Kuchnia z wyspą. Jak ją dobrze zaplanować?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Marzy Wam się kuchnia z wyspą, ale nie wiecie, czy dysponujecie odpowiednio dużą przestrzenią? Zastanawiacie się, jak duża powinna być wyspa kuchenna, by można przy niej wygodnie przygotowywać posiłki? A może rozmyślacie, ile miejsca powinno być między wyspą kuchenną a rzędem szafek? Jeśli zadajecie sobie takie lub podobne pytania, ten artykuł jest właśnie dla Was. 

1. Kuchnia z wyspą – jak duża musi być kuchnia, by sobie na nią pozwolić? 

Zacznijmy od proporcji. Większość architektów wnętrz uważa, że wyspa kuchenna powinna stanowić od 1/10 do 1/15 całkowitej powierzchni kuchni. Wymiary typowej, w miarę uniwersalnej wysypy kuchennej to mniej więcej 1 na 2 metry. Chociaż niektórzy użytkownicy decydują się również na mikro-wyspy – w żadnym wypadku nie powinny być one jednak mniejsze niż 1 metr kwadratowy. Bardzo ważne jest także pozostawienie wokół wyspy odpowiednio dużo miejsca. Prowadzi to do prostego wniosku, że minimalna powierzchnia kuchni, w której można zainstalować wygodną wyspę, to 14 metrów kwadratowych.

Jeżeli Wasza kuchnia jest mniejsza, a kuchnia z wyspą to coś, z czego absolutnie nie chcecie rezygnować, możecie sięgnąć po któryś z całkiem przyjemnych kompromisów. Rozważcie wówczas takie rozwiązania jak: półwysep kuchenny, czyli zabudowa kuchenna w kształcie litery „G”,  czy mobilna wyspa na kółkach. 

kuchnia z wyspą

2. Jak duża powinna być wyspa kuchenna?

Rozmiar wyspy kuchennej powinien być uzależniony nie tylko do wspomnianych wyżej proporcji, ale także od funkcji, jaką będzie ona pełnić. Niezwykle istotne jest to – także ze względów na podłączenie odpowiednich instancji i uwzględnienie spadków dla rur na poziomie 3-5% – by wpierw dokładnie ustalić przeznaczenie wysypy kuchennej. Możliwości jest kilka. Wyspa kuchenna może mieć postać:

  • szafek z blatem;
  • szafek i płyty grzewczej;
  • szafek i zlewozmywaka.

W pierwszej opcji trzeba również ustalić, czy szafki z blatem będą służyć tylko do przygotowywania posiłków czy także do wspólnego ich spożywania. Czyli czy wyspa kuchenna będzie pełniła również rolę stołu. Jeśli tak, to:

  • Żeby wygodnie usiąść przy blacie, powinien on wystawać na około 36 centymetrów poza obręb szafek (30 centymetrów to absolutne minimum tzw. nawisu ). Jeśli nawis będzie miał nogi/wsporniki, trzeba dokładnie zaplanować ich rozmieszczanie, tak aby każdy miał później dla siebie wystarczającą ilość miejsca na nogi. 
  • Dla każdej osoby, która ma usiąść przy wyspie, trzeba przeznaczyć mniej więcej 50 – 60 centymetrów wzdłuż blatu. Szerokość wysypy, przy której komfortowo mogą zasiąść osoby z obu stron, to minimum 70 centymetrów. Przy wyspie o wymiarach 1,2 m x 1,2 m powinny usiąść więc wygodnie 4 osoby. 
kuchnia z wyspą

3. Kuchnia z wyspą – jaka powinna być odległość od szafek?

Odpowiednia odległość blatu wyspy kuchennej od szafek przy ścianie (obszar roboczy) to 1,2 metra. Jeżeli przy wyspie kuchennej stoją stołki barowe – 1,5 metra. Minimalna odległość blatu wyspy kuchennej od innych mebli poza obszarem roboczym to 1 metr. 

wyspa kuchenna

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: