Hamak w ogrodzie – jak wybrać idealny model?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Hamak w ogrodzie to kwintesencja prawdziwego relaksu. Bujane łóżka pojawiły się w Europie dzięki Krzysztofowi Kolumbowi, stając się ukochanym meblem ogrodowym niemal w każdym kraju. Zobacz, jak wybrać swój idealny model hamaka ogrodowego!

Hamak w ogrodzie – im większy, tym lepszy

Wybierając model hamaka do ogrodu ważne jest, kto będzie z niego korzystał. Optymalny hamak dla osoby dorosłej ma wymiary 3,5 m x 1,3 m, a dla dziecka – 2,5 m x 1,2 m. Generalnie przy wyborze hamaka obowiązuje jedna zasada – im większy, tym lepszy. Jeśli zależy ci, by mogła z niego korzystać cała rodzina, zdecyduj się na hamak wieloosobowy. W tym wypadku idealnie sprawdzą się hamaki bez drążków, np. hamak kolumbijski lub brazylijski.

Siedzisko hamaka ogrodowego może przybrać formę materiału lub plecionych sznurków, mowa wtedy o hamaku sznurkowym. Pamiętaj, że możesz spotkać się z dwoma rodzajami hamaków sznurkowych – pierwszy pleciony jest z grubej liny, drugi natomiast – z gęsto plecionego, miękkiego sznurka. Drugi typ hamaka sznurkowego jest zdecydowanie wygodniejszy.
 

 

Hamaki w ogrodzie najczęściej wykonane są z:

 • bawełny – popularnego, wygodnego materiału, który może być barwiony lub nie, a używany zarówno w przypadku hamaków materiałowych, jak i sznurkowych,
 • nylonu – lekkiego, ale wytrzymałego materiału bardziej śliskiego niż bawełna, dlatego często używanego do produkcji hamaków turystycznych i sznurkowych. Nie jest jednak tak przyjemny w użytkowaniu jak bawełna,
 • jedwabiu – często wykorzystywanego do produkcji hamaków turystycznych. Jego naturalne włókno jest bardzo przewiewne, czym przewyższa hamaki nylonowe,
 • sunbrelli – materiału stosowanego do produkcji przemysłowej hamaków materiałowych. Jest to materiał odporny na zabrudzenia i warunki pogodowe,
 • duracordu lub sizalu – to materiały wykorzystywane do produkcji hamaków sznurkowych. Są stosunkowo drogie, ale zdecydowanie bardziej odporne na warunki atmosferyczne.
Zwróć uwagę, by hamak, który kupujesz był hamakiem przeznaczonym do użytkowania w ogrodzie i wykonanym z dobrej jakości materiałów. Dzięki temu tkanina nie rozciągnie się, kolory nie wyblakną, a hamak posłuży ci na lata.

Najpopularniejsze rodzaje hamaków

Szukając idealnego modelu hamaka do ogrodu, do wyboru masz kilka jego rodzajów:

 • klasyczny hamak bez drążków to opcja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nie posiada drążków, które mogą destabilizować całą konstrukcję, a zawieszony jest na linach. Jest stosunkowo głęboki i osadzony nisko ziemi, przypominając kokon. Hamak bez drążków to model, z którego bezpiecznie mogą korzystać dzieci – z łatwością wejdą na hamak i zejdą z niego, a w przypadku upadku – nie zrobią sobie krzywdy. Hamaki klasyczne mogą być jedno-, dwu- lub trzyosobowe. Rodzajem hamaków bez drążków są hamaki brazylijskie lub kolumbijskie, popularne w Ameryce Południowej. W takim hamaku w ogrodzie możesz nie tylko odpoczywać czy czytać, ale także spać.
 • hamak z drążkami, inaczej zwany amerykańskim, to model z drewnianymi poprzecznymi drążkami umiejscowionymi na obu końcach hamaka. Belki te naciągają tkaninę, jednocześnie zachowując lekko łukowaty kształt materiału. Ten typ hamaka przypomina raczej łóżko niż kokon, dlatego idealnie sprawdzi się podczas opalania. Hamak amerykański nie jest jednak stabilny na tyle, by mogły z niego swobodnie korzystać dzieci, jako że z tego typu hamaku stosunkowo łatwo jest po prostu spaść. Hamak amerykański może być mocowany do drzew lub słupków, a wykonany – z materiału bawełnianego lub z siatki bawełnianej. Zazwyczaj jest jedno- lub dwuosobowy,
 • fotel hamakowy to nie tylko połączenie fotela z hamakiem, ale także rodzaj huśtawki. Zazwyczaj taki hamak ma twarde oparcie, a zawieszony może być na linie na stelażu lub gałęzi. Fotel hamakowy zajmuje niewiele miejsca, dlatego jest dobrym pomysłem dla altan czy tarasów. W tym wypadku możesz relaksować się w pozycji półleżącej lub siedzącej. W fotelu hamakowym możesz z powodzeniem czytać książkę, ale nie sprawdzi się dla tych, którzy marzą o drzemce w hamaku.
 • leżak hamakowy to forma fotelu hamakowego, tyle że bez oparcia. Pozwala on na relaks w pozycji półleżącej, idealnie dopasowując się do ciała. Podobnie jak fotel hamakowy nie jest montowany na podporach, a więc nie zajmuje dużo przestrzeni.
 • hamak turystyczny zazwyczaj wykonany jest z materiału spadochronowego odpornego na warunki atmosferyczne. Jest lekki, kompaktowy i wytrzymały. Może służyć nie tylko jako bujane łóżko, ale także jako koc piknikowy czy plażowy. Hamaki turystyczne wyposażone są w pokrowiec, a więc możesz składać go i zabierać ze sobą w podróże.

 

 

Jaki hamak do ogrodu jest idealny dla dziecka?

Hamakami ogrodowymi bezpiecznymi dla dzieci są:

 • hamak bez drążków, umiejscowiony nisko i blisko ziemi,
 • fotel hamakowy dla dzieci (np. typu kokon z otworem z jednej strony),
 • hamak typu kołyska, w którym dziecko leży nie wzdłuż, a w poprzek osi pionowej hamaka.

Jak wybrać stelaż do hamaka?

Stelaż do hamaka powinien mieć kształt łuku lub zbliżony do łuku. Konstrukcję dobieraj, uwzględniając wymiary hamaka i jego przeznaczenie. Niektóre stelaże są regulowane tak, że można je mocować z hamakami o różnych długościach. Stelaż może być drewniany, co pięknie komponuje się z zielenią ogrodu lub metalowy, co sprawia, że jest jednocześnie stosunkowo trwały. Ta forma mocowania niewątpliwie stanowi alternatywę dla naruszania drzewa lub ściany śrubami, a jego dodatkową zaletą jest to, że możesz dowolnie wybrać miejsce, w którym postawisz bujane łóżko.
 

 

Hamak to nie wszystko!

Aby odpoczynek w hamaku ogrodowym był jeszcze większą przyjemnością, dobierz do niego dodatki. Do wyboru masz m.in.:

 • poduszki,
 • podnóżki pod fotel hamakowy,
 • barek hamakowy,
 • kieszenie hamakowe, w których możesz trzymać książki czy okulary,
 • a także praktyczne nakrycia przeciwdeszczowe na hamaki.

Zobacz więcej pomysłów na hamak w ogrodzie:

 
Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2018-05-22 15:30:59
maciejka
Uwielbiam hamaki, kojarzą mi się z dzieciństwem (dziadkowie mieli ogród i między dwie brzozami zawieszony duży i wygodny hamak), i odpoczynek w nim to czysta przyjemność. Jak się jeszcze popatrzy jak wielki wybór mamy to można dostać zawrotu głowy. Super u mnie sprawdza się hamak kupiony w ePraktyk
2017-07-14 12:41:30
Marzena
Dla mnei nie musi on być wyjątkowy, nei musi byc jakis wymyslny, ma byc mój. Dlatego jak dostałam od córek na urodziny hamak Spokey i mąż zamontował mi go w ogrodzie to myślałam, że popłaczę się ze szczęścia.
2017-07-19 11:26:41
Domolubni
Święte słowa, nie ma to jak sentyment ;)