Jak zamienić dużą kuchnię na mały salon z aneksem kuchennym? Sekrety tej trudnej sztuki zdradza projektanta wnętrz z biura byModeline. Zobaczcie wyjątkowo inspirującą aranżację pokoju z aneksem.
Reorganizacja przestrzeni w mieszkaniu często stanowi wyzwanie, zwłaszcza gdy jedno pomieszczenie musi zacząć pełnić dwie funkcje. Przed takim zadaniem inwestorzy postawili projektantkę z biura byMadeline. Wspólnie z nią przedstawiamy, jak połączyć mały salon z aneksem kuchennym, by całość była funkcjonalna i wyglądała stylowo.
Publikacja partnerska
Aranżacja salonu z aneksem kuchennym. Niezawodne sztuczki projektantów wnętrz
Bardzo ciekawym projektem i bardzo trudnym była zamiana dużej kuchni na salon z aneksem kuchennym. Mieszkanie znajduje się w starej kamienicy. Pomieszczenie przeznaczone na samą kuchnię było bardzo duże, natomiast jak zamieniałam je na salon z aneksem, dziwnie się zmniejszyło i żeby wszystko tam „wcisnąć”, musiałam długo myśleć nad projektem. – zdradza projektantka z biura byMadeline.

Nie od dziś wiadomo, że jasne barwy, a w szczególności biel, odbijają promienie światła. Tym samym sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe niż w rzeczywistości. Trik ten wykorzystano w tym przypadku. Kiedy przestrzeń nie jest zbyt duża, można ją w ten sposób optycznie powiększyć, pokrywając ścianę bielą i wstawiając białe meble.
Dla przełamania monotonii część ścian pomalowano błękitną farbą. Kolor ten ma właściwości wyciszające, dzięki czemu mieszkańcom łatwiej będzie się zrelaksować. Niewielki pionowy fragment ściany pokryto również czarną powłoką kredową. Czerń w dodatkach nadaje aranżacji zdecydowanego charakteru i sprawia, że pomimo, iż królują w niej delikatne odcienie, całość nie jest mdła i pozbawiona wyrazu.

Wrażenie, że wnętrze jest przestronne można też osiągnąć, umieszczając na ścianie duże lustro. Taki dodatek jest też bez wątpienia praktyczny. Pomieszczenie urządzone przez ekspertkę z byMadeline jest utrzymane głównie w bieli, dlatego jasne ramy lustra doskonale pasują do pozostałych elementów aranżacji.
Jak rozdzielić salon z aneksem kuchennym?
Pokój z aneksem a zabawa fakturami
Kiedy jeden pokój spełnia dwie funkcje, warto się pokusić o wydzielenie tych przestrzeni np. za pomocą mebli i różnych faktur. Ten sposób wykorzystała projektantka byMadeline, pozostawiając część ściany w niemal surowej postaci – fragment ten pomalowano jedynie białą farbą. Dzięki temu wyraźnie widać cegły, co wizualnie oddziela salon od aneksu kuchennego.
Wprowadzenie kolejnej barwy do wnętrza stanowiłoby odejście od delikatnego minimalizmu, tymczasem nowa faktura to oryginalny akcent, który tworzy spójną całość z resztą aranżacji.
Minimalizm w małym salonie z aneksem
W niewielkich przestrzeniach bałagan tworzy się szybciej, dlatego lepiej postawić w nich na minimalizm. Meble powinny mieć proste, geometryczne formy. Dobrym rozwiązaniem jest też ograniczenie ilości dodatków. Dzięki temu unikniesz wrażenia, że w pomieszczeniu panuje nieład. Najlepiej jeśli do tego akcesoria te spełniają praktyczną rolę. Takie podejście zastosowano w prezentowanej aranżacji – elementy ozdobne to przede wszystkim pudełka na drobiazgi, zegar i poduszki.
Do tego na ścianach znajdują się ramki ze zdjęciami. Warto umieścić w nich podobizny najbliższych. Taki osobisty dodatek doda indywidualnego charakteru aranżacji salony z aneksem kuchennym.

Ważny element dekoracji stanowią rośliny. Jakie gatunki pasują do minimalistycznych wnętrz? Jeśli szukasz ciętych kwiatów, doskonale sprawdzą się tulipany, storczyki i piwonie. Dobrym pomysłem będzie też wykorzystanie roślin doniczkowych, takich jak zroślicha, paprotka, aloes czy wężownica.
Pokój z aneksem. Miejsce, w którym króluje wygoda!
Miejsce, w którym odpoczywasz i przyjmujesz gości, czyli salon, musi wyglądać reprezentacyjnie, a jednocześnie zapewniać komfort wszystkim, którzy w nim przebywają. By spełnić oba te warunki, biuro byMadeline zadbało o to, by na kanapie znajdowały się wygodne poduszki, które mają zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną funkcję. Do tego obok znajduje się stolik kawowy – nie za duży (w końcu metraż jest ograniczony), za to w sam raz, by pomieścił kilka filiżanek i niewielki talerzyk z przekąskami.

Aneks kuchenny – aranżacja praktyczna i gustowna
W kuchni ściany są narażone na tłuste plamy, dlatego warto wykładać je przynajmniej w części płytkami ceramicznymi, z których można z łatwością usuwać zabrudzenia. Tutaj wykorzystano białe płytki przypominające niewielkie cegiełki, które komponują się z ceglaną ścianą, znajdującą się w części salonowej pod telewizorem. Dzięki temu funkcjonalne rozwiązanie dopasowało się stylistycznie do reszty pokoju.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości marki byMadeline.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego