[Nowy rok, piękniejsze wnętrza] Jak zaplanować renowację ogrodu?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut 19 stycznia 2019

Remont ogrodu nie musi równać się ze zrównaniem z ziemią całego placu. Możesz wprowadzić na swojej działce kilka zmian, dzięki czemu ogród będzie wyglądał niczym z żurnala. Jak zatem może wyglądać renowacja ogrodu?

Rzeźby z krzewów, czyli idealny sposób na renowację ogrodu!

Ozdoby do ogrodu mogą przybierać wiele form w zależności od pomysłu. Wiele z nich dotyczy samych roślin – ozdobami mogą być finezyjnie powycinane krzewy lub wielobarwne kwiaty, które oplatają płot lub spływają kaskadą z donicy. Rzeźby z powycinanych krzewów to tzw. topiary. Ich kształt zależy od umiejętności domowego ogrodnika – mogą one przypominać stożek, kulę, a nawet ludzkie lub zwierzęce postacie. Do tworzenia tego typu rzeźb najlepiej sprawdzają się gatunki, takie jak: cis, bukszpan, żywotnik (tzw. tuje), jałowiec i modrzew. W ogrodzie mogą pojawić się różnego rodzaju figurki i rzeźby. Zachwycającą ozdobą twojego ogrodu mogą być kwietniki wykonane z opon.

Co ciekawe w sklepach można dostać specjalne szablony i stelaże, które nakłada się na rośliny. Skracane są jedynie te pędy, które wystają poza ich zakres.

Roślinność a renowacja ogrodu

Wspomniane wyżej przycinanie krzewów i drzew ma jeszcze jedną zaletę – pozwala ono ograniczyć wzrost rośliny, również w korzeniach. Wybierając rośliny do ogrodu należy kierować się nie tylko ich wyglądem, ale również stopniem nasłonecznienia działki i odczynem, stopniem wilgotności gleby. Początkujący ogrodnicy powinni sięgać po rośliny mało wymagające, które można rzadko przesadzać, nawozić i które będą odporne na mróz. Sięgając po różne gatunki należy unikać pstrokatości (o ile nie jest to wiejska stylizacja), jednak nie popadaj w skrajność i nie wybieraj jedynie zielonych roślin. Pamiętaj również o tym, by rośliny sezonowe (np. cebulowe) sadzić obok gatunków, które zamaskują puste miejsce po tym, jak tamte przekwitną. Receptą na zadbany ogród może być również zielony i gęsty trawnik – sprawdź, jak zadbać o trawnik latem!

W ogrodzie warto zadbać o kilka roślin całorocznych, dzięki czemu ogród będzie pięknie prezentował, gdy z większości kwiatów opadną już liście. Jednym z takich gatunków są żurawki, które kwitną latem i przez cały rok zdobią ogród kolorowymi liśćmi. Gatunek ten dobrze czuje się w półcieniu i lekko wilgotnej glebie.

Zobacz: Jesienne kwiaty

W związku ze zbliżającą się wiosną, warto sprawdzić, jakie wiosenne kwiaty powinny pojawić się w twoim ogrodzie.

Równie ciekawą propozycją na renowację ogrodu jest wybudowanie skalniaka. O tym, jak go zrobić krok po kroku pisaliśmy w osobnym artykule – sprawdź, gdzie najlepiej umieścić skalniak i czym go wyłożyć.

Meble ogrodowe DIY a renowacja ogrodu

Moda na meble z palet nieustannie przeżywa swój rozkwit – zamiast kupować gotowy komplet mebli, możesz zdecydować się na ich samodzielne wykonanie. Czego będziesz potrzebować? Do mebli standardowej wielkości polecamy nabyć mocne europalety o wymiarach 1,2×0,8×0,14 m, które wzmocnione są na narożnikach dużymi klockami z drewna lub trocin. Aby europalety nadawały się do stworzenia mebli, należy je oszlifować na całej powierzchni. Szczególną uwagę należy poświęcić narożnikom, które najczęściej są miejscem łuszczeń, przez co łatwo o drzazgę. Równie istotne jest zakonserwowanie europalet, gdyż w innym wypadku mogą ulegać biokorozji. Sprawdź nasze pomysły na meble ogrodowe z palet i dowiedz się, jak zrobić drewniane ławki ogrodowe! A z pozostałych skrawków materiałów możesz wykonać karmniki dla ptaków.

Renowacja ogrodu – oświetlenie jest niezbędne!

Jeśli nie chcesz przekopywać ogródka, by oświetlić np. ścieżkę w ogrodzie, możesz zdecydować się na lampy solarne. Mogą one przybierać formę prostych lampionów, które wsuwane są w ziemię lub łańcuchów świetlnych, a nawet kinkietów. Mają one małą moc, dlatego sprawdzą się jako lekkie podkreślenie oprawy ogrodu. Lampy solarne należy umieścić w nasłonecznionym miejscu, dzięki czemu będzie mogło magazynować odpowiednią ilość energii. Warto również zbierać i chować lampy solarne w okresie późnojesiennym. Jeśli zostaną one na zimę w ogrodzie, akumulator może szybciej się zużyje. Jednak, jeśli wolisz tradycyjne lampy, sprawdź, jak wybrać lampy do ogrodu.

Poznaj również inne nasze ogrodowe poradniki! Mówimy m.in. o tym, czym jest chobotek i jak go hodować, omawiamy również pomysły na skalniak i ozdoby z opon!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)