Zlewozmywaki – jedna komora czy więcej? Wybierz najpraktyczniejsze rozwiązanie do Twojej kuchni

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Tak, jak różne mamy kuchnie, tak różne mamy zlewozmywaki dopasowane do możliwości pomieszczenia i potrzeb użytkowników. 

Jak sprawdzić, który zlewozmywak sprawdzi się najlepiej? I jak pogodzić swoje potrzeby z ograniczeniami, jakie narzuca na nas wyposażenie kuchni, jej układ i dostępna przestrzeń? Wszystkiego dowiesz się z poniższego poradnika!

Dla kogo zlew jednokomorowy?

Zlewozmywak jednokomorowy wcale nie musi być mały, jednak to właśnie on daje największe możliwości, by oszczędzić w kuchni nieco miejsca. 

Kto będzie zadowolony z jednokomorowego zlewozmywaka? Właściciele małych kuchni oraz osoby, które rzadko gotują w domu. Większa liczba komór może okazać się zbędna także w przypadku, gdy kuchnia wyposażona jest w zmywarkę. Małego zlewozmywaka nie trzeba się obawiać. Będzie funkcjonalny nawet w rozmiarze XS, jeśli zostanie odpowiednio dobrany do potrzeb użytkowników.

W zależności od ilości miejsca na blacie i wielkości wybranego zlewu najlepiej pasującą baterią będzie bateria średnia lub wysoka. Wybierz smukły model, który zajmuje niewiele miejsca, a stworzysz satysfakcjonujące, spójne zestawienie.

Grohe

798.99 zł

Grohe K700
Grohe

616.81 zł

Grohe K700
Grohe

1099.00 zł

Grohe K400

Wykonany z odpornego kompozytu kwarcowego

Wykonany z nierdzewnej stali szlachetnej

Wykonany z odpornego kompozytu kwarcowego

Kompaktowy rozmiar – zaledwie 457 x 406 mm

Kompaktowy rozmiar – zaledwie 540 x 440 mm

Możliwość montażu z prawej lub z lewej strony

Izolacja akustyczna GROHE Whisper

Izolacja akustyczna GROHE Whisper

Izolacja akustyczna GROHE Whisper

Wygodny ociekacz, zwiększający  funkcjonalność zlewu

Kiedy przydaje się zlew dwukomorowy?

Zlewozmywak dwukomorowy daje maksimum możliwości, jednak w zamian potrzebuje sporo miejsca. Jeśli masz dużą kuchnię i często gotujesz, to najlepszy model dla Ciebie!

Zlew z dwiema komorami sprawdzi się m.in. podczas mycia warzyw na obiad dla całej rodziny, czyszczenia owoców na przetwory czy mycia naczyń – zwłaszcza tych, których gabaryty lub materiał uniemożliwiają mycie w zmywarce.

Duży zlewozmywak pozwala też na większą elastyczność w kwestii doboru baterii. Z pewnością powinna być większa niż ta w modelu jednokomorowym, dlatego spokojnie możesz sobie pozwolić na wysoką baterię o zdecydowanej, solidnej formie.

Świetnym rozwiązaniem będzie także bateria kuchenna z wylewką sprężynową oraz funkcją strumienia prysznicowego. Taka armatura pozwala dokładnie umyć owoce i warzywa – nawet te mocno zabrudzone, szybko napełniać wodą duże naczynia i wyczyścić zlewozmywak na błysk w kilkanaście sekund.

Coś pomiędzy, czyli zlew 1,5-komorowy

Kompromisem między wysoką funkcjonalnością a oszczędnością miejsca jest zlewozmywak 1,5-komorowy. Taki model składa się z jednej komory w standardowym rozmiarze i jednej mniejszej.

Mała komora przydaje się zwłaszcza podczas mycia owoców, warzyw czy niewielkich naczyń – można odkładać do niej to, co już zostało umyte. Możesz też używać jej jako miejsca do rozmrażania żywności, namaczania zaschniętych, brudnych sztućców lub przechowywania gąbki i szczotki.

Jako że taki zlewozmywak ma tylko jedną dużą komorę, raczej nie sprawdzi się z nim bateria z wysoką, sprężynową wylewką. Z kolei niewielka armatura przeznaczona do mniejszych modeli będzie niewygodna – za mała i zbyt niska.

Świetnym rozwiązaniem do zlewu 1,5-komorowego będzie wysoka bateria z wyciąganą, obracaną wylewką, która łączy wygodę użytkownika ze stosunkowo kompaktową formą.

Zlewozmywak z ociekaczem – przydatny w każdej kuchni

Przydatnym dodatkiem do zlewozmywaka jest ociekacz. Ociekacz to płaska powierzchnia połączona ze zlewem i wykonana z tego samego materiału, która służy do odkładania mokrych przedmiotów.

Najczęściej jest miejscem, na którym umieszcza się suszarkę na naczynia, jednak z powodzeniem może ją całkiem zastąpić. Szczególnie jeśli jest dobrze zaprojektowany – umieszczony pod odpowiednim kątem, by woda ściekała, a nie stała w miejscu.

Podobnie, jak mała komora w zlewie 1,5-komorowym może służyć również do rozmrażania żywności i przechowywania akcesoriów do mycia naczyń bez obaw, że woda rozleje się po blacie.

Zlewozmywaki z ociekaczem dostępne są w różnych rozmiarach i z każdą z wymienionych wyżej liczbą komór. To, jaki wybrać, zależy od naszych potrzeb oraz przestrzeni, jaką mamy do wykorzystania.

Grohe

529.98 zł

Grohe K400
Grohe

1133.99 zł

Grohe K400
Grohe

1276.99 zł

Grohe K400

Wykonany z trwałej stali nierdzewnej

Wykonany z odpornego kompozytu kwarcowego

Wykonany z odpornego kompozytu kwarcowego

Wpuszczany w blat

Wpuszczany w blat lub podblatowy

Wpuszczany w blat

Izolacja akustyczna GROHE Whisper

Izolacja akustyczna GROHE Whisper

Izolacja akustyczna GROHE Whisper

Wyposażony w dodatkowe 0,5 komory dla większej funkcjonalności

Wyposażony w 2 komory dla pełnej funkcjonalności

Orientacja zlewozmywaka, czyli słowo o wygodzie

Po której stronie powinien znajdować się ociekacz lub dodatkowa, mniejsza komora? Wszystko zależy od naszej dominującej ręki i przyzwyczajeń.

Osoby praworęczne najczęściej odkładają przedmioty na prawo, dlatego w ich przypadku główna komora powinna znajdować się po lewej, a ociekacz po prawej stronie. Osobom leworęcznym wygodniej będzie przy odwrotnym ułożeniu.

Dużo zależy również od możliwości, które daje nam kuchnia. Jeśli miejsce na zlewozmywak z ociekaczem jest tylko w niewielkiej odległości od bocznej ściany, komora powinna znaleźć się dalej, a ociekacz bliżej niej. Mycie warzyw i naczyń będzie wygodniejsze, jeśli nie będziesz ocierać się łokciami o ścianę, a przy okazji zmniejszysz ryzyko zachlapania jej.

Bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup modelu, którego orientację można zmieniać. Jeśli nie sprawdzi się w ustawieniu dla praworęcznych, można go zdemontować i zainstalować na odwrót.

Jak widać, wybór zlewozmywaka to nie taka oczywista sprawa. Przed zakupem należy wziąć pod uwagę kilka czynników, ale czas poświęcony na rozeznanie zaowocuje zadowoleniem z codziennego przebywania w kuchni. Wiedza z powyższego poradnika pozwoliła Ci poznać dostępne możliwości – mamy nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwiej podjąć właściwą decyzję. Powodzenia!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Skomentuj artykuł:

Podobne w tej kategorii:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)