Remont mieszkania. 10 przydatnych wskazówek od architektów

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Remont mieszkania to spory wydatek, niemały stres i wymagające wyzwanie. Ale przede wszystkim szansa na spełnienie marzeń o tym, by mieszkać lepiej, piękniej i wygodniej. Aby remont mieszkania zakończył się pełnym sukcesem, przed rozpoczęciem prac warto zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę. Remont mieszkania to temat ogromnie szeroki i można przyglądać mu się z wielu różnych perspektyw: stylów aranżacyjnych, kosztów, technik wykończeniowych, podpisywania stosownych umów, a nawet relacji międzyludzkich: rodzinnych czy z sąsiadami. Dziś mamy dla Was porcję 10 porad od uznanych architektów, które będą dobrym wstępem do tej trudnej, ale fascynującej przygody. 

Remont mieszkania. Co architekci doradzają swoim klientom? 

1. Remont mieszkania najlepiej robić kompleksowo 

Donohoe Church, Decus Interiors 

Znacie to powiedzenie, że plaster najlepiej zerwać na raz? Chwila krzyku i po sprawie! Podobnie jest z remontem mieszkania. Wielu inwestorów wybiera dzielenie pracy na rozłożone w czasie etapy. Teraz wyremontujemy kuchnię, za rok łazienkę, a w przyszłości salon… Za takim rozwiązaniem naczęściej przemawiają czynniki ekonomiczne i przeświadczenie, że w ten sposób usprawni się cały proces. W takim myśleniu kryje się jednak sporo pułapek:

  • Po pierwsze, w międzyczasie nasze upodobania estetyczne mogą się zmienić i bardzo łatwo popadniemy w tzw. dysonans projektowy. 
  • Pod drugie, narażamy się na doświadczanie tej samej niewygody kilkukrotnie, zamiast tylko raz. 
  • Po trzecie, łączny koszt takiego remontu mieszkania niemal na pewno będzie wyższy niż wówczas, gdybyśmy przeprowadzili wszystkie prace za jednym zamachem. 
  • Po czwarte, w nowej, postpandemicznej rzeczywistości robiąc dalekosiężne plany, możemy później napotkać wiele nieprzewidzianych trudności. Związanych np. z dostępnością materiałów i ich cenami. 

2. Zamieszkaj w danym mieszkaniu zanim zaczniesz je remontować 

Kate Lester, Kate Lester Interiors 

Musimy przyznać, że z taką poradą nigdy wcześniej się nie spotkaliśmy, ale po krótkim namyśle uznaliśmy ją za bardzo cenną i wartą zaprezentowania. Amerykańska architekta wnętrz podkreśla, że większość inwestorów nabywszy dom lub mieszkanie z rynku wtórnego, od razu zabiera się za jego demolkę i całkowite przemodelowanie zgodnie ze swoim gustem, nim zdecyduje się do niego wprowadzić. Jej zdaniem dużo lepszym rozwiązaniem jest to, by przed generalnym remontem chwilę w danym miejscu pomieszkać. Wówczas zyskujemy szansę, by naprawdę to mieszkanie poznać: Lepiej zrozumieć jego przestrzeń i rolę, jaką odegrają w niej domownicy. Spokojnie przemyśleć, co z tego, „co już jest”, bezwarunkowo chcemy zmienić, a co jednak nam się podoba. Nierzadko bowiem okazuje się, że rzeczy, które wpierw wydawały nam się okropne, po kilku dniach lub tygodniach uznajemy za wpisane w charakter danego mieszkania i nie chcemy się ich pozbywać. 

3. Remont mieszkania – polegaj na wiedzy ekspertów

Miriam Fanning, Mim Design

To porada, o której na łamach Domolubnych pisaliśmy już kilkukrotnie. Przed remontem mieszkania – szczególnie generalnym remontem – pozbądźmy się przekonania, że architekci i projektanci wnętrz to ludzie, którzy biorą pieniądze niemalże za nic, bo przecież sami najlepiej potrafimy wymyślić, jak chcemy mieszkać. 

remont mieszkania

4. Remont mieszkania – nie idź na skróty

Eva-Marie Prineas, Studio Prineas

Ta wskazówka może zabrzmieć banalnie, ale nie mogliśmy jej pominąć. Jeśli architekt wnętrz lub doświadczony wykonawca mówi nam, że coś musimy zrobić, bo w przeciwnym wypadku już za moment przysporzy nam to sporo problemów, to w 99,99% przypadkach tak właśnie jest. Gdy remontując mieszkanie w bloku z lat 60. nie wykujemy z pustaka stropowego w łazience starego syfonu (przeznaczonego do spuszczania wody z wanny pod wysokim ciśnieniem), niemal na pewno woda spod naszego nowego prysznica nie będzie spływała tak, jak powinna. Jeśli nie wymienimy starej aluminiowej instalacji elektrycznej na miedzianą i trójżyłową, niemal na pewno spotka nas regularne „wyskakiwanie” bezpieczników. I tak dalej, i tak dalej…

5. Myśl długoterminowo 

Alex Hopkins, Studio Tate 

Inteligentny projekt to taki, który uwzględnia zmianę wymagań funkcjonalnych z biegiem czasu, gwarantując jednocześnie maksymalne wykorzystanie inwestycji w danym momencie. Trudne? Jeśli tak, to wróćcie do punktu 3. Remont mieszkania nie musi, jak dawniej, być na całe życie, ale na pewno powinien być na wiele lat. Czy jeśli pojawi się nowy członek rodziny, zaplanowany przez nas układ funkcjonalny będzie odpowiedni? Czy zmiana aranżacji za jakiś czas będzie wymagała kolejnej przebudowy? Przed remontem mieszkania warto przez dłuższą chwilę – najlepiej wspólnie z projektantem – pochylić się nad takimi dylematami. 

6. Nie zapominaj, że Twoje mieszkanie ma być odzwierciedleniem Ciebie 

Gillian Segal z Gillian Segal Design

Nie bójmy się ryzyka. Nie bójmy się, że aranżacja będzie niekanoniczna. To nasza mieszkanie, my będziemy w nim mieszkać, i nam ma się ono podobać. Architekta słusznie zauważa, że wiele osób jest tak zafascynowanych danym stylem lub tak bardzo zależy im na stworzeniu ponadczasowego wnętrza, że zupełnie zapominają o sobie – o tym, co jest dla nich ważne i im bliskie. Segal, i wielu innych cenionych architektów, zwraca uwagę, że powszechnie spotykana jest teraz dość paradoksalna sytuacja: To architekci przekonują klientów, by podczas remontu mieszkania lub domu zostawić jakieś sentymentalne elementy albo wybrać coś tylko dlatego, że bardzo nam się to podoba. Co z tego, że nie jest to rzecz najlepszej jakości lub nie komponuje się perfekcyjnie z całą aranżacją? 

 7. Celebruj przeszłość

Eva-Marie Prineas, Studio Prineas

Znalezienie związku między starym a nowym jest powszechnym wyzwaniem projektowym w procesie renowacji. Często znacznie lepsze efekty aranżacyjne przynosi odrestaurowanie starego, poluzowanego parkietu niż zastępowane go nowoczesnymi panelami. Nierzadko tynkując starą cegłę, bardziej pozbawiamy dom charakteru niż nadajemy mu odświeżony wygląd. 

remont mieszkania

8. Podczas remontu mieszkania nie współpracuj z nikim na siłę

Cara Woodhouse, Cara Woodhouse Interiors

Czyjaś dobra koleżanka wcale nie musi być dobrą koleżanką dla Ciebie, prawda? Tak samo jest z architektami wnętrz oraz wykonawcami. Potrzebna jest tu nić porozumienia, poruszanie się w podobnej estetyce, a nawet zwykła ludzka sympatia. Pamiętajcie, że naprawdę dobry projektant wnętrz nigdy nie narzuca klientowi swojego zdania, a przy dużej rozbieżności poglądów powinien wręcz zaproponować współpracę z inną osobą. To samo tyczy się wykonawców. Oczywiście, że obecnie dobrzy fachowcy są na wagę złota i maja bardzo długie terminy. Ale jeśli widzimy, że wykonawca ewidentnie nie rozumie naszych oczekiwań, lepiej rozejrzeć się za kimś innym, nawet jeśli tę osobę polecało dziesięciu naszych znajomych. 

9. Bądź elastyczny wobec budżetu i harmonogramu

Kate Lester, Kate Lester Interiors

Dobrą, ujmując wiele stresów i rozczarowań, praktyką jest zakładanie 20% buforu względem zaplanowanego budżetu i czasu pracy. Nigdy nie wybierajmy też najtańszego wykonawcy – to nie przypadek, że jego ceny są takie, a nie inne. Sprawdzonym i polecanym przez wielu inwestorów sposobem jest poszukiwanie wykonawców w mniejszych miejscowościach – ich ceny są z reguły dużo niższe niż u „kolegów” z większych miast, a pod względem umiejętności wcale im nie ustępują.

10. Design jest wszystkim 

Sarah Stacey, Sarah Stacey Interior Design

Projekt remontowanego mieszkania powinien być holistyczny. Co to znaczy? Mniej więcej tyle, że uwzględnia możliwie najszerszy kontekst. Wszystko się liczy i wszystko może być inspiracją. Także otoczenie mieszkania, historia budynku i jego charakterystyczne elementy konstrukcyjne. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: