Ślepa kuchnia – jak sprawić, że stanie się jaśniejsza i bardziej praktyczna?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Ślepa kuchnia albo inaczej ciemna kuchnia, to pomieszczenie kuchenne, które nie ma okien. Może się wydawać, że zaaranżowanie takiej przestrzeni jest trudne, ale mamy kilka sprawdzonych trików, które rozjaśnią i rozświetlą wnętrze. Sprawdź nasze rozwiązania i wprowadź światło do ciemnej kuchni!

Skąd wzięła się ślepa kuchnia?

Ślepa kuchnia to rozwiązanie, które obecnie nie jest zbyt często stosowane w nowoczesnym budownictwie. Było jednak często wykorzystywane za czasów PRL-u, gdzie mieszkania bywały małe, a ich rozkład sprawiał, że architekci często wstawiali kuchnie w miejsca, które nie miały szans na naturalne oświetlenie.

Dobra wiadomość jest taka, że nawet takie przestrzenie można zaaranżować praktycznie i pomysłowo, a wtedy kuchnia stanie się przestrzenią, w której nie tylko dobrze się gotuje, ale również miło i przyjemnie spędza czas.

Sprawdź najświeższe porady Grohe, czyli jak wyposażyć nowoczesną i funkcjonalną kuchnię! Podpowiadamy również, jak zaplanować plac zabaw do ogrodu, która kawiarka do kawy jest funkcjonalna i czy mała sypialnia musi być nudna?

Jeśli się da, wyburz ścianę!

Jeśli masz możliwość, aby połączyć ślepą kuchnię z salonem, to zdecydowanie rozważ taką opcję! Dzięki takiemu rozwiązaniu powiększysz kuchenny metraż i wpuścisz dużo więcej światła do wnętrza. Usunięcie ściany pozwoli na nowo przemyśleć i zaaranżować przestrzeń – możesz wtedy pokusić się np. o wstawienie wyspy z funkcjonalnymi sprzętami kuchennymi. Inną propozycją jest wstawienie dużego stołu, który optycznie wydzieli przestrzeń jadalną od kuchennej, a jednocześnie sprawi, ze rodzina zyska wspaniałe miejsce do wspólnego spędzania czasu.

Postaw na jasne kolory!

Może zdarzyć się tak, że ślepa kuchnia będzie obudowana ścianami nośnymi, których nie będzie można wyburzyć. Nie załamuj się, ponieważ jest jeszcze kilka dobrych rozwiązań, które wspaniale rozjaśnią ciemną kuchnię. Do małych i ciemnych wnętrz wybieraj jasne kolory! Beże, kremy czy delikatne szarości na ścianach sprawią, że wnętrze od razu wyda się większe.

Tło jasnych ścian stanowi kanwę, na której każdy kolor frontów kuchennych będzie wyglądał dobrze, jednak szczególnie ładnie wygląda połączenie bieli z naturalnym wzorem drewnianych desek. Kuchnia w stylu skandynawskim może być zaaranżowana nawet na niewielkiej przestrzeni.

Błyszczące fronty sprawią, że ślepa kuchnia nabierze blasku

Dodatkowo, możesz zapewnić ciemnej kuchni jeszcze jeden sposób doświetlenia, mianowicie zamontuj błyszczące fronty! Połyskliwa tafla pięknie odbija światło i nadaje kuchni świetlistego wykończenia. Jeśli chodzi o kolor frontów, to również nie musisz ograniczać się tylko do jasnej palety barw. Ciemniejsze, ale błyszczące przody szafek będą eleganckie i świetnie zarysują się na jasnym tle. Dodaj do tego szklane, ażurowe lub chromowane elementy, a całość zyska nowoczesne wykończenie.

Nie ma okna? Zawieś lustro w ramie!

Zawieszenie lustra na kuchennej ścianie to pomysł, który idealnie sprawdzi się w ciemnej, ślepej kuchni.

Takie rozwiązanie wpływa na rozświetlenie kuchni i naprawdę świetnie imituje powiększenie przestrzeni. Dodatkowo, jeśli obok lustra postawisz wysokie, zielone kwiaty, a do lustrzanej tafli dopasujesz odpowiednią, drewnianą ramę, to okno w twojej ślepej kuchni sprawi iluzję, że zyskało parapet! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wykorzystać iluzje optyczne w swoim domu!

Więcej lamp, więcej światła!

Niezawodnym sposobem na doświetlenie ślepej kuchni jest zamontowanie przemyślanego systemu oświetlenia. Jedna lub dwie lampy pod sufitem nie zdadzą egzaminu, jeśli kuchnia nie ma dostępu do dziennego, naturalnego światła. W takim przypadku warto zaplanować punktowe, ledowe oświetlenie, które umieścisz w miejscach, które tego wymagają: nad zlewem, blatem roboczym czy kuchennym stołem.

Polecamy również: okleina meblowa

Punktowe, dobrze nakierowane światło pomoże przy wykonywaniu kuchennych prac i nada wnętrzu ciepła i przytulności. Zamiast jednej lampy nad stołem w kuchni możesz rozważyć zawieszenie kilku żarówek – nada to wnętrzu nowoczesnego, industrialnego charakteru.

Więcej o planowaniu oświetlenia kuchennego znajdziesz w naszym wcześniejszym artykule.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-09-21 23:25:05
Jolanta
Bardzo przydatne pomysły..mam małą kuchnie do tego slepa i przechodnia do pokoju drugiego i łazienki. Kiepskie rozwiązanie.nie wiem co z tym fantem zrobić. Kiedyś było okno na duży pokój ale je zlikwidowałam bo niestety przeszkadzało śpiącemu mężowi i było brzydkie z lat 60.