Jak urządzić kącik kawowy w kuchni?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Kącik kawowy, w którym wszystkie akcesoria i urządzenia do przyrządzenia ulubionego napoju stoją w jednym miejscu, to marzenie wielu kawoszy. Czy aby cieszyć się domową kawiarnią, potrzebujesz dużo miejsca oraz profesjonalnego sprzętu? Niekoniecznie (choć oczywiście wszystko zależy od Twoich upodobań). Sprawdź, jak urządzić wymarzony kącik kawowy i na czym postawić ekspres do kawy.

domowa kawiarnia

Co powinno znaleźć się w kąciku kawowym? Urządzenia i akcesoria do domowej kawiarni  

Zanim zaczniesz urządzać kącik kawowy, pomysł nad swoimi potrzebami i zastanów się, z jakich sprzętów korzystasz lub będziesz korzystać. Nie każdy chce lub może sobie pozwolić na profesjonalny ekspres do kawy. Do przyrządzenia dobrej kawy wystarczy przecież mała kawiarka czy aeropress, a do tego ręczny spieniacz do mleka i młynek do ziaren. To, jak i gdzie zaaranżować kącik kawowy, zależy z jednej strony od tego, ile miejsca masz w kuchni, z drugiej, czy będziesz korzystać z dużego ekspresu, czy z małego zaparzacza.

Co powinno znaleźć się w kąciku kawowym? Żeby przyrządzanie ulubionego napoju było przyjemne i łatwe, warto, by w jednym miejscu znalazły się następujące urządzenia i akcesoria:

 • Ekspres do kawy, kawiarka, zaparzacz (tzw. french press), aeropress lub czajnik,
 • Cukier lub inny słodzik,
 • Filiżanki, podstawki, ulubione kubki,
 • Łyżeczki,
 • Ulubione dodatki do kawy,
 • Dzbanek z wodą i szklanki (do przepłukania ust po wypiciu np. espresso),
 • Taca do przenoszenia kubków i filiżanek (np. gdy przyjmujesz gości),
 • Hokery lub krzesła, jeśli masz dużo miejsca i decydujesz się na rozbudowany kącik.
Na czym postawić ekspres do kawy

Wskazówka! Rozbudowana maszyna czy prosty ekspres?

Jaki wybrać ekspres do kawy? W kuchni możesz postawić zarówno profesjonalny ekspres ciśnieniowy podłączony bezpośrednio do sieci wodociągowej, jak i proste urządzenie z jednym przyciskiem, które zaparzy zwykłą, czarną kawę. To, jaki sprzęt wybrać, zależy przede wszystkim od Twoich upodobań i możliwości finansowych. Nowoczesne modele pozwalają przygotować ulubioną, trójwarstwową latte, cappuccino z puszystą pianą czy aromatyczne flat white przy pomocy zaledwie jednego przycisku. Do tego możesz przyrządzić 2 mleczne kawy w tym samym czasie. Niektóre urządzenia mają też funkcję zapisywania ulubionych ustawień, by dzięki temu przygotowywanie kawy według własnych upodobań było proste i szybkie. Nie kieruj się jednak takimi kryteriami, jeśli najczęściej pijesz zwykłe americano. W takim wypadku wystarczy Ci proste urządzenie, które przygotuje jeden rodzaj kawy.

Wybierając ekspres do kawy, możesz kierować się nie tylko jego funkcjami, ale też wyglądem – zwłaszcza jeśli zależy Ci na konkretnym efekcie wizualnym. Czasy, w których na rynku dostępne były tylko czarne, ogromne ekspresy, minęły. Teraz możesz wybierać spośród wielu różnych kolorów i kształtów ekspresów, a nawet dopasować urządzenie do pozostałych sprzętów AGD.

Gdzie zaaranżować kącik kawowy w kuchni

Na czym postawić ekspres do kawy i gdzie w ogóle zaaranżować domową kawiarnię? Oto kilka przydatnych wskazówek:

 • Dopasuj wielkość kącika kawowego do sprzętów, jakich będziesz używać i do swoich potrzeb – jeśli zaparzasz kawę w małym ekspresie w kuchni, ale lubisz ją pić przy stole, na fotelu czy kanapie, wystarczy Ci kawałek blatu z szafką lub szufladami znajdującymi się nieopodal. Możesz też powiesić nad blatem uchwyty na filiżanki i ładnie je wyeksponować. Jeśli chcesz zaaranżować domową kawiarnię z prawdziwego zdarzenia, nie obejdzie się bez wygospodarowania dodatkowego miejsca.
 • Świetnym miejsce do aranżacji kącika kawowego, jest przestrzeń przy oknie. Możesz przy nim postawić wysoki stolik barowy i hokery, niski stolik z półkami lub szafkę. Kawa będzie świetnie smakowała także pita przy okiennym parapecie.
 • Dysponujesz dużą przestrzenią? Zlokalizuj domową kafeterię na wyspie kuchennej lub kuchennym barku. Dzięki temu wygospodarujesz więcej przestrzeni na sprzęty i akcesoria, a ulubiony napój przygotujesz i wypijesz w tym samym miejscu.
 • Kącik kawowy możesz zaaranżować także na stoliku, mobilnej szafce lub małej komodzie. Na takim oddzielnym meblu zmieścisz więcej sprzętów niż na blacie, a dodatkowo wyeksponujesz eleganckie filiżanki czy ulubione kubki. W szafkach czy szufladach będziesz móc przechowywać zapasy i wszystko to, czego nie chcesz pokazywać. Poza tym łatwo będzie Ci zmienić lokalizację domowej kafeterii.

Kropka nad i – dekoracje kącika kawowego

Kącik kawowy

Zaaranżuj swój kącik kawowy tak, by spędzanie przy nim czasu było przyjemne. Możesz postawić na kwiaty w doniczkach lub w wazonie, kolorowe lub białe, ceramiczne filiżanki i podstawki, doniczki z ziołami, wieże owoce czy ozdobne pojemniki na kawę, cukier i przyprawy. Nad stolikiem lub blatem powieś ramki ze zdjęciami czy ulubionymi grafikami, albo pomaluj fragment ściany farbą tablicową, by kredą zapisywać na niej inspirujące cytaty. Możesz wykorzystać plakaty lub stary szyld z prawdziwej kawiarni.

W utrzymaniu porządku pomogą Ci tace, patery na ciasta, organizery na akcesoria i przyprawy oraz kosze na owoce. Tak zaaranżowany kącik sprawi, że rozkoszowanie się kawą będzie jeszcze przyjemniejsze niż dotychczas.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: