Jak urządzić garaż? Czyli aranżacja garażu w pigułce

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Zwykle garaż jest ostatnim miejscem do urządzania. Po przeprowadzce zazwyczaj sprowadzony jest do funkcji graciarni. Jak zatem uporządkować to miejsce? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym aranżacja garażu stanie się prostsza!

Aranżacja garażu a jego wymiary

O tym, jakie funkcje będzie pełnić garaż, decyduje głownie jego wielkość. Zgodnie z przepisami standardowe wymiary garażu wynoszą 2,7 x 5,5 m. Minimalnie wymiary mają 2,3 x 5 m. Jest to jednak niewielka przestrzeń, która może pomieścić jedynie auto. Dlatego jeśli projektujesz swój dom, zdecyduj się na większy garaż, w którym pomieścisz nie tylko rowery i kosiarkę, ale urządzisz również kącik z narzędziami ogrodowymi i warsztatowymi.

Otwieranie garażu na 4 sposoby

To, w jaki sposób będzie otwierany garaż ma kolosalny wpływ na jego funkcjonalność. Możesz wybrać bramy:

  • uchylne – to najpopularniejszy rodzaj bramy garażowej. Dolna część wysuwa się na zewnątrz garażu, przez co może się ona nie sprawdzić w przypadku niewielkiego podjazdu.

 

 

  • segmentowe – górne lub boczne. Są one bardzo szczelne, dzięki czemu sprawdzą się w przypadku ogrzewanego garażu.

 

 

  • rolowane – działają niczym okienne żaluzje i są wygodne w użytkowaniu.

 

 

  • rozwieralne – najstarszy typ bram garażowych. Są one coraz rzadziej dostępne, gdyż wymagają sporo miejsca.

 

 
Jak wybrać bramę garażową? Coraz częściej decyduje o tym ich estetyka. Nic dziwnego, ze względu na mnogość dostępnych na rynku opcji, większość osób stara się skomponować drzwi z resztą budynku. Dodatkowo bardzo często brana pod uwagę jest możliwość kupna ocieplanej bramy – wprawdzie są one droższe, ale na dłuższą metę pozwalają obniżyć koszty energii.

Rodzaje posadzki do garażu

Podłoga w garażu z oczywistych względów powinna być trwała i odporna na uszkodzenia. Najprostszą drogą jest betonowa wylewka, którą można później pomalować. Możesz również wybrać wysokiej klasy płytki do garażu. Innym sposobem są posadzki żywicze, które nabierają trwałości po polakierowaniu.
 

 

Aranżacja garażu – jak zagospodarować wolną ścianę?

Jak w każdym wnętrzu, w garażu ogromne znaczenie ma sprytne przechowywanie. Jeśli masz taką możliwość, zamocuj przy niej metalowe półki lub regały magazynowe z ocynkowanej stali, na których umieścisz różne sprzęty. W nieogrzewanym pomieszczeniu sprawdzą się one najlepiej, gdyż są one odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
 

 
Poniżej więcej pomysłów na organizację garażu:

 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2020-07-30 22:31:03
Miachał
Mój nieład w garażu zniknął gdy zamocowałem w nim podobne półki! Satysfakcja jest o wiele większa bo zrobiłem je sam z płyty MPB! :)