy w użyciu zlewozmywak.

Duża wyspa kuchenna to dużo możliwości

Jeśli masz dużo miejsca i odpowiedni budżet, możesz pozwolić sobie na wyspę kuchenną bez kompromisów.

Najwygodniejsza opcja, to przeniesienie na wyspę większości kuchennych prac. Jeśli umieścisz na niej zarówno płytę grzewczą, jak i zlewozmywak, dużo łatwiej będzie Ci utrzymać czystość w kuchni podczas gotowania. Bałagan zostanie tylko w jednym miejscu.

Prawdziwy miłośnik czy miłośniczka gotowania zasługuje na profesjonalne rozwiązania, dlatego warto zdecydować się na zlewozmywak dwukomorowy i baterię kuchenną z wysoką, sprężynową wylewką. Idealnym połączeniem będzie np. zlew GROHE K800 i bateria K7 lub Eurocube. Takie zestawienie gwarantuje maksymalną funkcjonalność.

Ile miejsca zajmuje taka wyspa? Nie da się ukryć, że sporo. Wygodna powierzchnia do krojenia to min. 50 cm, zlewozmywak dwukomorowy to ok. 100 cm, standardowa płyta indukcyjna to kolejne 60 cm. Zachowując odpowiednie odległości od krawędzi blatu i poszczególnych urządzeń trzeba liczyć się z faktem, że wyspa będzie miała ok. 230-250 cm długości.

W średniej wielkości kuchni też jest pole do popisu!

Średniej wielkości wyspa też zmieści wygodny blat roboczy i wcale nie mały zlewozmywak. Wariant 1,5-komorowy lub 1-komorowy, ale większy, wystarczą, by komfortowo napełniać garnki i myć warzywa. Tu znów można zajrzeć, co do zaoferowania ma kolekcja GROHE  K700. Do tego wygodna bateria i można pracować! Warto zainwestować np. w kran kuchenny z wyciąganą wylewką, który dodatkowo obraca się o 360°. Jak te z kolekcji GROHE Essence i Concetto.

Dobrze, jeśli obok zlewu znajduje się też zmywarka. Jej montaż jest o tyle łatwiejszy, że wyspa dysponuje już dopływem wody i odpływem nieczystości podciągniętymi pod zlewozmywak. Jeśli jednak nie masz tyle miejsca na wyspie, umieść ją bezpośrednio naprzeciwko zlewu, w ciągu szafek kuchennych.

kuchenna wyspa ze zlewozmywakiem

Wyspa kuchenna w małej kuchni — czy tam jest miejsce na zlewozmywak?

Nawet na niewielkiej wyspie lub półwyspie zmieści się zlewozmywak. Może nie tak imponujący, jak na 2,5-metrowym blacie, ale wciąż wygodny i estetyczny.

Zlewozmywak jednokomorowy z kolekcji GROHE K200 lub K700 zapewni wysoki poziom funkcjonalności. Pasuje zarówno do małej wyspy jak i półwyspu, a w połączeniu z odpowiednią baterią zmieni niewielką kuchnią w królestwo gotowania. Tu też polecamy modele z wyciąganą wylewką, obracającą się o 360° lub 140°, rozmiarem pasujące do zlewozmywaka. Znajdziesz je w m.in. kolekcjach Eurosmart Cosmopolitan lub Concetto.

Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, wyspa kuchenna w małej kuchni może zastąpić stół. Wystarczy dołączyć do niej składany blat, rozkładany do posiłków. Pamiętaj tylko, aby pod blatem znalazło się odpowiednio dużo miejsca na nogi.

Nie musisz rezygnować z wyspy kuchennej tylko dlatego, że masz małą kuchnię. Z kolei w dużej kuchni możesz postawić naprawdę imponującą wyspę i umieścić w niej wszystkie niezbędne sprzęty. Im większa powierzchnia, tym więcej możliwości, ale im mniejsza, tym większe pole do popisu dla naszej kreatywności. Niezależnie od tego, jaka wyspa Ci się marzy i na jaką możesz sobie pozwolić, w ofercie GROHE zawsze znajdziesz rozwiązania, które umożliwią realizację Twojego planu.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: