Less plastic! More life! Jak łatwo i przyjemnie ograniczyć zużycie plastiku?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

W kuchni i łazience zużywamy sporo plastiku. Odkryj sposoby na ograniczanie plastiku w codziennym życiu!

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których gospodarstwo domowe zużywa najwięcej plastiku. Na szczęście ograniczanie zużycia tworzyw sztucznych staje się coraz łatwiejsze. Przede wszystkim dzięki rosnącej świadomości producentów i pomysłowości projektantów. Poznaj nasze propozycje na redukcję plastiku w codziennym życiu — to łatwiejsze niż myślisz!

Jak oszczędzać plastik w kuchni?

W kuchni przechowujemy produkty spożywcze, napoje, sprzęt kuchenny i różnorodne akcesoria. Co je łączy? Najczęściej zawartość plastiku lub plastikowe opakowania, w których przynieśliśmy je do domu. Wystarczy jednak odrobina zaangażowania, by ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych w kuchni.

Oszczędzanie plastiku zaczyna się już w sklepie. Gdy wybierasz się na zakupy, zabieraj własne, wielorazowe woreczki na produkty na wagę, aby nie korzystać z jednorazowych reklamówek. Chodząc między sklepowymi półkami, zwracaj uwagę na opakowania — sięgaj po szkło, papier, puszki lub produkty niepakowane. Na koniec gotowe zakupy zapakuj do własnej torby.

Warto przyjrzeć się także drobnemu wyposażeniu kuchni, takiemu jak deski do krojenia czy pojemniki do przechowywania. Gdy przyjdzie czas na wymianę, pamiętaj, by nowe były wykonane z bardziej przyjaznych środowisku materiałów.

Duży odsetek plastikowych śmieci w gospodarstwach domowych stanowią butelki po napojach, głównie po wodzie. Sama produkcja i transport wody butelkowanej pochłania też ogromne ilości wody — w sumie to nawet 7 litrów na produkcję litrowej butelki!

W teorii można ograniczyć zużycie wody i produkcję plastiku, pijąc kranówkę. Jednak wielu osobom taka woda zwyczajnie nie smakuje. Zamiast zmuszać się do picia niesmacznej wody, można zadbać o środowisko, wykorzystując nowe technologie. Rozwiązaniem z najwyższej technologicznej półki jest system GROHE Blue, który zapewnia filtrowaną, pyszną wodę prosto z kranu. GROHE Blue z pozoru wygląda jak typowa, elegancka bateria. Wyróżnia ją dedykowany przycisk, który na życzenie uruchamia strumień pitnej wody. Do tego ulubiony bidon i pyszny napój można wszędzie zabrać ze sobą.

Co więcej, w wariantach GROHE Blue Home lub Professional woda może być dodatkowo chłodzona i nasycona CO2 w 2 wariantach – mocno i średnio gazowanym.

Skutecznym sposobem na pozbycie się plastiku z kuchni jest także rezygnacja z jednorazowych przedmiotów na rzecz tych wielorazowego użytku. Oto kilka przykładów:

  • Ręczniki z tkaniny zamiast papierowych
  • Stalowe słomki do picia zamiast plastikowych
  • Tradycyjne sztućce i zastawa podczas grillowania i pikników

Jak oszczędzać plastik w łazience?

Łazienka to część domu, do której regularnie kupuje się sporo nowych produktów. Z tego powodu najwięcej plastikowych odpadów generują tam opakowania. Na szczęście w ofertach sklepów kosmetycznych można znaleźć coraz więcej ekologicznych alternatyw — produktów pakowanych w papier, szkło lub metalowe puszki, a także nalewanych z automatu (tzw. cosmetomatów) do własnych pojemników.

Wiele plastikowych opakowań ominie Twoją łazienkę, gdy zdecydujesz się na domowej produkcji środki czyszczące. Spray do szyb czy płyn do mycia podłóg kupuje się nawet kilkanaście razy w roku, podczas gdy w większości przypadków możemy z powodzeniem zastąpić je sodą lub wodą z octem.

Warto przyjrzeć się bliżej również zużyciu papieru toaletowego. Papier sam w sobie co prawda nie szkodzi środowisku, ale jego plastikowe opakowanie już tak. Rozwiązaniem, które redukuje konieczność używania papieru toaletowego do minimum, jest toaleta myjąca. Łączy ona funkcje WC i bidetu w jednym urządzeniu, pozwalając dbać o higienę nawet w małych łazienkach. Nie tylko usuwa ona nieczystości za pomocą strumienia wody, ale umożliwia także osuszanie strumieniem ciepłego powietrza, absorpcję przykrych zapachów i zapewnia działanie bakteriobójcze. Toalety myjące takie jak GROHE Sensia Arena oferują więc znacznie więcej niż papier toaletowy i bidet, przy zmniejszonej produkcji plastiku – czysty zysk!

Aby dodatkowo ograniczyć jego zużycie, warto wybierać:

  • Szampony i mydła w kostkach, zamiast w płynie
  • Bambusowe szczoteczki do zębów
  • Wielorazowe waciki
  • Papierowe lub drewniane patyczki higieniczne
  • Maszynki do golenia na żyletki zamiast jednorazówek
jak oszczędzać plastik w łazience

Plastik niepostrzeżenie stał się dużym problemem i obciążeniem dla planety, jednak jeśli wszyscy zaczniemy działać, możemy mieć realny wkład w poprawę sytuacji. Całkowita rezygnacja z tworzyw sztucznych nie zawsze jest możliwa, ale już mocne ograniczenie zużycia plastiku w gospodarstwie domowym wcale nie jest trudne i nie musi być kosztowne. Najtrudniej jest zacząć — później jest już coraz łatwiej!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: