Aneks kuchenny w salonie – na co zwracać uwagę przy remoncie

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Aneks kuchenny to rozwiązanie, które ma wiele zalet, choć nie jest też wolne od wad. My jednak mówimy mu zdecydowane „tak”. Pod jednym warunkiem – trzeba dobrze przygotować się do remontu. Żeby kuchnia połączona z salonem była funkcjonalna, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Sprawdź, jak zaaranżować aneks kuchenny w salonie.

Stop nieprzyjemnym zapachom, czyli dobry okap w salonie z aneksem

Zapachy gotowania czy smażenia, mimo że dla wielu kojarzą się z czystą przyjemnością, mogą być drażniące. Zwłaszcza gdy utrzymują się w powietrzu długo i czuć je w całym domu. Gdy kuchnia jest połączona z salonem, kłopot rozchodzenia się zapachów gotowania staje się jeszcze bardziej dotkliwy. Właśnie dlatego jednym z podstawowych sprzętów w aneksie kuchennym powinien być okap.

Do wyboru masz różne rodzaje okapów:

  • okap kominkowy – zajmuje dużo miejsca, ale jest wydajny. Będzie pasował raczej do dużych kuchni,
  • okap wyspowy – montuje się go nad wyspą kuchenną. Wyspy są dobrym rozwiązaniem do aneksów kuchennych, ponieważ mogą oddzielać przestrzeń kuchenną od salonowej, jednak zwykle nie sprawdzają się w małych pomieszczeniach,
  • okap teleskopowy (szufladowy) – zajmuje niewiele miejsca i jest dyskretny, ponieważ montuje się go pod szafką. Żeby uruchomić okap, należy wysunąć ruchomą część na zewnątrz. To dobre rozwiązanie m.in. do niewielkich kuchni i aneksów kuchennych,
  • okap podszafkowy – kolejne, niewielkich rozmiarów urządzenie, które bez problemu zmieści się nawet w najmniejszych kuchniach. Nie sprawdzi się za to w dużych pomieszczeniach, ponieważ ma nie tylko niewielkie rozmiary, ale też mniejszą moc niż inne rodzaje okapów.

Więcej informacji na temat okapów znajdziesz w innych, domolubnych wpisach:

Warto wiedzieć! AGD w aneksie kuchennym

Jeśli kuchnia jest połączona z salonem, dobrym wyborem będzie wybór AGD do zabudowy, które mniej rzuca się w oczy niż wolnostojące sprzęty.

salon z aneksem kuchennym

Meble do aneksu kuchennego w salonie

Meble kuchenne w aneksie są widoczne z salonu, dlatego powinny tworzyć spójną całość z wystrojem części dziennej. Być może podobają Ci się kuchnie w zupełnie innym stylu niż pokoje dzienne, jednak gdy decydujesz się na salon z aneksem, niektóre rozwiązania mogą nie wchodzić w grę (oczywiście jeśli zależy Ci na konsekwentnym wystroju Twoich czterech kątów).

Kolory blatów i frontów czy dekoracje dopasuj do mebli i dekoracji w salonie. Nie musisz rzecz jasna decydować się na identyczne meble, ale możesz znaleźć elementy wspólne, które będą łączyć style obu pomieszczeń. Jest to tym bardziej istotne, im bardziej aneks jest połączony z salonem – jeśli kuchnia znajduje się we wnęce, całe pomieszczenie jest duże lub część kuchenna jest zlokalizowana w dużej odległości od części dziennej, możesz pozwolić sobie na większą swobodę.

Weź też pod uwagę, że otwarte regały czy przeszklone szafki mogą wywoływać wrażenie bałaganu, dlatego, jeśli zależy Ci na porządku, postaw na pełne, zamknięte meble, najlepiej w gładkim kolorze.

Salon z aneksem kuchennym w bloku

Salon z kuchnią – jak podzielić przestrzeń?

Nawet jeśli decydujesz się na salon z aneksem kuchennym, możesz wizualnie oddzielić od siebie obie części. Jak? Między kuchnią a salonem możesz postawić lub zamontować:

  • stół – okrągły lub prostokątny,
  • wyspę kuchenną,
  • barek,
  • niską ściankę działową z wąskim blatem,
  • wąską ściankę działową od podłogi do sufitu, która może też posłużyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania.

Wizualną granicę między salonem a kuchnią wyznaczą też różne kolory ścian lub podłóg w obu częściach, a także oświetlenie. Dobrym pomysłem jest np. montaż na granicy salonu i kuchni lub wokół aneksu szyn sufitowych z punktowymi reflektorami.

Aneks kuchenny – pełnoprawna kuchnia

Czasem w ferworze planowania i remontowania można za bardzo skupić się na aspektach wizualnych i zapomnieć o tym, że kuchnia powinna być nie tylko ładna, ale też funkcjonalna. Nie zapominaj o tym, że aneks kuchenny powinien spełniać takie same funkcje, jak pełna kuchnia. Zaplanuj więc dobrze rozmieszczenie sprzętów AGD, zlewozmywaka, blatów roboczych, szafek i szuflad oraz pozostałych mebli.

Zanim zaczniesz planować i remontować aneks kuchenny, przygotuj się na to, że być może konieczne będą pewne kompromisy. Nie wszystkie rozwiązania, które można wykorzystać w zamkniętej kuchni, da się zastosować w aneksie – zwłaszcza w małych i średnich pomieszczeniach w blokach. Jednak odpowiednie przygotowanie i dobry plan działania przybliżą Cię do sukcesu.

Na naszym blogu znajdziesz więcej inspiracji i praktycznych wskazówek na temat aranżacji kuchni oraz innych wnętrz w domu. Sprawdź!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: