Remont balkonu – co warto o nim wiedzieć?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Zazwyczaj mówi się o remoncie w kontekście wymiany elewacji, dachu lub okien. Jednak ogromny wpływ na wygląd całego domu ma również balkon. Nieprawidłowa konstrukcja balkonu może wiązać się w wieloma konsekwencjami, np. utratą ciepła. O tym, o czym warto pamiętać w czasie renowacji balkonu odpowiemy wspólnie z marką Schöck.

Remont balkonu kiedyś i dziś

Wiele starszych obiektów nie spełnia wymogów, które zawarte są w przepisach. Wiele z nich dotyczy wymiarów i konstrukcji balustrad.

Przy prowadzeniu prac remontowych rozważane są zazwyczaj w pierwszej kolejności kwestie energetyczne. I to słusznie, gdyż wiele starszych budynków nie spełnia już wymogów zawartych w przepisach czy też wymagań co do komfortu, jakie dziś mamy wobec nowoczesnego mieszkania. Ważne jest jednak, by budynek był remontowany w całości. Jeżeli ktoś na przykład nie uwzględni mostku cieplnego przy balkonie ten nie tylko akceptuje wysokie straty energetyczne, lecz także podejmuje wysokie ryzyko związane z powstaniem możliwych szkód budowlanych – streścił Maciej Kowalczyk, ekspert z firmy Schöck.

Mostki cieplne, czym są i dlaczego na nie uważać?

Mostki cieplne to swego rodzaju dziury w izolacyjnej warstwie budynku, przez które ucieka najwięcej ciepła z wnętrza. Na przykład są to miejsca łączenia bryły budynku z balkonem, a także drewniane krokwie w dachu. Oprócz szkody w postaci obniżonej temperatury, na ścianach może pojawić się pleśń, która będzie efektem skrapiania się pary wodnej. Dlatego remont energetyczny powinien być zaplanowany kompleksowo, z uwzględnieniem balkonu.

remont balkonu - od czego zacząć

Remont balkonu okiem eksperta

Niezależnie od tego, czy chcemy wyremontować budynek wraz z balkonem, czy zależy nam na zamontowaniu nowego balkonu, należy pamiętać o tym, by wybrać dobrej jakości element nośny izolacji cieplnej. Może to być na przykład Schöck Isokorb® R, który daje możliwość stworzenia wspornikowych i podpartych konstrukcji balkonowych.

Każde mieszkanie zyskuje na wartości dzięki balkonowi, a nowo dobudowany balkon nie musi sprawiać wrażenia jakby był ciałem obcym. Jako projektant czy architekt mamy pełne pole do popisu przy optymalnym rozdzielaniu termicznym elementów budowlanych. Praktyczne rozwiązanie z Schöck Isokorb® wymaga jedynie niewielkiego nakładu prac budowlanych. Balkon jest przytwierdzany od zewnątrz. Dzięki temu można mieszkać w mieszkaniu, gdy prowadzone są prace remontowe, a posadzki nie ulegną zniszczeniu. – dodaje ekspert firmy Schöck.

W przypadku tego typu elementów termoizolacyjnych, wystarczy nawiercić otwory w odpowiednich miejscach, a następnie umieścić tam sprzęt. Na koniec można dołączyć nowy balkon. Łącznik ma również bardzo znaczącą zaletę – zapewnia ciągłość izolacji termicznej, a przy tym zmniejsza grubość wykończonej płyty balkonowej, która nie musi być dodatkowo ocieplana.

remont balkonu - jakie materiały wybrać

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: