Huśtawka ogrodowa – najlepsze projekty DIY!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Huśtawka ogrodowa może mieć niejedno oblicze, a pomysłów na jej zrobienie jest naprawdę wiele. Taka przyjemność w ogrodzie wcale nie musi być bardzo kosztowna. Wystarczy, że w głowie masz dobre pomysły, a w rękach smykałkę do majstrowania. Zainspiruj się naszymi pomysłami DIY na huśtawkę w ogrodzie!
 

Najprostsza huśtawka ogrodowa z deski

Huśtawka ogrodowa w najprostszej wersji DIY to po prostu deska zawieszona na dwóch linach do gałęzi drzewa. Deskę możesz wyciąć samodzielnie lub dopasować kawałek drewna, który masz już w swoich zasobach. Najważniejsze w konstrukcji huśtawki jest odpowiednie przymocowanie lin, aby żadna nie obluzowała się w trakcie huśtania.
 

 

Huśtawka z opony – różne sposoby montażu

Jednym z najczęściej wykorzystywanych projektów DIY na huśtawkę ogrodową, jest wykorzystanie starej opony. Nie dość, że zrobisz wspaniałą atrakcję, to wykorzystasz odpad, który jest duży, ciężki i trudny w utylizacji.
 
Huśtawka ogrodowa zrobiona z opony będzie świetnym pomysłem na początek drogi DIY, ponieważ główny element całej konstrukcji masz już zrobiony. Do opony wystarczy jeszcze tylko domontować zaczepy i wybrać miejsce, w którym huśtawka ogrodowa bezpiecznie zawiśnie. Oponę możesz zawiesić zarówno w pionie, jak i w poziomie – obie te wersje dostarczają wiele frajdy z bujania się.
 

Opona wisząca w pionie

Jeśli masz w ogrodzie wysokie drzewo o rozłożystych gałęziach, to z łatwością zamontujesz na jednej z nich huśtawkę z pionowo ustawionej opony. Grubym powrozem obwiąż kilkukrotnie oponę w jednym miejscu. Pamiętaj o tym, aby zostawić na tyle dużo luźnej liny po obu stronach opony, aby swobodnie dopasować wysokość huśtawki.


 

Opona wisząca w poziomie

Huśtawka ogrodowa z opony może być zawieszona również w poziomie. Oponę możesz obwiązać liną w trzech miejscach i luźne końce liny zawiązać na gałęzi. Jako mocowanie wykorzystasz również specjalne haki, które wbijesz lub wkręcisz w trzy miejsca opony.
 

 

Huśtawka z opony – wariacje

Huśtawka ogrodowa z opony może mieć również inną formę, przykładowo może być zrobiona tylko z połowy opony lub pomalowana w najpiękniejsze wzory.
 

 

Huśtawka ogrodowa i upcyklingowe inspiracje!

Jeśli masz zapał i zdolności, to możesz zrobić oryginalną wersje huśtawki ogrodowej z tego, co popsute i pozornie nie nadaje się już do użytku! Np. krzesło z połamanymi nogami wykorzystasz do zrobienia wygodnego bujanego siedziska z oparciem.
 

 
Z nieużywanej palety możesz zrobić naprawdę dużą, dwuosobową huśtawkę. Spora powierzchnia palety pozwala na wyścielenie siedziska miękkim kocem lub materacem. Tego typu konstrukcja nie będzie bujać się do dużej wysokości, ale korzystanie z niej na pewno będzie przyjemne.
 

Zadbaj o grube, odporne na przetarcia liny oraz dobre mocowanie huśtawki, aby bez problemu mogła kołysać dwie osoby.

 

 

Jeśli szukasz inspiracji do upiększenia nie tylko ogrodu, ale również wnętrza swojego domu, to sprawdź nasze artykuły o: projektach łazienek w bloku, ozdobach do łazienki zrób to sam czy o systemach kuchennych.

 
A może huśtawka ogrodowa w zupełnie nowym wydaniu? Jeśli masz niepotrzebną dużą szpulę do zwijania kabli, możesz z niej zrobić huśtawkę-konia! W tym projekcie pokuś się o dopracowanie szczegółów. Ze sklejki wytnij głowę i szyję konia, dorób mu również ogon. Na górze szpuli zrób prowizoryczne siodło z kawałka materaca lub koca, aby siedzenie było wygodne. Jeśli masz prawdziwe siodło to możesz je również użyć –  wówczas zabawa na takiej huśtawce ogrodowej nabierze zupełnie innego wymiaru!
 

 

Upcykling – to wykorzystanie przedmiotów, które zepsuły się lub stały się niepotrzebne. Rozwiązanie takie jest przyjazne dla środowiska, ponieważ pozwala ograniczyć ilość odpadów, a co więcej zamieniać odpady w rzeczy w pełni użyteczne.

Upcyklingowe dekoracje w Twoim domu? Sprawdź, co pięknego wyczarujesz z wikliny papierowej!
 

Ogród bez drzew też może mieć huśtawkę!

Małe przydomowe ogródki lub te większe, w których po prostu nie rosną drzewa wcale nie muszą być przeszkodą do założenia huśtawki ogrodowej. W tym przypadku musisz zrobić solidną podstawę, która utrzyma bujaną konstrukcję. Drewniane słupy należy osadzić na specjalnych kotwach w ziemi. Konstrukcje mogą opierać się na zamkniętej formie dwóch pali lub bazować na jednym. Ważne jest to, aby huśtawka była dobrze osadzona w ziemi.
 

Konserwacja i pielęgnacja huśtawki ogrodowej

Aby huśtawka ogrodowa służyła ci jak najdłużej, pamiętaj o jej sezonowej konserwacji. Jeśli konstrukcja huśtawki ogrodowej jest zrobiona z drewna, maluj je impregnatami przeznaczonymi do pielęgnacji drewna, które ma całoroczny kontakt z warunkami atmosferycznymi.
 

Drewno przed pomalowaniem musi być suche, czyste i odtłuszczone. Żywicę i plamy usuniesz benzyną ekstrakcyjną, a ewentualnych nierówności pozbędziesz się za pomocą papieru ściernego. Pamiętaj, aby przed pomalowaniem usunąć pył z powierzchni, którą masz zamiar pomalować. Maluj drewno tyle razy, ile to będzie potrzebne.

 
Jeśli masz możliwość rozmontowania huśtawki na sezon zimowy, to warto z tego korzystać, ponieważ jej elementy nie będą narażone na działanie czynników atmosferycznych i dłużej pozostaną niezniszczone. W przypadku, w którym całość huśtawki zostaje w ogrodzie na zimę, nie zapomnij o dobrym sprawdzeniu mocowań, sznurów przed sezonem letnim.
 

Poznaj również inne nasze ogrodowe poradniki! Mówimy m.in. o tym, czym jest chobotek i jak go hodować, omawiamy również pomysły na skalniak i ozdoby z opon!

script async defer src=”//assets.pinterest.com/js/pinit.js”>

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2018-07-20 18:02:21
Felix24
Opona i deska - dwa podstawowe koncepty jak chodzi o siedziska huśtawek DIY ;) No i super, bo to w zupełności wystarczy. Do takiego zestawu obowiązkowego elementów dodałbym linę jutową, obecną zresztą na pokazanych fotkach. Jest tania i bardzo wytrzymała no i można ją dobrać grubością do potrzeb. Jak mocowanie górne jest solidne to taka huśtawka "zrób to sam" jest w pełni bezpieczna w użytkowaniu.