Jednobiegowe, dwubiegowe, a może spiralne? Zobacz, jak wybrać schody do domu!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Po schodach codziennie wchodzi się i schodzi dziesiątki razy. Powinny więc być nie tylko wygodne, ale także solidnie wykonane tak, by służyły rodzinie przez wiele lat. Gust domowników może się natomiast wyrazić w sposobie ich wykończenia. Jak wybrać schody do domu? Zobacz, co doradzają eksperci firmy Marchewka Schody – Podłogi – Wnętrza!
 
Publikacja partnerska

Po pierwsze – jaki kształt schodów wybrać?

Najprostszym rodzajem schodów jest kondygnacja jednobiegowa. Jest to po prostu jeden bieg schodów. Takie schody nie posiadają spocznika, czyli podestu. Dlatego, aby korzystanie z nich nie było utrudnione są polecane do łączenia niskich kondygnacji, na przykład antresoli z parterem. Warto mieć jednak na uwadze, że schody jednobiegowe zajmują stosunkowo dużo miejsca. Można je zmodyfikować poprzez umieszczenie w ich dolnej części zabiegu, czyli podestu wejściowego. Umieszczony prostopadle do pozostałych stopni, sprawia, że konstrukcja sprzyja bardziej ekonomicznemu wykorzystaniu przestrzeni.
 

Najbardziej stabilnym rodzajem schodów jednobiegowych są tzw. schody policzkowe, których stopnie zamknięte są w deskach podtrzymujących całą konstrukcję.

 
Innym rodzajem schodów, choć potrzebującym jeszcze więcej przestrzeni, są schody dwubiegowe ze spocznikiem. Taki kształt zakłada równoległe usytuowanie obu biegów z prostopadle umiejscowionym do nich podestem. Ten typ jest odpowiedni zarówno do zamkniętych, jak i do otwartych przestrzeni. W domach o wysokich kondygnacjach lub z półpiętrem idealnie sprawdzą się schody o kształcie trójbiegowym.  A co z małą ilością miejsca? Tutaj bardzo dobrze sprawdzą się schody spiralne. Ich bieg jest wpisany w kształt koła o średnicy od 130 do 200 cm. W małych wnętrzach możesz także zdecydować się na tzw. schody kacze (rzymskie) z naprzemiennymi stopniami.
 

Po drugie – jaki typ konstrukcji?

Poza kształtem należy przemyśleć to, w jaki sposób schody mają być skonstruowane. Jedną z możliwości jest typ stopień-podstopień ZETA, zwany inaczej dywanowym. Zazwyczaj taka kondygnacja schodów ma samonośną budowę i składa się ze stopni i podstopni, które są zamocowane do ścian lub do filarów, najlepiej w kilku miejscach. Do ich przytwierdzenia powinno używać się odpowiednich bolców. Jednak schody ZETA nie zawsze muszą być przymocowane do ściany. Można również umieścić w ich połowie, pod kondygnacją, słup, na którym będą się opierały. Przed wyborem producenta schodów ZETA warto zwrócić uwagę, aby grubość stopnia wynosiła 10 cm. Ta zasada obejmuje również schody ZETA kładzione na beton.
 

 
Najlżejszą budowę mają tzw. schody policzkowe ażurowe. To typ, w którym stopnie są umieszczone między dwoma policzkami nośnymi. Pomiędzy tymi stopniami jest prześwit. Taka konstrukcja jest bardzo stabilna i zajmuje niewiele miejsca, a także nie zabiera światła w małym pomieszczeniu, korytarzu czy holu.
 

Ważna w budowie schodów jest balustrada, która dodatkowo usztywnia całość.

Warto zadbać o trwałe i stabilne wypełnienie tego elementu. Najbezpieczniejsza jest balustrada pełna lub kurtynowa. Przy ażurowych zwróćmy uwagę na to, aby odstępy między pionowymi elementami były nie większe niż 12 cm, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają dzieci. – mówi Stanisław Marchewka, prezes zarządu firmy Marchewka Schody – Podłogi – Wnętrza. Unikajmy balustrad z elementów poziomych  – dzieci mogą się na nie łatwo wspiąć i spaść. – dodaje Stanisław Marchewka.

Schody – jaki wymiar?

Na komfort i bezpieczeństwo użytkowania schodów duży, o ile nie decydujący, wpływ mają ich odpowiednie wymiary.

Ostateczną decyzję dotyczącą parametrów schodów powinniśmy omówić ze stolarzem. Ich szerokość i wysokość muszą zostać dostosowane do długości tak zwanego średniego kroku, która waha się od 59 do 64 cm. Ważny jest również stosunek tych dwóch miar. Określa on bowiem kąt nachylenia biegu schodowego do powierzchni poziomej. Optymalna wartość to 30 stopni. – mówi Stanisław Marchewka.

 
W domach jednorodzinnych i mieszkaniach dwupoziomowych:

 • minimalna szerokość użytkowa biegu powinna wynosić 70 cm,
 • zaś spocznika 80 cm (zdecydowanie się na większy wymiar ułatwi mijanie się z osobą idącą z naprzeciwka, a także wnoszenie przedmiotów o sporych gabarytach),
 • stopnie nie mogą być wyższe niż 20 cm,
 • liczba stopni powinna być nieparzysta i wynosić nie więcej niż 17 cm na jednym odcinku (trzymając się zasady nieparzystości, unikniemy nieprzyjemnego stąpnięcia przy dojściu do końca tej części schodów).

Czym wykończyć schody?

Aby schody służyły na lata, warto postawić na dobrej jakości materiały wykończeniowe. Najpopolarniejszym z nich jest drewno gatunków:

 • rodzimych drzew liściastych (dąb, klon, brzoza, wiśnia, buk),
 • egzotycznych (tek, mahoń).

Gatunki egzotyczne są twardsze i bardziej odporne na ścieranie czy działanie czynników zewnętrznych niż gatunki rodzime. Bez względu na to, jaki rodzaj drewna wybierzesz ważne, by drewniane schody zabezpieczyć lakierem lub olejem do drewna. O ile olejowanie powinno się powtarzać raz do roku, o tyle polakierowana powierzchnia utrzyma się nawet do kilkunastu lat. Schody (żelbetowe) możesz wyłożyć także wykładziną lub płytkami ceramicznymi (koniecznie antypoślizgowymi).
 

Jeśli decydujesz się na schody robione na zamówienie, materiał wykończeniowy jest ograniczony tylko i wyłącznie twoją wyobraźnią – schody mogą na przykład być wykonane z kamienia lub szkła!

 

Jak wykorzystać schody do przechowywania?

Schody mogą pełnić nie tylko funkcję użytkową łącznika komunikacyjnego, ale także funkcję przechowywania. W jaki sposób? Możesz na przykład:

 • wykorzystać wnętrza stopni, z których zrobisz szafki lub szuflady,
 • zabudować przestrzeń pod schodami i zorganizować w niej szafę, szafki (np. typu cargo), regał na książki,
 • przewidzieć szafki już na etapie projektu i zdecydować się na schody powstałe naturalnie z modułów szafek,
 • z podestu zrobić schowek otwierany od góry.

 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: