Marzy ci się basen ogrodowy? O tych 3 rzeczach musisz wiedzieć!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Relaks we własnym basenie ogrodowym to prawdziwe spełnienie marzeń. Zwłaszcza w letnie, upalne dni. Sprawdź, jak wybudować betonowy basen ogrodowy i o czym jeszcze musisz pamiętać, planując prywatne kąpielisko na własnej działce!

Po pierwsze – budowa basenu ogrodowego

Najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze zadanie związane z budową basenu ogrodowego stanowią prace ziemne. Wykop (jego wielkość zależy od wymiarów basenu) możesz wykonać ręcznie lub koparką. Po dokonanym wykopie musisz przygotować jego dno do dalszych prac – zagęścić je piaskiem lub żwirem, a następnie utwardzić walcem.

Gdy dno wykopu jest odpowiednio utwardzone, należy:

  • wykonać na nim zbrojenie (siatka zbrojeniowa) pod płytę fundamentową,
  • osadzić spust denny (otwór wyprowadzający wodę na zewnątrz basenu) jeszcze przed osadzeniem płyty fundamentowej,
  • wykonać zbrojenie na trzpienie.

 

schematyczne przedstawienie zasady działania basenu
 
Kolejnym krokiem w budowie basenu ogrodowego jest postawienie niecki (pamiętaj, by w jej ścianach pozostawić otwory na słupy zbrojeniowe!). Wybudowaną z betonowych bloczków lub ze zbrojonego betonu nieckę należy otynkować i na tym etapie wyposażyć jej ściany w elementy takie jak:

  • skimmery (służą do oczyszczania wody z zanieczyszczeń),
  • dysze,
  • filtry i pompy,
  • pompy ciepła,
  • reflektory.

 

różne rodzaje skimmerów
 
Następnie nieckę należy wyłożyć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wnętrze niecki wykłada się matami wodoodpornymi i izolacyjnymi, wykładziną geodezyjną (elementy te powinny być zamontowane także na ścianach) oraz zapewniającą szczelność folią PCW, która stanowi ostateczne wyłożenie basenu. Folia PCW mocowana jest do ścian poprzez zgrzanie jej z listwami montowanymi na krawędziach ścian. Zewnętrzne ściany niecki powinny zaś zostać zaizolowane, docieplone, a w końcu – obsypane ziemią.
 

różne kształty niecek produkowanych przemysłowo
 
Na tym etapie możesz już napełnić basen wodą. Pomyśl także, czym chcesz obudować basen. Możesz zdecydować się na przykład na obudowę z płytek ceramicznych lub z drewna. W tym drugim przypadku zdecydowanie najlepiej sprawdzi się drewno egzotyczne, np. teak, iroko lub merbau – są to gatunki twarde i wytrzymałe na warunki atmosferyczne.
 


 

Po drugie – jaki wymiar basenu ogrodowego wybrać?

Decyzja o rozmiarze basenu zależy przede wszystkim od twoich możliwości finansowych, a także od powierzchni działki. Najpopularniejszymi wymiarami basenów są te oscylujące wokół 6-10 metrów długości i 3-5 metrów szerokości. Aby komfortowo korzystać z basenu ogrodowego wystarczy 1,5 metra głębokości.  Jeśli jednak chcesz skakać na główkę do wody, twój basen powinien mieć min. 2,5 metra głębokości.

Pamiętaj, że im większy basen, tym wyższe koszty związane nie tylko z budową inwestycji, ale także z jej eksploatacją – duży basen wymaga więcej wody, co generuje koszty związane z jej filtrowaniem, pompowaniem, dezynfekcją i podgrzaniem.

Po trzecie – gdzie powinien stanąć basen ogrodowy?

Budując basen w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

Poziom wód gruntowych na działce

Zanim wykonasz wykop upewnij się, co do terenu, na którym stanąć ma basen ogrodowy. Dotyczy to przede wszystkim poziomu wód gruntowych na działce. Wysoki poziom wód gruntowych wokół basenu może sprawić, że w wyniku zamarzania wody zimą, grunt zacznie napierać na nieckę basenu i zniszczy ją. Jeśli poziom wód gruntowych na twojej działce jest wysoki, masz 3 rozwiązania:

  • możesz odwodnić teren,
  • możesz zwiększyć wytrzymałość dna i ścian niecki,
  • zamiast wykopać basen w ziemi, możesz wybudować go na powierzchni działki.

Dotychczasowe zagospodarowanie działki

W przypadku gdy działka, na której planujesz budowę basenu została już zagospodarowana (trawnik, kwiaty, ogród), inwestycja w basen może oznaczać jeszcze większe koszty, tym razem związane z koniecznością przebudowy otoczenia wokół kąpieliska (degradacja ogrodu i jego ponowna aranżacja).

Budowę basenu na granicy z sąsiednią działką

Jeżeli natomiast planujesz postawić basen w miejscu graniczącym np. z sąsiednią działką, upewnij się, że ingerencja w dany teren nie naruszy konstrukcji np. ogrodzenia dzielącego obie działki czy budynków stojących na działce sąsiada.

Poziom nasłonecznienia i towarzystwo drzew

W tym przypadku zasada jest prosta – im bardziej nasłoneczniony teren, na którym stanie basen, tym lepiej. Dzięki temu w letnie dni woda w basenie będzie podgrzewana energią słoneczną, bez konieczności używania podgrzewacza do basenu. Jeśli teren jest zadrzewiony, po pierwsze promienie słoneczne nie będą ogrzewać wody w basenie, a po drugie – spadające z drzew liście będą regularnie zanieczyszczać twoje kąpielisko.

Prawo budowlane (art. 29 prawa budowlanego) pozwala na budowę basenów i oczek wodnych bez pozwolenia na budowę pod warunkiem, że inwestycje te nie przekraczają powierzchni 30 metrów kwadratowych. Mimo to, budując basen, musisz zgłosić ten fakt do najbliższego wydziału architektury i budownictwa w lokalnym starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Pamiętaj, by zabrać ze sobą projekt inwestycji oraz dokumenty poświadczające twoje prawa do korzystania z nieruchomości.

Ile kosztuje budowa basenu ogrodowego?

Przyjmuje się, że budowa własnego basenu ogrodowego o średniej wielkości to koszt rzędu 40 000 zł. W cenę tę nie są wliczone udogodnienia, np. natryski czy zadaszenie. Sezonowe koszty eksploatacji basenu to wydatek około 2 000 zł.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: