Sposoby na komary w domu!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Jak zabezpieczyć dom przed komarami? Sposoby są różne – naturalne i ekologiczne oraz trochę mniej przyjemne dla wszystkich, ale skuteczne. Oto najlepsze sposoby walki z komarami!

W maju i czerwcu mogliśmy spać spokojnie i żywić nadzieje, że w tym roku nie spotka nas to samo, co zwykle… Ale w lipcu natura postanowiła nadrobić zaległości z nawiązką! Zęby umyte, światło zgaszone, kładziecie się do łóżka… i wtedy słyszycie ten pierwszy okropny dźwięk! Plaga komarów znów dotknęła Polskę. Najgorsza sytuacja jest w miejscowościach nadodrzańskich. Mieszkańcy np. Wrocławia do walki z komarami angażują coraz większe siły i środki. Jak zabezpieczyć dom przed komarami?

Oto przegląd najskuteczniejszych sposobów ochrony mieszkania przed komarami! 

1. Naturalne i ekologiczne sposoby walki z komarami w domu

  • Rośliny odstraszające komary. Są rośliny, których zapachu komary nie tolerują. Zasadzenie ich w ogrodzie, na balkonie lub parapecie na pewno znacząco przyczyni się do rozwiązania komarzego problemu. Komary nie lubią: rosiczki, bazylii, tymianku, liści pomidora, mięty pieprzowej, mirty, kocimiętki, pelargonii, turówki wonnej (inaczej żubrówki), komarzycy lub komarowca (plektrantus koleusowat), bodziszka cuchnącego (anginka).
  • Cebula – pokrojone plastry połóżmy na parapecie lub w miejscu, w którym przebywamy. Podobnie na komary zadziała także seler i…
  • Ocet – mieszanką octy i wody w proporcjach 1:1 spryskujemy parapety, ramy okienne, ościeżnice i inne miejsca, przez które komary mogą wlatywać do domu lub mieszkania.
  • Olejki eteryczne przeciwko komarom. Nieznośne dla komarów są zapachy olejków: cytrynowego, waniliowego, rozmarynowego, cedrowego, goździkowego, pomarańczowego, lawendowego, tymiankowego, z trawy cytrynowej, mięty pieprzowej, z geranium, paczuli. Olejki (kilka kropel) podgrzewamy w specjalnym kominku aromatycznym. Innymi sposobami są: przygotowanie na ich bazie płynu, którym spryskamy np. firanki, delikatne skropienie nimi odzieży lub posmarowanie ciała (upewnijmy się wcześniej, że na pewno nie jesteśmy na dany olejek uczuleni).
  • Kadzidła przeciwko komarom.
  • Kolory do walki z komarami. Komary przyciąga kolor czarny. Latem warto więc unikać ubrań w takim kolorze.
  • Bezzapachowe kosmetyki. Komary zwabia zapach potu, a dokładniej kwas mlekowy w nim zawarty. Regularne prysznice i stosowanie naturalnych, zmniejszających potliwość kosmetyków, sprawiają, że jesteśmy dla komarów mniej widoczni. 
sposoby na komary

2. Moskitiery  

Fizyczne zagrodzenie komarom drogi do naszego domu to wciąż jedna z najskuteczniejszych metod walki z tymi latającymi insektami. Montaż siatek przeciw komarom jest bardzo prosty i nie wymaga wiercenia w ramach okiennych. Moskitiery montuje się przy pomocy rzepów na taśmie samoprzylepnej, a siatki można dowolnie przycinać, dostosowując ich rozmiar do wymiarów okna. Dobrym pomysłem jest także zawieszenie moskitiery przeciw komarom  nad łóżkiem; szczególnie w sypialni małego dziecka.

sposoby na komary

3. Lampy owadobójcze

Elektryczne lampy owadobójcze to popularna broń do walki z komarami na tarasach domów jednorodzinnych i na działkach. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, ale większość działa na tej samej zasadzie. Ultrafioletowe światło zwabia komary do lampy, a tam czeka je zetknięcie z metalową kratką pod napięciem od 1500V do 5000V. Jeśli charakterystyczne efekty dźwiękowe towarzyszące pracy urządzanie są dla Was nieprzyjemne, alternatywą są lepowe lampy owadobójcze. Lampy owadobójcze lepowe działają bezszelestnie i nie stwarzają ryzyka, że resztki owadów trafią np. do jedzenia. Warto podkreślić, że lampy owadobójcze nie wyglądają już jak okropne śmiercionośne ruszty, ale mogą z powodzeniem (jeśli komuś nie przeszkadza ich charakter) służyć także jako element dekoracyjny.

4. Fumigatory i elektrofumigatory na komary 

  • Fumigatory to środki na komary w postaci sprayów lub zapalnych płytek oraz spirali owadobójczych. Preparaty uśmiercają komary przy pomocy trujących dla nich gazów, dymu lub pary.
  • Elektrofumigatory składają się z nasączonej owadobójczym płynem płytki i odparowywacza wkładanego do elektrycznego gniazdka. Po włączeniu do sieci 220 V ulatniają się opary preparatów. Na rynku elektrofumigatorów pojawia się coraz więcej inteligentnych urządzeń, które można włączyć do internetu rzeczy smart home. Nowoczesne elektrofumigatory można zaprogramować na określoną częstotliwość włączania i wyłączania oraz czas pracy.

Na zakończenie dobra i na pewno uspokajająca wszystkich informacja. Naukowcy z Biosecurity Research Institute jednoznacznie potwierdzili to, o czym od jakiegoś czasu informowała już Światowa Organizacja Zdrowia: Koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19, nie może być przenoszony przez komary.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: