7 złotych zasad aranżacji salonu 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Jak urządzić salon, aby był on piękny, wygodny, przytulny i funkcjonalny? Wiele będzie tu, oczywiście, zależało od powierzchni, jaką dysponujemy, i naszych indywidualnych preferencji odnośnie do stylu czy kolorystyki. O tym, czy projekt salonu jest dobry czy zły, decydują jednak także te aspekty, które można po prostu zmierzyć i policzyć. Zobaczcie, jakie proporcje i odległości są najczęściej rekomendowane przez profesjonalnych architektów wnętrz. 

1. Rozmieszczenie mebli w salonie 

 • Między dużymi meblami w salonie – takimi jak sofa, fotele czy stół – powinno być przejście o minimalnej szerokości 45 – 60 centymetrów, a optymalnie: 75 – 90 centymetrów. Wiemy, że w małych salonach zachowanie takich odstępów może być kłopotliwe. Ale lepiej zrezygnować z jakiegoś elementu wyposażenia, bądź wybrać rzeczy zwyczajnie mniejsze, niż narażać się na nieustanne przeciskanie się między meblami i zawadzanie o nie. 
 • Aranżując kącik wypoczynkowy w salonie, zadbajmy o to, aby poszczególne miejsca do siedzenia znajdowały się od siebie w odległości od 105 do 300 centymetrów. W ten sposób każdemu z gości zagwarantujemy trochę przyjemnej prywatności, a jednocześnie nikt nie będzie musiał się nachylać i krzyczeć do rozmówcy. 
jak urządzić salon

2. Sofa i stolik kawowy 

 • Sofa w salonie nigdy nie powinna być dosunięta do samej ściany. Ten zabieg naprawdę nie pozwala uzyskać wiele dodatkowego miejsca w centrum pomieszczenia, a sprawia tylko, że pokój wydaje się mniejszy. 5-10 centymetrów odległości między ścianą a sofą w zupełności wystarczy, aby salon „zaczął oddychać” i stał się optycznie znacznie lżejszy. 
 • Jeżeli oparcie sofy ma poduszki, standardowo przyjmuje się, że na jedną osobę przypada jedna poduszka. Gdy oparcie jest jedną, ciągłą powierzchnią, załóżmy że dla jednej osoby powinno być zarezerwowane przynajmniej 60-70 centymetrów. 
 • Gdy sofę umiejscawiamy na środku pomieszczenia i ustawiamy za jej plecami konsolę, pamiętajmy, by nie była ona od sofy wyższa, a po obu bokach zostało około 15 centymetrów wolnego miejsca. Wyższa i szersza od sofy konsola daje nienaturalny, wręcz groteskowy efekt. 
 • Aby sofa i stolik kawowy tworzyły spójną kompozycję, wybierzmy stolik, którego długość jest zbliżona do połowy długości sofy. 
 • Stolik kawowy powinien mięć mniej więcej tę samą wysokość, co siedzisko sofy – może być maksymalnie o 10 centymetrów wyższy lub niższy. Nie ma powodu, aby stolik do kawy przypominał wysoki blat lub był tak niski, że trzeba mocno się do niego schylać, by sięgnąć po filiżankę. 
 • Idealna odległość stolika kawowego od sofy to 40-45 centymetrów. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie wokół stolika chodzić, a jednocześnie nie będziemy musieli wstawać, by wygodnie z niego korzystać. 
 • Jeżeli stolik znajduje się z boku, jego głębokość powinna odpowiadać głębokości sofy, a wysokość wysokości podłokietników. W przeciwnym wypadku będzie to wyglądało bardzo niezręcznie. 
jak urządzić salon

3. Dywan w salonie 

 • Malutki dywanik w salonie przypomina sytuację z facetem, który próbuje wcisnąć się do ślubu w garnitur ze studniówki. Dywan w salonie powinien być tak duży, aby zmieściły się na nim przednie nogi sofy oraz wszystkie krzesła. Od krawędzi mebli do krawędzi dywanu powinno być od 15 do 25 centymetrów. 
 • Ale dywan to nie wykładzina i nie należy wypełniać nim całej powierzchni podłogi, od ściany do ściany. Między ścianą a dywanem dobrze jest zostawić 25 – 60 centymetrów przestrzeni. 
jak urządzić salon

4. Oświetlenie w salonie 

 • Jak duża powinna być lampa sufitowa w salonie? Uznani amerykańcy architekci stosują tu bardzo pomysłową zasadę. Wyrażoną w stopach długość i szerokość pomieszczenia dodają do siebie, a sumę zamieniają na cale i dobierają lampę o szerokości odpowiadającej temu wynikowi. Przykładowo: Kiedy pokój ma 12 na 16 stóp, a więc mniej więcej 4 na 5 metra, wzorcowo dopasowana lampa sufitowa będzie miała 28 cali szerokości, a więc mniej więcej 71 centymetrów. Warto pobawić się zainstalowanym w Waszym telefonie przelicznikiem miar i przetestować tę niebanalną metodę. 
 • Dół lampy sufitowej powinien znajdować się minimum 210 -200 centymetrów od podłogi. 
 • Wielu architektów uznaje, że idealna wysokość lampy podłogowej to 170 centymetrów.. Upewnijmy się, że klosze lamp podłogowych i lamp na stolikach zasłaniają żarówkę, gdy siedzimy. 
 • Kinkiety umieszczamy na wysokości 150-180 centymetrów. Kinkiety zawieszone zbyt nisko lub zbyt wysoko wyglądają w salonie dziwnie i nie dają pożądanego oświetlenia. 
 • Między kinkietem a krawędzią lustra lub dzieła sztuki, które się obok niego znajduje, warto zostawić 10-15 centymetrów odstępu. 
jak urządzić salon

5. Telewizor w salonie 

 • Ustalenie, jak duży telewizor będzie odpowiedni do naszego salonu, jest bardzo proste, ale i tutaj przyda się przelicznik miar. Mierzymy odległość miedzy siedziskiem, z którego będziemy oglądać TV, a ścianą, na której znajdzie się ekran, i dzielimy ją przez 3. Przykładowo: jeżeli nasza sofa jest oddalona od ściany o 3 metry (około 120 cali), wybierzmy telewizor 40-calowy. 
 • Optymalna wysokość środka ekranu to 75 centymetrów powyżej najniższej wysokości siedzenia w pokoju.
jak urządzić salon

6. Dekoracje w salonie 

 • Elementy dekoracyjne warto grupować po 3 lub 5. Zapewnia to równowagę i harmonię oraz nie wyglada na wymuszoną symetrię. 
 • Wieszając zdjęcia, lustra, grafiki lub grupę tych elementów za sofą, zadbajmy o to, by szerokość całej dekoracji była proporcjonalna względem mebla w stosunku 2 do 3
jak urządzić salon

7. Książki w salonie 

 • 30 centymetrów do minimalna głębokość półki/regału na książki. Większe albumy (np. o aranżacji wnętrz, hihi) potrzebują zwykle 40 centymetrów głębokości. 
jak urządzić salon
.

Bibliografia:

https://stylebyemilyhenderson.com/blog/living-room-rules-know

https://maidenhome.com/blogs/blog/sevengoldenrules

https://www.homebook.pl/artykuly/4695/jak-urzadzic-salon-9-wskazowek-ktore-musisz-znac

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2023-06-13 17:32:00
Meg
Na maksa pomocny zbiór wiedzy, ogromne dzięki!
2023-05-25 09:02:04
Bianka
Większość tych rad tak naprawdę dotyczy dodatków, które sprawiają że salon jest unikalny, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę przy ich wyborze. U mnie sprawdziło się skorzystanie ze stronki https://www.pakamera.pl/wnetrze-0-1907.htm na której kupiłam większość potrzebnych mi rzeczy.
2023-05-15 14:36:35
Danka
Surowa aranżacja w nowojorskim stylu to moje marzenie. Widziałam ciekawe projekty tutaj: https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-salonu-online i czuję, że to dobry moment na remont mojego salonu :)
2023-02-17 07:49:19
Jadwiga
Super!
2022-03-02 11:20:53
Teściowa
Dużo liczb... Chyba jednak skorzystam z usług architekta :) Póki co sprawdziła się nam taktyka ,,kup narożnik który zwala z nóg i zrób salon dookoła" (i tak zrobiliśmy, Bolzano od Puszmana jest niesamowity), ale planujemy wyburzyć ściankę między salonem i jadalnią, więc będzie sporo zmian. Narożnika się nie pozbędziemy, chociaż dostanie jakieś robiące wrażenie otoczenie :D No i muszę to napisać - UWIELBIAM WASZE ARANŻACJE. Bije od nich ciepło, fotografowi i stylizującym należy się premia :D