Czy okap kuchenny musi być brzydki?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Okap kuchenny jest przede wszystkim urządzeniem praktycznym: filtruje powietrze, aby w pomieszczeniu nie zalegały zapachy powstałe podczas gotowania. Urządzenie to wcale nie musi szpecić wystroju kuchni lub powodować, że stanie się ona wręcz zagracona. Sprawdź nasze pomysły na ciekawe aranżacje kuchni z okapami, które stają się częścią przemyślanej aranżacji wnętrza!

W jakich trybach pracuje okap kuchenny?

Okap kuchenny może działać w dwóch trybach: pochłaniacza i wyciągu. Czym charakteryzują się oba te mechanizmy? Sprawdź inspiracje dla kuchni.

Okap – pochłaniacz działa w tzw. obiegu zamkniętym, czyli pobiera powietrze z pomieszczenia, oczyszcza je za pomocą filtrów i oddaje z powrotem do pomieszczenia. Okap – wyciąg pracuje w obiegu otwartym i jest podłączony do komina. Zasysa powietrze z pomieszczenia i przekazuje je dalej do przewodu kominowego, który wyprowadza je na zewnątrz pomieszczenia. W tym przypadku powietrze nie wraca do pomieszczenia, warto więc zadbać o dobrą wentylację i stały nawiew do pomieszczenia.
 

 

Prawie każdy okap może pracować jako wyciąg, ale nie każdy będzie mógł pracować jako pochłaniacz, ponieważ nie każdy będzie miał miejsca na zamontowanie filtrów węglowych.

Najpopularniejsze rodzaje okapów na rynku

Okap kuchenny bez problemu dopasujesz do swoich potrzeb, gdyż na rynku jest naprawdę szeroki wybór najrozmaitszych modeli. Do najpopularniejszych rodzajów okapów kuchennych możemy zaliczyć okapy:

  • kominowe,
  • wyspowe,
  • teleskopowe,
  • podszafkowe.

Okap kuchenny kominowy jest okapem montowanym do ściany. Przewód odprowadza powietrze do otworu wentylacyjnego. Zajmuje dużo miejsca, ale jest przy tym bardzo wydajny.
 

 
Okap kuchenny wyspowy montowany jest na środku kuchni, dokładnie nad wyspą, na której znajduje się kuchenka. Okapy tego rodzaju sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, gdyż zazwyczaj mają dużą moc.
 

Moc okapu dopasowuje się do kubatury pomieszczenia i określa się ją w m³/h. Zalecane jest, aby okap w ciągu godziny mógł przefiltrować sześciokrotną objętość twojej kuchni. Jest to minimalna wydajność przystosowana do najniższego biegu pracy okapu. Bieg średni i wyższy powinny przefiltrowywać odpowiednio dziewięciokrotność i dwunastokrotność objętości danego pomieszczenia.

Okap teleskopowy lub inaczej szufladowy to rodzaj okapu montowanego pod szafką. Jego uruchomienie następuje poprzez wysunięcie szufladki. Taki rodzaj okapu powoduje, że powierzchnia pracy automatycznie się zwiększa, a urządzenie staje się przez to wydajniejsze.
 

 
Okap podszafkowy jest niewielkich rozmiarów urządzeniem, które bez trudu zmieści się w naprawdę małych kuchniach. Przez wzgląd na swoje wymiary, okap podszafkowy ma mniejszą moc, więc nie jest zalecany do dużych kuchni.
 

Okap kuchenny może stać się elementem wystroju wnętrza!

Są kuchnie, w których okap kuchenny może pełnić rolę funkcjonalna i dekoracyjną. Zazwyczaj będą to pomieszczenia przestronne z dużymi możliwościami aranżacyjnymi. W takich kuchniach bez problemu możesz pozwolić sobie na to, aby nie ukrywać tego niezbędnego urządzenia, ale pokusić się o uwypuklenie go jako ciekawego elementu dekoracyjnego. Jeśli wybierzesz zabudowę okapu pod kolor szafek kuchennych, a dodatkowo cały okap umieścisz na zgrabnych podporach, stworzysz niebanalną ramę dla miejsca, w którym gotujesz.
 

 

Miedziany okap do industrialnej kuchni

Jeśli masz natomiast pomysł na industrialny wystrój kuchni, możesz postawić na wykończenie pomieszczenia w metalowych, stalowych i miedzianych dodatkach. Co więcej, możesz zamontować okap kuchenny w mosiężnym wykończeniu. Materiał nada wnętrzu loftowego, industrialnego charakteru, ale jego barwa nie sprawi, że pomieszczenie stanie się przez niego zbyt chłodne. Do miedzianych dodatków pasuje biel, cegła i drewno – warto je wykorzystać przy aranżowaniu kuchni.
 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aranżowaniu kuchni, sprawdź nasze propozycje na: kuchenną baterię z wylewką, systemy otwierania szafek kuchennych czy praktyczne półki kuchenne na przyprawy.

 

 

Sprytne rozwiązanie: okap z wbudowana szafką!

Niektóre kuchnie nie pozwalają na to, aby montować w nich zbyt wiele sprzętów, a umiejscowienie każdego z nich musi być dobrze przemyślane, aby nie spowodowało nierozsądnej utraty cennego miejsca. Zatem w przypadku małych kuchni warto rozważyć zamontowanie okapu z wbudowanym schowkiem. Okap ten nie dość, że będzie pomocny podczas gotowania, to równocześnie umożliwi ci przechowywanie rzeczy! To idealne rozwiązanie do kuchni, w której każdy schowek i każda szafka są na wagę złota.
 

 

Do kuchni w stylu skandynawskim wybierz drewniany okap kuchenny

Jasne kuchnie w stylu skandynawskim często są aranżowane z wykorzystaniem dużej ilości drewnianych elementów. Drewno ociepla wnętrze i nadaje mu przytulności. Obudowa okapu kuchennego w drewnie sprawia, że kuchnia zyskuje nietuzinkowy element dekoracyjny. Ponadto drewno ma to do siebie, że można je odnawiać i przemalowywać, więc drewniany okap daje łatwą możliwość zmiany aranżacji wnętrza.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: