Czy korzystanie z natrysków w łazience może być oszczędne?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

W czasach, gdy ekologia ma kolosalne znaczenie, coraz częściej szukamy rozwiązań, które ograniczą zużywanie zasobów naturalnych. O ile prawie każdy z nas używa perlatorów w bateriach kuchennych i umywalkowych, o tyle wciąż zbyt mało osób wie, jak ograniczyć zużycie wody również pod prysznicem.

Czy da się zmniejszyć zużycie wody i wciąż cieszyć się komfortową kąpielą? Ile można na tym zaoszczędzić? Na te i podobne pytania odpowiedzieliśmy poniżej. 

Wygoda i oszczędność?

Czy da się oszczędzać wodę i jednocześnie cieszyć się satysfakcjonującą kąpielą pod prysznicem? Komfortowy prysznic kojarzy się przecież z obfitym strumieniem wody o dużym ciśnieniu. Tylko taki jest w stanie dokładnie spłukać z nas pianę i przyjemnie wymasować barki.

Niestety, za wygodę trzeba zapłacić wysokim zużyciem wody, prawda?

Otóż niekoniecznie! Istnieją bowiem rozwiązania, które zapewniają optymalne zużycie – bez marnowania wody, ale też bez obniżania jakości kąpieli.

Zacznijmy jednak od początku, czyli:

Od czego zależy zużycie wody?

Po pierwsze, od jej ciśnienia. Im wyższe ciśnienie w instalacji wodociągowej, tym większa ilość wody „ucieka” z baterii w każdej minucie. Ważne jest więc znalezienie balansu pomiędzy ciśnieniem zbyt niskim, które daje „niemrawy” strumień a ciśnieniem zbyt wysokim, które niemal wyrywa nam z ręki słuchawkę prysznicową.

Zgodnie z polskimi przepisami, ciśnienie w instalacji wodociągowej powinno wynosić od 0,5 bara do 6 barów. To szeroki zakres, który uniemożliwia stworzenie uniwersalnego rozwiązania dla każdego. Dlatego przed zakupem baterii prysznicowej lub deszczownicy koniecznie trzeba sprawdzić parametry swojej instalacji i dopasować do nich możliwości armatury.

Po drugie, zużycie wody zależy od wspomnianych wyżej zastosowanych rozwiązań technologicznych. Zaprojektowane po to, by pomóc Ci oszczędzać, pozwolą zmniejszyć rachunki i zadbać o środowisko naturalne. Poznaj je bliżej!

Co w takim razie zrobić, żeby oszczędzać wodę pod prysznicem?

Aby rozwiązać problem, warto kupić prysznic i deszczownicę z ogranicznikiem przepływu. Co to takiego? Jest to integralna część natrysku, mechanicznie tłumiąca strumień wody i pozwalająca utrzymać jej zużycie na określonym poziomie. Dzięki niemu pobór nie będzie wzrastał razem z ciśnieniem, jak to ma miejsce w klasycznych, pozbawionych ograniczników rozwiązaniach. 

Istotną zaletą jest również to, że mimo mniejszego zużycia wody, deszczownice i prysznice wyposażone w ograniczniki oferują równie wysoki komfort użycia, jak modele, które są ich pozbawione. Oznacza to, że możesz cieszyć się codzienną kąpielą, obniżając rachunki i dbając o środowisko naturalne – czysty zysk!

Jak duże mogą być oszczędności?

Im wyższe ciśnienie w instalacji wodociągowej, tym bardziej opłaca się zakup armatury z ogranicznikiem przepływu. Ile oszczędności może przynieść? Przeanalizujmy przykładowe liczby:

Załóżmy, że ciśnienie w Twojej instalacji wynosi średnio ok. 3 barów. Różnica w zużyciu wody może wynieść ok. 8 l/ min między prysznicem z ogranicznikiem i bez niego. Zatem codzienny 15-minutowy prysznic bez ogranicznika to o 120 litrów więcej każdego dnia i aż 43800 litrów w skali roku. To aż 43,8 m³ niepotrzebnie zużytej wody, które wg średniej ceny w Warszawie – 9,85 zł/m³  – każdego roku kosztują Cię 431,43 zł więcej.

Warto przyjrzeć się produktom GROHE, by zauważyć różnice w zużyciu pomiędzy modelami z ogranicznikiem i bez.

Na przykład deszczownica bez ogranicznika Rainshower Cosmopolitan 210 (28368000) vs ten sam model wyposażony w ogranicznik GROHE EcoJoy (28373000):

  • Zużycie na poziomie 23 l vs 8 l przy ciśnieniu 6 barów
  • Zużycie na poziomie 16 l vs 8 l przy ciśnieniu 3 barów

Prysznic ręczny bez ogranicznika Tempesta 100 (28422002) vs prysznic ręczny z ogranicznikiem GROHE EcoJoy – Euphoria 110 Duo (27238000):

  • Zużycie na poziomie 26,9 l vs 6 l przy ciśnieniu 6 barów i strumieniu Rain
  • Zużycie na poziomie 18 l vs 6l przy ciśnieniu 3 barów i strumieniu Rain
Prysznic GROHE

Czy ogranicznik przepływu może w jakiś sposób zepsuć kąpiel?

Jak już wspomnieliśmy, ogranicznik zapewnia optymalne proporcje między wysokim ciśnieniem w instalacji wodociągowej a objętością strumienia prysznicowego. To oznacza, że kąpiel pod prysznicem będzie dużo przyjemniejsza niż wtedy, gdy ciśnienie zmienia się w trakcie, a woda zaczyna z nieprzyjemną siłą uderzać w ciało.

Dodatkową zaletą jest to, że dzięki ogranicznikowi zużycie wody pozostaje na ustalonym poziomie niezależne od rodzaju strumienia np. w słuchawkach i deszczownicach oferujących kilka do wyboru. Nawet wielkość deszczownicy nie będzie miała znaczenia, jeśli wybierzesz odpowiedni model. Jeśli zależy Ci, aby woda była rozprowadzana równomiernie po całej tarczy, warto wybrać model GROHE wyposażony w technologię Dream Spray. Dzięki niej woda jest doprowadzana do każdej dyszy pod jednakowym ciśnieniem, co przekłada się na wyjątkowy komfort użycia.

Teraz już wiesz, że komfortowy prysznic nie musi odbywać się kosztem ekologii czy wysokich rachunków. Wystarczy raz zainwestować w odpowiednie rozwiązanie, aby na długie lata zoptymalizować zużycie wody w swojej łazience.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-06-24 04:15:07
Halina
Bardzo dobry