Dlaczego koty drapią i jak wybrać drapak dla kota?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Drapak to niezbędne akcesorium dla twojego pupila. Pozwala kotom nie tylko na ostrzenie pazurków, ale także na oznaczanie swojego terytorium. Zobacz, jak wybrać wytrzymały drapak dla kota!

Dlaczego koty drapią?

Chyba każdy, kto choć raz gościł kota w mieszkaniu, przekonał się, że zwierzaki te szczególnie lubią drapanie. Najczęściej wyżywają się na ulubionych przez domowników fotelach, kanapach czy dywanach. Drapanie jest dla kotów czynnością naturalną i niezbędną, i nie ma się co łudzić – kota nie da się tego oduczyć. Dlaczego futrzaki drapią i co zrobić, by ocalić ulubione meble?

Ostrzenie pazurków i oznaczanie terytorium

Koty drapią z dwóch głównych powodów – po pierwsze drapanie pozwala im ostrzyć pazurki, a ściślej mówiąc – nie tyle ostrzyć, co oczyszczać je ze złuszczających się, martwych warstw płytek, ujawniając tym samym ich nowe, ostrzejsze struktury. Przypomina to nieco proces zrzucania skóry przez gady.

Istotniejszą jednak funkcją kociego drapania różnych powierzchni jest znaczenie terenu. Kot znaczy swój rewir poprzez drapanie mebli, zostawiając na nich nie tylko ślady pazurków, ale także swój zapach – w poduszkach kocich łap znajdują się gruczoły zapachowe, które podczas drapania uwalniają feromony.

Kot do drapania wybiera najczęściej:

  • powierzchnie pionowe, na które może wspiąć się i oprzeć, fundując dodatkowo gimnastykę dla swoich mięśni,
  • meble ulubione przez domowników, ale i przez niego – kot wybiera te meble, na których zarówno domownicy, jak i on spędzają najwięcej czasu, a jednocześnie takie, które dominują w pomieszczeniu, będąc atrakcyjnymi dla potencjalnych kocich rywali. Kanapa, fotel czy dywan w salonie idealnie spełniają te warunki. Co więcej – są duże, stabilne i nie wymykają się spod pazurków, słowem – stanowią nie lada atrakcję dla każdego kota.


 

Drapak dla kota ratunkiem dla mebli

Jako że drapanie powierzchni jest u kota zachowaniem wrodzonym i nie sposób go tego oduczyć, meble możesz ocalić przed podrapaniem na wiór poprzez:

  • spryskanie tapicerek preparatami odstraszającymi kota (preparaty mogą być kupione w sklepie lub wykonane samodzielnie np. na bazie cytrusów lub goździków, których koty nie znoszą), a w przypadku mebli drewnianych – wypolerowanie ich pachnącą pastą lub olejem do polerowania,
  • przekierowanie uwagi kota z ulubionych mebli na… drapak dla kota. Jak wybrać odpowiedni drapak i gdzie go ustawić?

Jak wybrać drapak dla kota?

Idealny drapak to taki, który będzie dla kota równie atrakcyjny, co ulubione do drapania meble. Ważne więc, by był:

  • wysoki – niektóre koty potrafią wyciągać się na długość metra, warto więc zadbać o to, by słupki w drapaku były odpowiednio wysokie. W zależności od wielkości i możliwości kota mogą osiągać np. 75 – 100 cm. Tak wysokie drapaki pozwalają kotom na ostrzenie pazurków, stojąc na tylnych łapach – tę pozycję podczas drapania koty lubią najbardziej,
  • pionowy – preferencja kotów do ostrzenia pazurków na stojąco wpływa na kolejną ważną cechę drapaków – ich kierunek, przy czym za lepsze uznaje się drapaki pionowe. Dzięki nim kot nie tylko może drapać powierzchnię drapaka w swojej ulubionej pozycji, ale jednocześnie zafundować gimnastykę dla swoich mięśni.
Jeśli decydujesz się na drapak poziomy warto, by mimo wszystko posiadał podstawki unoszące jeden jego koniec w górę. Dzięki temu kot będzie mógł bardziej się na nim wyciągnąć.


 

  • stabilny – zwróć uwagę, by drapak dla kota był dobrze wyważony, a więc i stabilny. Drapak nie może wywracać się podczas kociej zabawy,
  • dobrej jakości – materiał, z jakiego wykonany jest drapak w dużej mierze zależy od indywidualnych upodobań tak kota, jak i właściciela. Bez względu na to, z czego wykonana jest zabawka, zwróć jednak uwagę na podstawowe parametry jakościowe materiałów wykończeniowych. W przypadku standardowego drapaka stojącego (podest + słupek) są to np.:
    • linka sizalowa – powinna być czterożyłowa o minimalnej grubości wynoszącej 12 mm,
    • tuleja papierowa – średnica zewnętrzna powinna wynosić min. 10 mm,
    • połączenia montażowe – dobre jakościowo są kołnierze o grubości 6 cm wykonane z MDF (najmniej trwałe są elementy plastikowe, zadbaj więc o to, by wybrać drapak bez nich),
    • wielkość i grubość podstaw – minimalna grubość podstawy powinna wynosić 28 mm, dobrze, by była wykonana z płyty MDF,
    • jakość tapicerek – najlepiej, by były odporne na uszkodzenia mechaniczne czy zabrudzenia, a także by możliwe było ich pranie w pralce, odkurzanie, czyszczenie mechaniczne itp.
  • dobrze umiejscowiony – istnieją dwa poglądy na to, gdzie powinien być umieszczony drapak dla kota. Jeden z nich mówi, że miejscem tym jest przedpokój, bo to pobliże wejścia do domu, a więc i miejsca pierwszego kontaktu z potencjalnym rywalem kota. Drugi pogląd przyjmuje, że drapak dla kota należy umieścić tam, gdzie kot drapie meble najchętniej, bo właśnie to miejsce uznał za strategiczne dla oznaczania swojego terytorium.

Jaki kształt może mieć drapak dla kota?

Rodzajów kształtów drapaków jest tak wiele, jak wiele jest preferencji tak kotów, jak i ich właścicieli. Możesz wybierać spośród:

  • drapaków typu mata – można je położyć zarówno poziomo na podłodze, jak i powiesić pionowo na ścianie. Mogą być wykonane z pluszu, tektury lub linki z sizalu,
  • drapaków okrągłych – wyglądają jak tuba, a kot może bawić się zarówno wewnątrz niej, jak i na zewnątrz. Dodatkową atrakcją jest stałe obracanie się drapaka,
  • drapaków w kształcie fali – często wykonane są z tektury, a kot może nie tylko je drapać, ale także korzystać z nich jak z wygodnej leżanki,
  • stojących drapaków dla kota – występują w wielu wariantach – od najprostszych słupków na platformie przez drapaki piętrowe, aż po drapaki z dodatkowymi elementami, jak hamaki, kryjówki, myszki wiszące na sznurkach i wiele innych!
  • drapaków wiszących – zazwyczaj wyłożone są pluszem i linką sizalową. Mogą przybierać kształty deski, maty, rolki lub być modelami narożnymi,
  • drapaków naturalnych – niektóre koty nie dają przekonać się do drapaków zakupionych w sklepach zoologicznych, choćby były to wielopiętrowe drapaki-drzewa. Zamiast tego futrzaki wolą np. naturalne pieńki drzewa czy korek.

 

 

Jeśli masz w domu więcej kotów i chcesz urządzić im prawdziwe wesołe miasteczko, możesz zdecydować się na drapak typu drzewo – z kilkoma piętrami, słupkami i podestami. Drapaki takie mogą być wysokie nawet na ponad 2 metry!

Masz kota? Dowiedz się więcej o roślinach domowych bezpiecznych dla kota!

Zobacz więcej pomysłów na drapaki dla kota:


Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: