Rośliny doniczkowe do kuchni. Wybieramy najlepsze! 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Moda na rośliny doniczkowe we wnętrzach rozkwita na całego. Naturalne, zielone akcenty w mieszkaniu wspaniale ożywiają każdą aranżację, poprawiają samopoczucie i mogą mieć wiele praktycznych zastosowań. Niedrogie i łatwo dostępne, rośliny doniczkowe świetnie sprawdzają się także jako dekoracja kuchni. Zobaczcie, jakie rośliny dobrze poradzą sobie w miejscu, w którym gotujemy, i o czym warto pamiętać, ozdabiając nimi tę przestrzeń. 

Rośliny doniczkowe w kuchni. Na co zwrócić uwagę? 

  • W kuchni wykonujemy wiele różnych czynności i rośliny doniczkowe nie mogą nam w nich przeszkadzać. Weźmy więc pod uwagę ich pokrój. Rośliny o zwisających liściach lub swobodnie puszczonych pnączach rozmieśmy tak, aby nie przeszkadzały nam w otwieraniu szafek i korzystaniu z kuchennego blatu. Dobrym pomysłem jest przygotowanie kratek, dzięki którym nieco ujarzmimy ich dzikie zapędy. Rośliny o pokroju kompaktowym lub wzniesionym na pewno przysporzą nam najmniej problemów aranżacyjnych. 
  • Zawsze bierzmy pod uwagę to, jakiego dostępu do światła wymaga dany gatunek. Rośliny potrzebujące stałego nasłonecznienia umieszczajmy na parapecie lub blacie w pobliżu okna. A te, które preferują cień, na górnych szafkach, otwartych półkach bądź na lodówce. 
  • Rośliny doniczkowe w kuchni zbierają różnego rodzaju zanieczyszczenia: kurz, tłuszcz itp. Dlatego wymagają odrobinę częstszej pielęgnacji niż rośliny w innych pomieszczeniach. Nie zapominajmy, by co jakiś czas przecierać ich liście wilgotną ściereczką. 
  • Nie umieszczajmy roślin w pobliżu koszy z owocami. Rośliny wydzielają etylen, który przyspiesza dojrzewanie owoców. 
  • Nie stawiajmy roślin tuż przy kuchence gazowej lub w pobliżu grzejnika. Nadmiar ciepła może im bardzo zaszkodzić. 
rośliny doniczkowe do kuchni

Najlepsze rośliny doniczkowe do kuchni

1. Bluszcz pospolity (Hedera Helix)

Gatunek o wiecznie zielonych pnączach idealnie nadaje się do zawieszenia nad zlewem lub przy oknie. Bluszcz nie tylko doda kuchni wspaniałego koloru, ale może także poprawić panujący w niej klimat. Roślina ta jest bowiem znakomitym reduktorem zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach: pleśni, bakterii, formalhedytów, benzenów i innych. 

Ważne: Pamietajmy, aby trzymać bluszcz poza zasięgiem kotów, psów i innych domowych pupili, gdyż roślina ta jest dla nich toksyczna. 

bluszcz w kuchni
Bluszcz pospolity

2. Aspidistra wyniosła (Aspidistra Elatior)

Ten pochodzący z suchych terenów leśnych Dalekiego Wchodu gatunek ozdobnej byliny przetrwa właściwie każde warunki, jakie zgotujesz mu w swojej kuchni. Słabe światło, rzadkie podlewanie, zmienne temperatury –  urocza, jasnozielona Aspidistra na pewno sobie z tym wszystkim poradzi. 

Aspidistra wyniosła do kuchni
Aspidistra wyniosła

3. Zielistka Sternberga (Chlorophytum Comosum)

Wywodząca się z Afryki Południowej zielistka nie będzie wymagała od Ciebie niemal żadnej opieki i możesz ją przechowywać w dowolnym miejscu w kuchni – przy oknie lub na blacie pod rzędem górnych szafek. W dodatku roślina ta słynie ze swoich zdolności pochłaniania przykrych zapachów, oparów i zanieczyszczeń. 

zielistka do kuchni
Zielistka Sternberga

4. Bazylia (Ocimum Basilicum)

Bazylia to prawdopodobnie najłatwiejsze w uprawie zioło, jakie może znaleźć się w Twojej kuchni. Wystarczy, że zapewnisz jej w miarę wilgotną glebę i dużo słońca oraz ochronisz ją przed zimnem i przeciągami. Po co kupować bazylię – jedną z podstawowych przypraw np. w kuchni włoskiej – w sklepie, kiedy możesz bez problemu wyhodować własną? 

bazylia do kuchni
Bazylia

5. Aloes zwyczajny (Aloe Barbadensis Mille)

Aloes to roślina, której po prostu nie powinno w kuchni zabraknąć. Jej uroda nie musi wprawdzie przemawiać do każdego, ale na jej właściwości lecznicze trudno pozostać obojętnym. Obecność aloesu w kuchni docenicie za każdym razem, gdy przydarzy Wam się drobne oparzenie, np. od gorącego garnka lub patelni. Wystarczy, że odetniecie liśći w pobliżu łodygi, przekroicie go wzdłuż i przyłożycie znajdujący się we wnętrzu żel do powstałej rany – natychmiastowa ulga w bólu gwarantowana. 

Aloes do kuchni
Aloes

6. Alokazja (Alocasia macrorrhizos

Alokazja to wprost idealna roślina doniczkowa do kuchni. Gatunek ten uwielbia wysokie temperatury i podwyższoną wilgotność powietrza. Pamiętajcie jedynie, że roślina rozrasta się naprawdę szybko i trzeba przewidzieć dla niej odpowiednio dużo miejsca. Wyraźne, białe unerwienie liści alokacji samo w sobie stanowi mocny akcent dekoracyjny. Dlatego roślina prezentuje się najlepiej w połączeniu z minimalistycznymi, np. betonowymi donicami. 

Alokazja do kuchni
Alokazja

7. Sępolia (Saintpaulia)

Nazywana także fiołkiem afrykańskim, niewielka sępolia doskonale odnajdzie się w przesyconym wilgocią kuchennym powietrzu. Roślina lubi także rozproszone światło i niestraszne są jej chwilowe przesuszenia. 

Sępolia do kuchni
Sępolia

8. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum cochlearispathum)

Duże, intensywnie zielone liście skrzydłokwiatu świetnie radzą sobie nawet w naprawdę trudnych warunkach. Roślina skutecznie odeprze  „ataki” gorących kuchennych oparów i tłustych osadów. Zwróćmy tylko uwagę, aby zapewnić jej stałą wilgotność podłoża i miejsce w półcieniu. 

Ważne: Skrzydłokwiat jest rośliną trującą i podczas przygotowywania posiłków należy unikać jej dotykania. Jeżeli taka sytuacja nastąpi, każdorazowo dokładnie umyjmy ręce. 

Skrzydłokwiat do kuchni
Skrzydłokwiat

9. Hoja różowa (Hoya carnosa)

Hoja różowa to znakomity kuchenny towarzysz. Roślina lubi ciepło i półcień; nie uśmiercą jej chwilowe przesuszenia i nie wymaga szczególnej pielęgnacji – w tym przesadzania, bo w przyciasnych doniczkach czuje się najlepiej. Kwiaty hoi wydzielają intensywny, ale bardzo przyjemny zapach, który będzie umilał nam spędzony w kuchni czas. 

Hoja do kuchni
Hoja

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2022-03-28 15:30:58
Dusia
Świetny pomysł na "odświeżenie" kuchni!