Remont bez wyprowadzki? Te wskazówki pomogą Ci go przetrwać!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Przeprowadzka na czas remontu to często najlepsze rozwiązanie. Ale nie zawsze jest to możliwe. Jak poradzić sobie z remontem, gdy zostajemy w domu? Zobacz nasze podpowiedzi.

Czerwiec i lipiec to najczęściej wybierane przez Polaków miesiące na remont mieszkania. W 2019 roku odpowiednio 15% i 14% wszystkich remontów w kraju przypadło właśnie na te dwa upalne miesiące. Obecnie, gdy wakacje zagraniczne wciąż wydają się nieco ryzykowne, a odpoczynek nad Bałtykiem wiąże się tłumami plażowiczów i rekordowymi cenami za porcję ryby i frytek, mobilizacja, czy to do kompleksowego remontu, czy tylko odświeżenia własnego lokum, na pewno będzie jeszcze większa. Dla wielu osób prawdopodobnie wymarzonym scenariuszem byłoby połączenie obu tych aktywności. Wyprowadzka na kilka tygodni do przyjemnego kurortu i trwające w tym samym czasie prace remontowe w mieszkaniu ze względów organizacyjnych i finansowych mogą być jednak trudne do pogodzenia. A gdy nie chcemy nadużywać gościnności rodziny lub przyjaciół, jedynym wyjściem zostaje przeprowadzenie remontu bez wyprowadzania się.

Podpowiadamy, jak zaplanować i poprowadzić remont bez wyprowadzki, by prace przebiegały sprawnie, a nasze życie nie zamieniło się w koszmar…

Jak przygotować się do remontu bez wyprowadzki?

Zacznijcie od uczciwego i rzetelnego ocenienia sytuacji. Mieszkanie w remontowanym domu – niezależnie od tego, jak dobrze się do tego przygotujecie – będzie wiązało się z pewnymi niedogodnościami. Dla singla, młodego małżeństwa czy pary z nastoletnim dzieckiem na pewno nie będą to trudności nie do pokonania. Całość może się okazać nawet ciekawą lub zacieśniającą więzi przygodą. Ale generalny remont 40-metrowego mieszkania, w którym żyje 4-osobowa rodzina, w tym dwójka małych dzieci, to może być już wyzwanie ponad siły. Funkcjonowanie na znacznie ograniczonej przestrzeni, w towarzystwie obcych ludzi, z czasowo odciętą wodą i prądem, pośród pyłu, materiałów budowlanych i niebezpiecznych narzędzi nie zawsze jest grą wartą świeczki. Czasem warto się zastanowić, czy dodatkowy koszt wynajęcia mieszkania lub dług wdzięczności wobec rodziny za udzielenie schronienia, nią są cenami, które warto zapłacić.

Wybraliście jednak pozostanie w domu na czas remontu?

Super! Teraz najważniejszy będzie dobry plan. Bez dokładnego planu – zakresu pracy, harmonogramu i kosztorysu – nie powinno się zaczynać żadnych działań remontowych. A gdy ekipa budowlana uwija się w nieopuszczonym przez lokatorów mieszkaniu, ewentualne zmiany w kolejności prac i opóźnienia, będą podwójnie odczuwalne i kłopotliwe.

  • Remont bez wyprowadzki oznacza, że mieszkanie trzeba podzielić na strefy budowlaną i mieszkalną, które będą się zmieniać wraz z postępem prac.
  • Jeżeli remont obejmuje kuchnię i/lub łazienkę najlepiej rozpocząć właśnie od któregoś z tych pomieszczeń.

    Czyli np. wpierw remontujemy kuchnię, potem łazienkę, a następnie po kolei pokoje. W większych domach lub mieszkaniach można remontować jednocześnie dwa pokoje. Ale generalnie nie zaczynamy remontu kolejnego pomieszczenia, nim nie skończymy poprzedniego. Remont kuchni lub łazienki jest zwykle najbardziej czasochłonny, wymagający i rodzi najwięcej niedogodności dla mieszkańców. Dlatego lepiej wziąć się za nie „na start”, gdy mamy jeszcze pełny zapas sił i entuzjazmu, a remont najmniej dał nam się we znaki.

  • Zaplanujmy, jak będziemy przyrządzać posiłki w czasie remontu kuchni i jak dbać o higienę podczas remontu w łazience.

    Mały aneks kuchenny można urządzić w salonie. Kuchenka mikrofalowa lub mała kuchenka elektryczna zapewnią nam ciepłe posiłki, ale o „większym gotowaniu” na jakiś czas powinniśmy zapomnieć. Remontując wpierw kuchnię, a potem łazienkę, możemy uniknąć przerw w dostępie do bieżącej wody. Gdy remont instalacji wodnej nie da nam takiej szansy, dobrze wiedzieć zawczasu, kiedy i na jak długo zostaniemy bez wody. Misę WC i umywalkę, które planujemy wymienić, demontujemy w ostatniej chwili. Na ten dzień zapewnijmy sobie, np. u znajomych lub sąsiadów, miejsce, w którym zaspokoimy podstawowe potrzeby higieniczne.

  • Starajmy się zgrać wszystko jak najlepiej w czasie.

    Ważne jest np. uwzględnienie czasu potrzebnego do przygotowania mebli na wymiar do kuchni. Może to zająć np. około 1,5 miesiąca. Zamówienie złóżmy więc odpowiednio wcześnie, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której kuchnia będzie już gotowa, a meble jeszcze nie.

  • Gdy planujemy żyć przez jakiś czas na ograniczonej powierzchni, bałagan i chaos to coś, czego musimy się szczególnie wystrzegać.

    Meble i rzeczy z pomieszczenia, które całkowicie opróżniamy na czas remontu – a nie możemy ich przenieść np. do garażu lub piwnicy – ustawmy w „strefie mieszkalnej” w taki sposób, by zarezerwować miejsce do spania i szlaki komunikacyjne. Drobne przedmioty pakujmy w kartony i opisujmy! Sprzęt RTV i AGD chrońmy przed pyłem i uszkodzeniami.

W czasie remontu bez wyprowadzki Waszym największym wrogiem jest pył!

Przy oddzielaniu strefy budowlanej od mieszkalnej najważniejsze jest stworzenie barier, które zminimalizują rozprzestrzenianie się pyłu po całym domu. Zasłony tworzy się z foli i taśmy czy płyt OBS, tektury i zwilżonych szmat. Dobrym rozwiązaniem są specjalne plastikowe kurtyny/drzwi przeciwpyłowe z zamkiem błyskawicznym. Jednak niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, musimy być przygotowani na to, że pewna ilość pyłu zawsze się z remontowanego pomieszczenia wydostanie.

remont bez wyprowadzki

Zadbajcie o dobry sen! 

Wiele osób, które przeprowadzają remont bez przeprowadzki, skarży się na słabą jakość snu w tym wymagającym okresie. Nietrudno tę sytuację wyjaśnić. Stres, zmęczenie, toaleta w odrobinę spartańskich warunkach, mieszkanie nie do poznania: bez wewnętrznych drzwi przemeblowane i zastawione materiałami, spanie w innym pokoju: na tapczanie lub materacu na podłodze, obce zapachy… Te i inne zamiany zupełnie naturalnie mogą powodować trudności z zasypianiem. Postarajcie się wygospodarować dla siebie nie tylko kawałek przestrzeni, ale też czas na uspokojenie i relaks. W miarę możliwości nie rezygnujcie z codziennych nawyków: lektury przed snem czy ziołowej herbaty. Mieszkanie w czasie remontu może wydać się trochę obce. Warto więc snuć przyjemne myśli o celu, do którego zmierzacie. Oglądajcie wizualizacje projektu, doceniajcie postępy w pracach, wyobrażajcie sobie przyjemne chwile we wnętrzu w nowej aranżacji.

Ekipa remontowa będzie dla Was prawie jak rodzina!

Z ekipą remontową trzeba podpisać odpowiednią umowę. Ale gdy przez kilka tygodni będziemy widywać fachowców nie rzadziej niż bliskich krewnych, równie ważne staje się utrzymywanie z nimi dobrych relacji. Charaktery, temperamenty i dobre wychowanie nie są przypisane do żadnej profesji, dlatego nie ma jednego uniwersalnego sposobu na bezkonfliktową i przyjazną współpracę z fachowcami podczas remontu bez wyprowadzki. Pamiętajmy, że mamy prawo wyraźnie postawić granicę i poprosić o uszanowanie naszej prywatności. Nie musimy też tolerować zachowania czy języka, które nam nie odpowiadają.

Porządny zapas kawy, herbaty i cukru oraz wspólna przekąska w porze lunchu zwykle pomagają przełamać pierwsze lody

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: