Kwiaty doniczkowe dla palaczy – poznaj gatunki oczyszczające powietrze z toksyn

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Kwiaty doniczkowe występują w niemal każdym domu. Jakie gatunki roślin wybierać do domu palacza, by wspomagały one oczyszczanie powietrza? Poznaj 5 naszych propozycji!

Kwiaty oczyszczające powietrze z toksyn – prawda czy mit?

Kwiaty doniczkowe mogą być niezwykłą ozdobą aranżacji wnętrza. Pełnią one także praktyczne funkcje – rośliny mogą być pomocne w walce z toksynami w twoim domu. Należy przy tym zaznaczyć, że kwiaty doniczkowe nie mają na tyle dużych mocy przerobowych, by zlikwidować toksyny u palacza, który wypala w swoim salonie paczkę papierosów dziennie. Na jakie rośliny stawiać, by zyskać pomoc w oczyszczaniu powietrza?

Język teściowej w twoim domu

Sanseweria, złośliwie nazywana językiem teściowej, jest rośliną, którą cechuje niezwykła łatwość uprawy. Dodatkowo oczyszcza ona powietrze z toksyn, w tym z formaldehydów obecnych w dymie papierosowym. Roślina ta magazynuje wodę w swoich mięsistych liściach, dzięki czemu nie trzeba często jej podlewać – może ona przetrwać bez wody nawet 3-4 tygodnie, jednak po tym czasie jej liście staną się matowe.
 

 

Przerośnięta stokrotka idealna na parapet

Podobne właściwości pochłaniania formaldehydów ma Gerbera Jamesona. Jest to roślina, która dobrze nawilża powietrze, a do tego prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Kwiaty doniczkowe tego gatunku nazywane są afrykańskimi stokrotkami, gdyż łudząco przypominają nasze rodzime stokrotki – afrykańskie wersje mają jedynie większe kwiaty. Gerbera jest jednak dość wymagającą rośliną: musisz zapewnić jej duży dostęp do światła słonecznego, obficie podlewać i często zraszać jej liście letnią wodą. Jest to kwiat, który dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, jednak zimą, po przejściu w stan spoczynku, temperatura powinna zostać obniżona do ok. 15oC.
 

 

Skrzydłokwiat – kwiaty doniczkowe do zadań specjalnych

Skrzydłokwiat jest rośliną, która wspomaga usuwanie wielu szkodliwych substancji. Należą do nich m.in. benzen zawarty w dywanach, trichloroetylen pochodzący z drukarek i telewizorów, formaldehydy, a także inne toksyny zawarte w dymie papierosowym. Kwiaty doniczkowe skrzydłokwiata w zależności od odmiany mogą mieć kwiaty i liście o różnych barwach. Skrzydłokwiat pięknie prezentuje się w zestawieniu z innymi roślinami, o bardziej ozdobnych liściach.
 

 

Pelargonia nie tylko na balkonie

Kwiaty doniczkowe pelargonii to najlepszy sposób na oczyszczanie powietrza. Dodatkowo roślina świetnie sprawdza się w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów – woń kwiatów wpływa kojąco na domowników. Pelargonia wymaga codziennego podlewania, jednak nie powinno być ono zbyt obfite. Jeśli będziesz nalewać zbyt dużo wody, korzeń pelargonii może zacząć gnić.
 

 

Rafidofora złota

Rafidofora to roślina o rozgałęzionych łodygach, które zakończone są liśćmi w kształcie serca. Jest ona mało wymagająca – wystarczy ją ustawić w lekko zacienionym miejscu i podlewać co 2-3 dni, gdyż roślina dobrze czuje się w lekko wilgotnym otoczeniu. Rafidofora złota pomaga oczyszczać powietrze z wielu związków organicznych, w tym z formaldehydu.
 

 

Sprawdź również, czy warto inwestować w baterię do kuchni z wyciąganą wylewką i zobacz, jak pięknie może prezentować się hoker w kuchni. A jeśli szukasz pomysłów na zorganizowanie kuchni, poznaj najciekawsze półki do kuchni na przyprawy.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: