[TOP 5] 5 pomysłów na kwiaty doniczkowe w sam raz na wiosenny balkon

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, pora więc zaprowadzić porządki na swoim balkonie! Koniecznie udekoruj go roślinami, które będą cieszyć oko twoje i twoich sąsiadów aż do jesieni. Poznaj kolorowe gatunki kwiatów doniczkowych, które idealnie sprawdzą się wiosną na balkonie!

Królowa polskich balkonów, czyli Pelargonia

Pelargonia to bardzo popularna roślina balkonowa. Jako że jest wrażliwa na niskie temperatury, musi być sadzona w skrzynkach lub doniczkach. Wystawiona na działanie zbyt niskiej temperatury zabarwi swe liście na czerwono i zacznie wolniej rosnąć.  Aby tego uniknąć, należy sadzić ją najwcześniej w drugiej połowie maja. Wtedy odwdzięczy się kwitnięciem aż do pierwszych przymrozków. Pelargonia to kwiat doniczkowy lubiący silne nasłonecznienie, jest więc polecana balkonom skąpanym w słońcu. Pelargonie lubią też mocne nawodnienie, należy więc podlewać je raz dziennie i obficie – nawet do momentu przelania wody z doniczki, a zimą – zarówno rano, jak i wieczorem.
 

 

Zamknięta w sobie, wielobarwna Gazania

Wielobarwne i zachwycające kwiaty gazanii potrafią stworzyć na balkonie prawdziwą mozaikę kolorów, łączącą błękit, biel, żółć, pomarańcz, czerwień czy róż. Gazania będzie zdobić balkon od maja aż do pierwszych przymrozków. Podobnie jak pelargonia, gazania lubi pełne nasłonecznienie, jednak w jej przypadku nie należy przesadzać z podlewaniem – woda nie powinna stać w doniczce. Co ciekawe, ten kwiat doniczkowy zamyka swoje kwiaty podczas pochmurnej pogody. Gdy zaś wychodzi słońce – ponownie szeroko je otwiera.
 

 

Niewymagający Niecierpek waleriana

Niecierpek waleriana, podobnie jak gazania, zachwyca barwami swoich kilkucentymetrowych kwiatów – różem, czerwienią, żółcią, bielą i pomarańczą. Ten kwiat doniczkowy niewiele wymaga (optymalne nawodnienie, optymalne nasłonecznienie), a jednocześnie pięknie kwitnie od czerwca do października. Niecierpek waleriana jest uniwersalny – można sadzić go w niemal każdym pojemniku – w skrzynce, donicy czy koszu. Roślina ta nadaje się także do hodowli w pomieszczeniu.
 

 

Nie taka pospolita Lantana pospolita

Lantana pospolita urozmaici balkon o pomarańczowe, żółte lub czerwone kwiaty z purpurowymi lub granatowymi owocami. Lantana kwitnie od wiosny do późnej jesieni, przy czym intensywniej rozkwita przede wszystkim w upalne lata, jako że wymaga w pełni nasłonecznionego stanowiska. Co ciekawe, lantana pospolita to roślina trująca – zarówno jej liście, jak i kwiaty i owoce zawierają substancje toksyczne dla ludzi i zwierząt.
 

 

Doniczkowa kompozycja z kwiatów z Bakopą w roli głównej

Bakopa to bujna roślina o drobnych, białych, pięciopłatkowych kwiatach. Ten kwiat doniczkowy charakteryzuje się silnym wzrostem, a kwitnie od czerwca do września. Wymaga wilgoci, a także relatywnie mocnego nasłonecznienia. To kwiat, który idealnie sprawdzi się „w pojedynkę”, np. w formie zwisającej z kosza wiklinowego uczepionego sufitu. Najciekawszy efekt da jednak połączenie bakopy z innymi gatunkami – pelargonią, begonią czy petunią – co stworzy zachwycające, kolorowe kombinacje kwiatów doniczkowych.
 

 
Wiosną warto zadbać także o ogród! Sprawdź nasz artykuł 5 prostych pomysłów na unikalne meble ogrodowe z palet.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: