Trendy w aranżacji kuchni z roku 2021 wywarły na nas (i nie tylko) piorunujące wprost wrażenie. Zachwyciły nas kuchnie w odcieniach zieleni i błękitu. Z przyjemnością obserwowaliśmy, jak za sprawą otwartych półek kuchenne zabudowy nabierają wdzięki, lekkości i domowego ciepła. Spodobały nam się także spiżarnie w formie wysokiej szafy, ręcznie malowane fronty, wiszące lampy i wzorzyste podłogi. Ubiegłoroczne propozycje nie miały w sobie nic z przelotnych, krótkotrwałych fascynacji. Nakreśliły kierunek, w którym najprawdopodobniej podążać będziemy jeszcze przez wiele sezonów. Producenci, designerzy i architekci wnętrz nie byliby jednak sobą, gdyby co i rusz nie zaskakiwali nas jakimiś nowymi pomysłami. Sprawdzamy więc, co ciekawego w aranżacji kuchni przyniosły ostatnie miesiące.
Modna kuchnia 2022. Najciekawsze trendy
1. Płytki z połyskiem
Powoli, ale sukcesywnie porzucamy matowe wykończenia i wracamy do połysku. Szkliwione płytki w kuchni są łatwe w utrzymaniu czystości i cudownie odbijają naturalne światło, rozjaśniając i optycznie powiększając pomieszczenie.
Szkliwione płytki w połączeniu z rustykalnymi powierzchniami roboczymi z drewna i marmuru tworzą naprawdę piękny kontrast z ziemistymi kolorami, a także dodają do przestrzeni różne warstwy tekstury.
Natalia Miyar, projektantka wnętrz



2. Szklane przegrody
Jeśli nie wiecie, czy bardziej odpowiada Wam kuchnia otwarta czy zamknięta, być może idealnym wyborem będzie dla Was rozwiązanie pośrednie, czyli oddzielenie kuchni od salonu przy pomocy szklanej przegrody. Uważamy, że ten szalenie modny obecnie zabieg to naprawdę udany kompromis. Z jednej strony zachowujemy walory otwartych planów: maksymalizacja i iluzja przestrzeni, większe poczucie wspólnoty między wykonującymi różne czynności domownikami czy lepsze doświetlenie kuchni. A z drugiej zapewniamy sobie nieco intymności i tworzymy zatrzymującą zapachy barierę. Super!


3. Czarne kuchnie
Aranżacje kuchni i łazienek pozostają ze sobą w nieustannym dialogu. Kolory lub faktury z jednego pomieszczenia migrują do drugiego; raz w jedną, raz w drugą stronę. Z takim właśnie zjawiskiem mamy do czynienia obecnie. Popularna w łazienkach czerń zawitała tej wiosny do kuchni. Trend wydaje nam się całkiem interesujący. Czarne kuchnie wyglądają luksusowo, nieco dramatycznie, ale także stosunkowo ciepło, rustykalnie.



4. Ażurowe lub siatkowe fronty wiszących szafek
Ubiegłoroczny boom na otwarte półki w kuchni nie przemija. Wielu inwestorów, szczególnie tych, którzy urządzali niewielkie kuchnie, srodze się jednak na tym pomyślę zawiodło. Szybko okazało się bowiem, że utrata miejsca do przechowywana na rzecz wizualnej atrakcyjności to zbyt wysoki koszt. Błyskawicznie narodził się więc trend, który próbuje pogodzić obie sprzeczności. Ażurowe lub siatkowe fronty, podobnie jak półki, pozwalają kuchni „oddychać”, a przy tym w pełni zagospodarowują dostępną przestrzeń.

5. Kontrastowe połączenia kolorów
Kolejny trend również jest rozwinięciem koncepcji z ubiegłego roku, kiedy to popularność zyskały kuchnie w dwóch kolorach. Teraz jednak idziemy jeszcze o krok dalej i stawiamy na połączenia o najsilniejszym możliwym kontraście. Wielkim zainteresowaniem cieszą się na przykład kuchnie w kolorach różowym i zielonym. Jak zbudować kontrastowe zestawienie barw, dowiecie się z tego artykuły i zamieszczonych w nim diagramów.


6. Zasłona pod zlewem
Modne kuchnie 2022 to kuchnie, w którym mocniej stawia się na akcenty tekstylne. Przejawem tego trendu jest tyleż zaskakujący, co triumfalny powrót zasłonek pod zlewozmywakiem. Zasłonki pod zlewem dodają kuchniom nutę przyjemnej nostalgii oraz pozwalają w łatwy sposób bawić się i eksperymentować z różnymi wzorami i fakturami.

7. Antyki i meble vintage
Modne kuchnie coraz mniej przypominają wnętrza z salonów wystawowych. Pomieszczenia te mają być unikalne, osobiste, ciepłe i rodzinne. Wyjątkowo lubianym obecnie sposobem, by uzyskać takie efekt, jest wzbogacanie wyposażenia kuchni o jeden czy dwa meble vintage. Może być to stary, nadgryziony zębem czasu stół, komoda, kredens lub krzesła. Meble vintage nie muszą występować w kuchni w swojej pierwotnej roli. Wielu projektantów sugeruje, by nadawać tym przedmiotom nowe znaczenie i funkcję.


8. Metaliczne wykończenie
Okapy, fronty szafek, blaty, ścienne okładziny nad kuchenką – metal „wdziera się” do domowych kuchni na niespotykaną wcześniej skalę. Zamiast zimnej, jednolitej, nierdzewnej blachy stawiamy jednak na materiały w duchu retro, o naturalnych, delikatnych przebarwieniach.

9. Podwójna wyspa kuchenna
Właściciele naprawdę dużych kuchni zamiast jednej wielkiej wyspy coraz części stawiają aktualnie na dwie mniejsze, połączone blatem. Takie przypominające katamaran konstrukcje prezentują się szalenie oryginalnie, a przy tym są wyjątkowo funkcjonalne.

10. Oświetlenie warstwowe
O oświetleniu kuchni nie myślimy już w kategoriach: „oprawy wpuszczane na suficie, coś tam pod szafkami i będzie dobrze…”. Bardzo na czasie jest projektowanie w kuchni kompletnych – na wzór salonu – scen świetlnych, z uwzględnieniem wielu źródeł światła i różnych rodzajów opraw. Jak najlepiej zaprojektować oświetlenie kuchni, dowiecie się z tutaj.

11. Fronty z orzecha włoskiego
Zabudowa kuchenna z naturalnego drewna nigdy nie wychodzi z mody. W tym sezonie na pierwszy plan wyraźnie przebiją się jednak meble z jednego, konkretnego gatunku: orzecha włoskiego. Naturalne ciepło, bogaty, słoneczny kolor i drobne ziarno – poczucie najwyższego luksusu gwarantowane.

12. Mieszanie różnych materiałów
Wspomnieliśmy już o metalu i drewnie w kuchni, teraz dodajmy do tego jeszcze marmur i wymieszajmy to wszystko ze sobą. Tak, w 2022 roku bardzo modne jest łącznie w kuchni kilku różnych rodzajów wykończenia.
Użycie kontrastujących materiałów na różnych blatach w kuchni w naturalny sposób tworzy różne strefy w pomieszczeniu, nie tylko czyniąc przestrzeń bardziej praktyczną, ale także estetycznie tworząc przyjemną wizualnie i harmonijną przestrzeń do życia.
Natalia Miyar, projektantka wnętrz

Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego