Kuchnia to domowe „centrum dowodzenia”. Nie tylko pijemy w niej poranną kawę czy przygotowujemy codzienne posiłki, ale także nierzadko zajmujemy się bardziej pracochłonnymi kulinariami – robieniem weków, lepieniem pierogów czy gotowaniem na przyjęcie dla wielu osób. Ważne więc, by kuchnia była przede wszystkim funkcjonalna. Zobacz, jak odpowiedni dobór systemów kuchennych może usprawnić i uprzyjemnić ci codzienną krzątaninę w kuchni.
Funkcjonalne, kuchenne systemy otwierania szafek
W odpowiedzi na specyfikę pracy w kuchni – zajętość obu rąk – na rynku pojawiły się kuchenne systemy otwierania szafek. Szafki górne otwierane mogą być nie tylko tradycyjnie w bok, ale także:
- do góry,
- równolegle do góry,
- do góry z jednoczesnym złamaniem szafki w połowie,
- do góry, nachodząc na korpus szafki.
Modne w ostatnich latach są także szafki bezuchwytowe, otwierane za pomocą naciśnięcia odpowiedniego przycisku lub powierzchni szafki (dotyczy to zarówno szafek górnych, jak i szafek dolnych, a także zabudowy urządzeń AGD). Przy tego typu rozwiązaniu otwarcie szafki wspomagane jest elektrycznie lub magnetycznie. Systemy wspomagania otwierania pozwalają na szybki i swobodny dostęp do szafek kuchennych nawet wtedy, gdy nie mamy wolnej ręki – powierzchnię szafki można nacisnąć np. kolanem lub łokciem.
Optymalnie zaprojektowane narożniki kuchenne
Narożniki w kuchni to miejsca kłopotliwe i niełatwe do efektywnego zagospodarowania. Dlatego warto zdecydować się na kuchenne systemy narożnikowe, które pozwalają w pełni wykorzystać trudną przestrzeń narożnika. Na rynku obecne są np.:
- narożnikowy system płynnie wysuwanych półek o nieostrych krawędziach, dzięki czemu można w nich układać garnki, talerze i kubki owalnych kształtów,
- narożnikowy system koszy, otwieranych jednym ruchem,
- karuzele narożnikowe w kształcie koła, ¾ koła i półkola, z regulacją wysokości.
Uporządkowane i ciche szuflady
Aby zapanować nad chaosem kuchennych szuflad, warto zaopatrzyć się w różnego typu wkłady i organizery do szuflad. Wkłady i organizery pozwalają zachować porządek w szufladzie, a także wykorzystać jej przestrzeń w 100% efektywnie. Dobrze jest wybierać rozwiązania z regulowanymi przedziałkami, dzięki czemu możliwe jest samodzielne wyznaczanie wielkości poszczególnych komórek szuflady. Oprócz wkładów i organizerów na sztućce i drobne akcesoria do wyboru mamy także m.in.:
- wkłady na talerze – talerze układane są w szufladzie pionowo w rzędzie,
- uchwyty na talerze – talerze układane są na stosie i zamknięte w uchwyt, za pomocą którego można je w miarę potrzeby przenosić, np. z szuflady na stół,
- organizer do wysokich szuflad z regulowanymi przedziałkami – idealny do segregowania większych elementów zastawy – garnków, pokrywek etc.,
- maty antypoślizgowe – zapobiegają przesuwaniu się przedmiotów w szufladach.
Aby korzystanie z szuflad było jeszcze bardziej funkcjonalne, warto wybierać modele z systemami cichego domykania i zapewniające pełen wysuw. Ciekawym i niezwykle praktycznym rozwiązaniem są także szuflady typu cargo, które wykorzystują wąskie i głębokie szczeliny między meblami, stanowiąc jednocześnie przydatną półkę np. na produkty spożywcze.
Pełne zagospodarowanie kuchennej przestrzeni w pigułce
Funkcjonalna i optymalnie zaprojektowana kuchnia to taka, w której cała przestrzeń jest w 100% wykorzystana. Poniżej podsumowujemy, jakie systemy kuchenne pomogą zagospodarować przestrzeń w najbardziej efektywny sposób:
- szafki z systemem wspomagania otwierania,
- szafki górne otwierane w górę,
- wygodne i łatwo dostępne narożniki,
- wkłady i organizery do szuflad z regulowanymi przedziałkami,
- szuflady z pełnym wysuwem i z systemem cichego domykania,
- szuflady typu cargo, pozwalające na wykorzystanie wąskich i głębokich szczelin między szafkami,
- szuflady wewnętrzne.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak urządzić kuchnię w sposób funkcjonalny, sprawdź nasz artykuł Szuflady i szafki kuchenne, czyli jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego