[Ikony designu] Słynny Arne Jacobsen i 8 jego najpopularniejszych projektów!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Projektant, na którym krytycy nie pozostawili suchej nitki, był jednocześnie jednym z najbardziej zaangażowanych w swą pracę twórcą. Tworzył kompleksowo, z niespotykaną dbałością o  najdrobniejsze szczegóły każdego projektu. Poznaj duńskiego architekta i projektanta – Arne Jacobsena – i 8 jego ponadczasowych projektów!

Zdolny student zainspirowany twórcami modernistów

Jako chłopiec, Arne Jacobsen (1902-1971) marzył o karierze malarza, jednak ojciec odwiódł go od tego pomysłu, w efekcie czego Jacobsen rozpoczął kurs kamieniarstwa, a następnie – studia architektoniczne w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Będąc jeszcze studentem, Jacobsen zdobył srebrny medal za projekt krzesła, który zaprezentował w 1925 roku podczas paryskich targów Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes. Będąc w Paryżu, Jacobsen zetknął się z pracami Le Corbusiera, natomiast późniejsze wyjazdy do Niemiec zbliżyły go do twórczości Waltera Gropiusa i Ludwiga Miesa van der Rohe. Zainspirowany projektami znanych twórców, Arne Jacobsen zaczął tworzyć w podobnym duchu, a za swój projekt dyplomowy – galerię sztuki – zdobył pod koniec studiów złoty medal. Po zakończeniu edukacji Jacobsen podjął pracę u miejskiego architekta.
 

 

Dom Przyszłości, czyli ultranowoczesność w duńskim wydaniu

O inspiracji modernistami, a jednocześnie niezwykłej staranności Jacobsena, świadczy jeden z jego pierwszych projektów – Dom Przyszłości. Architekt zaprojektował go z dbałością o każdy detal, a wrażeniem, jakie pozostawiać miał dom, była kompleksowość rozwiązań. Dom Przyszłości był spiralną bryłą wykonaną ze stali i szkła. Na jej płaskim dachu zaplanowano lądowisko dla śmigłowców, w budynku – prywatny garaż, a w otoczeniu – hangar dla łodzi. Co więcej, okna domu otwierane i zamykane były podobnie jak szyby samochodowe, a kuchnia zaopatrzona została w posiłki gotowe do spożycia. Budynek ogłoszony został domem kompletnym – takim, w którym mieszkańcom niczego nie brakuje. Projekt Domu Przyszłości wygrał w 1929 roku nagrodę Duńskiego Stowarzyszenia Architektów.
 

Dom Przyszłości
 

Dbałość o każdy szczegół projektów

Kompletność rozwiązań i dbałość o szczegóły stały się wizytówką Jacobsena. Projektując w 1932 roku kąpielisko Belleuve, Jacobsen zaplanował nie tylko założenia urbanistyczne, ale także wygląd budek dla ratowników, kiosków, przymierzalni, biletów wstępu czy strojów dla obsługi! Jacobsen podobnie kompleksowo podszedł w latach 60. XX wieku do projektu hotelu Royal SAS w stolicy Danii – nie poprzestał jedynie na projekcie bryły, ale także na jej wyposażeniu. To właśnie wtedy powstały szkice słynnych foteli – Egg i Swan.

W jakim stylu tworzył Arne Jacobsen?

W środowisku wzornictwa użytkowego i architektury uznaje się, że Jacobsen nie tylko inspirował się  myślą modernistyczną, ale wręcz był jej kontynuatorem, bez którego istota modernizmu mogłaby z czasem zostać zapomniana. Dodatkowo Jacobsenowi przypisuje się wzbogacenie modernizmu o „element ludzki”. Ciekawe, że dla części krytyków był on architektem, któremu powinno się odmówić prawa do wykonywania zawodu, a jego projekty, np. Kolegium św. Katarzyny, bywały nazywane potwarzami. Sam Jacobsen, który zajmował się zarówno architekturą, jak i wzornictwem użytkowym, pytany o swój styl mawiał:

Nie wyznaję żadnej filozofii. Ja po prostu godzinami siedzę w swoim studiu.

 

Kolegium św.Katarzyny w Oksfordzie
 

Arne Jacobsen i jego słynne projekty

Do najważniejszych prac Arne Jacobsena należą:

Krzesło Ant

„mrówka” to krzesło wykonane ze sklejki, oparte na 3 nogach. Projekt pochodzi z 1952 roku i dziś model ten jest przebojem, pomimo początkowych obaw producentów co do powodzenia projektu.
 

 

Krzesło z cyklu Series 7

krzesło Series 7 to jeden z najlepiej sprzedających się modeli w historii. Jacobsen zaprojektował je w 1955 roku, a prasa ironizowała: „Wreszcie doczekaliśmy się krzesła projektu pana Jacobsena, które ma cztery nogi.” (patrz: Krzesło Ant).
 

 

Fotel Swan

„łabędź” to lekki fotel o opływowych kształtach (żadnych linii prostych) zaprojektowany w 1958 roku dla lobby hotelu Royal SAS.
 

 

Fotel Egg

„jajko” to zabudowany fotel, w którym można skryć się i zrelaksować z dala od otoczenia. Mebel został zaprojektowany w 1958 roku dla lobby hotelu Royal SAS i dziś jest prawdziwą ikoną designu.
 

 

Lampa Belleuve

pierwszy projekt lamp autorstwa Jacobsena, zaprojektowany w 1928 roku. Lampa doczekała się trzech wariantów: stojącego, na biurko i kinkietu.
 

 

Lampa AJ

lampka stołowa zaprojektowana w 1958 roku z myślą o hotelu Royal SAS. Doczekała się także wersji stojącej i kinkietu.
 

 

Series 3300

to seria lekkich, stojących na cienkich, metalowych nóżkach kanap i foteli.
 

 

Akcesoria kuchenne

zaprojektowane w latach 60. i 70. akcesoria kuchenne ze stali nierdzewnej to jedne z ostatnich projektów Jacobsena. W skład akcesoriów kuchennych wchodzą m.in. sztućce do sałaty (1972 rok), dzbanek do herbaty (kiedyś nikt nie chciał go kupować, dziś jest ikoną), praska do kawy i wiele innych.
 

 
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: