Antresola – w jakich wnętrzach można ją montować i ile to kosztuje?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Marzysz o antresoli, ale masz za niskie mieszkanie? Nic straconego! Antresolę można zamontować nie tylko w ponadprzeciętnie wysokim i przestronnym wnętrzu, ale także w mieszkaniu relatywnie niskim – wystarczy, że jego wysokość wynosi minimum 270 cm. A więc… do dzieła!

Jak wysokie powinno być wnętrze z antresolą?

Wbrew pozorom antresolę można montować nie tylko w przestronnych loftach, ale także w relatywnie niskich i małych mieszkaniach, np. kawalerkach. Ważne jednak, by w takim przypadku antresola nie obciążyła pomieszczenia i nie zdominowała go. Generalnie wyróżnić można trzy wysokości mieszkania, które warunkują typ i funkcjonalność antresoli:

Antresola w wysokim wnętrzu

To wnętrze o wysokości min. 430 cm, które po podzieleniu na dwa pomieszczenia pozwoli użytkownikowi na „normalne” użytkowanie zarówno przestrzeni na antresoli, jak i pod nią. Grubość konstrukcji wynosi zwykle ok. 20-30 cm, dlatego przy wnętrzu wysokim na 430 cm każda z wydzielonych części ma wysokość ok. 200 cm. Na tak wysokiej antresoli można zorganizować więc standardowy pokój, np. biuro, pokój dla dziecka czy sypialnię. Oczywiście 4-metrowe pomieszczenie możemy wydzielić także w innej proporcji, np. 250 cm i 150 cm. W tym wypadku jednak antresola może służyć jedynie jako miejsce do spania.
 

 

Antresola w średniowysokim wnętrzu

W tym wypadku wnętrze nie jest na tyle wysokie, by zarówno antresola, jak i przestrzeń pod nią zapewniały „normalne” użytkowanie. Antresola tego wnętrza będzie więc relatywnie niska i posłuży tylko i wyłącznie jako sypialnia (jej wysokość musi wynosić min. 120 cm). Przestrzeń pod antresolą, zapewniająca „normalne” użytkowanie powinna zaś wynosić minimum 200 cm. Po dodaniu grubości konstrukcji (30 cm) wysokość całego wnętrza wynosi ok. 340 cm.
 

 

Antresola w niskim wnętrzu

To wnętrze, które również pozwala na montaż antresoli, jednak w tym wypadku przestrzeń pod antresolą jest relatywnie niska, dlatego nie pozwala na „normalne” użytkowanie. Może natomiast służyć np. jako biblioteczka, garderoba czy schowek. W przypadku niskich wnętrz antresola może służyć jedynie jako miejsce do spania (o wysokości min. 120 cm). Pomniejszona przestrzeń pod antresolą także powinna wynosić min. 120 cm, co po dodaniu grubości konstrukcji daje wnętrze o wysokości ok. 270 cm.
 

 
Podsumowując, minimalna wysokość wnętrza, w jakim możemy zamontować antresolę wynosi ok. 270 cm, maksymalna zaś wysokość w zasadzie nie istnieje – im wyższe wnętrze, tym lepiej. Warto pamiętać też, że antresola powinna mieć minimum 120 cm wysokości, jednak przy tej wysokości stanowić może jedynie miejsce do spania (w tym wypadku warto zastosować sam materac zamiast łóżka z materacem).

Wejście na antresolę – co wybrać?

Na antresolę prowadzić może wiele typów wejść:

  • standardowe schody jednobiegowe, które są dobrym rozwiązaniem, jeśli dysponujemy przestronnym wnętrzem (warto wykorzystać stopnie schodów, jako półki lub szuflady);
  • „schody kacze”, czyli schody, na których staje się naprzemiennie lewą i prawą stopą (taki typ ułożenia stopni oszczędza przestrzeń);
  • schody kręcone, które zajmują mniej przestrzeni niż standardowe schody, a jednocześnie mogą stanowić walor dekoracyjny;
  • drabina, będąca rozwiązaniem maksymalnie oszczędzającym przestrzeń;
  • zabudowa złożona ze stopni-schowków, która pełni podwójną funkcję – szafki i schodów.

 
 

 

Ile kosztuje montaż antresoli?

Koszty montażu antresoli zależą od jej wielkości, materiałów użytych do budowy, a także rodzaju wejścia, na które się zdecydujemy. Chcąc samodzielnie zbudować małą, drewnianą antresolę o wymiarach 2,5 x 1,5 m z drabinką, należy liczyć się z kosztem ok. 600 zł. Koszt gotowych konstrukcji łóżka na antresoli waha się między 500 zł (prosta rama łóżka na antresoli) a ok. 2 500 zł (łóżko piętrowe ze schodami i wyposażeniem pod antresolą: szafą, regałem, biurkiem). Jeśli natomiast antresola ma stanowić pełnoprawne półpiętro, powinna być wykonana na zamówienie, na podstawie wcześniej przygotowanego projektu. Koszt takiej inwestycji wynosi od kilku tysięcy złotych wzwyż.

Antresola to dobry sposób na urozmaicenie wnętrza, zaoszczędzenie przestrzeni, a także otwarcie jej – antresola bowiem wyznacza naturalne granice pomieszczeń bez potrzeby stawiania ścianek działowych. Ważne jednak, by kondygnacja na górze nie dominowała nad parterem – w takim bowiem wypadku antresola niepotrzebnie obciąży wnętrze.

Więcej przydatnych i aktualnych informacji na temat antresoli znajdziecie w artykule: Antresola. 5 rzeczy, które warto wiedzieć przed budową półpiętra.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: