[TOP 5] Skuteczne sposoby na odświeżenie balkonu po zimie

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut

Wielkie wiosenne porządki na balkonie czas zacząć! Przedstawiamy nasze ulubione sposoby na uporządkowanie i upiększenie balkonu po zimie. Będzie szybko, prosto i efektywnie!

1. Mycie pod ciśnieniem, czyli jak łatwo pozbyć się całego tego kurzu!

Po jesieni i zimie, kiedy na balkon wychodziliśmy rzadko, wszystko pokryte jest warstwą kurzu. Niezależnie od tego, czy mieszkasz na parterze, czy na piątym piętrze, na podłodze balkonu, barierkach i ścianach z pewnością zebrało się sporo zanieczyszczeń.

Myjka ciśnieniowa do sprzątania balkonu, podłogi, ścian

 

 
Genialnym trikiem na szybkie i bezproblemowe umycie balkonu jest użycie myjki ciśnieniowej. Kiedyś te urządzenia dostępne były tylko dla firm sprzątających, dziś jednak można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym lub remontowym, a w sezonie wiosennym nawet w supermarketach! Ceny zaczynają się już od 150 zł. Myjka ciśnieniowa z łatwością „odskrobie” nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia – chociażby takie, jak… pozostałości po gołębiach. Zdecydowaną przewagą myjki nad innymi sposobami czyszczenia jest to, że nie wymaga ona żadnego wysiłku i można jej używać na każdej powierzchni. Dlatego szybko i bezproblemowo umyjesz podłogi niezależnie od tego, czy są z betonu, drewna czy kafli, ale też gładkie i fakturowane ściany, barierki, a nawet meble balkonowe. Każdy właściciel rattanowego krzesła doceni, że nie musi go pieczołowicie szorować ścierką czy szczotką!
 

2. Drewniana i betonowa podłoga pod specjalnym nadzorem

Najpopularniejszym materiałem na balkony jest gres mrozoodporny, ale ze względów estetycznych wiele osób wybiera podłogi drewniane lub betonowe. Wymagają one jednak znacznie więcej uwagi, by dłużej wyglądać pięknie.

Jeśli na swoim balkonie masz podłogę z drewna, poświęć trochę czasu na jej zakonserwowanie. Nie jest to konieczne, ale z czasem – pod wpływem kurzu i warunków atmosferycznych – twoje piękne drewno zacznie szarzeć. Łatwo temu zapobiec przez olejowanie drewna raz do roku. Preparat do olejowania drewnianej podłogi możesz przygotować samodzielnie z olejów roślinnych i wosku pszczelego, ale ze względu na to, że na balkonie potrzeba będzie go całkiem sporo, jest to mało opłacalne. W sklepach ogrodniczych i budowlanych z łatwością znajdziesz odpowiedni produkt. Pamiętaj jednak by wybrać olej lub lakierobejcę (jeśli twoja podłoga już straciła kolor i chcesz go odświeżyć), a nie lakier do drewna. Ten ostatni nie wnika zbyt mocno w strukturę desek i tworzy twardą powłokę, która może wygląda ładnie, ale może odpryskiwać przy intensywnym używaniu.
 
Olejowanie drewnianej podłogi na balkonie Podłoga z wylewki żywycznej - żywica na balkonie
 
Podłogi betonowe wymagają przede wszystkim dobrego umycia i zabezpieczenia przed wilgocią. Dlatego nie powinno się pozostawiać niewykończonej wylewki betonowej – na zapewnienie jej lepszej trwałości i wyglądu jest kilka sposobów. Nasze ulubione to farba do betonu i wylewki z żywicy. Nakładanie farby i żywicy jest bardzo proste i w zasadzie nie wymaga specjalnych umiejętności – używa się ich jak każdej innej farby, więc przyda się duży wałek i trochę cierpliwości. Różnica polega jednak na tym, że farba nadaje kolor wnikając w beton i nie zmieniając jego faktury (choć są też farby działające inaczej – o nich innym razem), zaś wylewki żywiczne tworzą powłokę, która przypomina gładki, wypolerowany beton. Oba te rozwiązania zapewnią ci spokój na o wiele dłużej niż rok.
 

3. Dywan na balkon – zabezpiecz podłogę i odmień swój balkon!

Zupełnie innym podejściem jest przykrycie betonowej podłogi balkonu dywanem – ale nie zwyczajnym! Nie musisz kupować specjalnego dywanu czy wykładziny, która będzie odporna na deszcz i kurz – tutaj znajdziesz tutorial krok po kroku jak zrobić dywan na balkon. Przemiana jest niesamowita – z burej domowej wykładziny w piękny, kolorowy dywan zewnętrzny! Wystarczy tylko trochę farby zewnętrznej, taśma, gąbka do malowania i gotowe!
 

 

4. Sprzęty balkonowe – składane i wielofunkcyjne

Problem z bałaganem na balkonie to nie tylko jego czystość, ale też estetyka. Nawet największe sprzątanie nie sprawi, że mały, zatłoczony balkon będzie wyglądał na uporządkowany. Ale jest na to kilka prostych trików! Podstawowy to zminimalizowanie ilości rzeczy na balkonie, które służą tylko jednej funkcji lub są mało potrzebne.

Zastanów się jak często korzystasz z balkonu i co na nim robisz? Może zamiast kompletu foteli i dużego stołu, które zajmują całą przestrzeń, lepsze będą składane krzesełka i stolik montowany do ściany? Decydując się na składane meble masz więcej możliwości przearanżowania przestrzeni według potrzeb – np. jeśli znajomi wpadną z wizytą możesz złożyć stół i wystawić dodatkowe krzesła i poduszki do siedzenia na podłodze.

Innym dobrym rozwiązaniem jest… pozbycie się krzeseł. To nie znaczy, że na balkonie nie będzie można usiąść, ale jeśli się zastanowisz, krzesła tylko zabierają miejsce i nie służą niczemu innemu niż siedzenie. To marnotrawstwo przestrzeni! Zamiast tego zainwestuj w dużą skrzynię ogrodową. Można je kupić w sklepach ogrodniczych, budowlanych oraz online. Mogą być plastikowe (od. 100 zł za mniejsze modele), plecione np. z rattanu, ale najciekawszym wyborem naszym zdaniem jest drewniana skrzynia na balkon (od 150 do nawet 400 zł, w zależności od rozmiaru). Z łatwością zamówisz ją chociażby przez Internet, wybierając odpowiedni wymiar, kolor i właściwości – taka drewniana skrzynia może być od wewnątrz wyłożona folią zabezpieczającą przed wilgocią, mieć nóżki lub nie, a także być zamykana na kłódkę. Na skrzynię wystarczy wyłożyć miękkie poduszki ogrodowe i siedzisko dla paru osób gotowe! A do tego wewnątrz zmieszczą się narzędzia ogrodowe do twoich roślin balkonowych, dodatkowe poduszki i inne akcesoria.
 

 

5. Im wyżej, tym lepiej – ogranicz rzeczy stojące na podłodze

Doniczki, lampiony, ozdoby – wszystko to, stłoczone na podłodze balkonu, sprawia, że przestrzeń wydaje się zagracona. I rzeczywiście miejsca na poruszanie się zostaje niewiele. Dopóki nie uporasz się z tym nadmiarem przedmiotów, nie masz co liczyć na piękny, uporządkowany balkon. A wiosenne sprzątanie to świetny moment na przemodelowanie przestrzeni.

O tym, że część doniczek z kwiatami balkonowymi powinna zawisnąć na poręczy, chyba nie trzeba nikomu przypominać – dlatego skupimy się na rozwiązaniach dla tych, którzy szukają czegoś więcej. Jeśli masz trochę większy balkon, możesz po prostu pod jedną ścianą ustawić prosty regał magazynowy (drewniany lub metalowy – w zależności od tego, jaki styl preferujesz), a na nim wszystkie doniczki z kwiatami i pojemniki z akcesoriami. Jako pojemniki do przechowywania wykorzystaj plastikowe lub impregnowane pudełka z pokrywkami – zabezpieczą one twoje rzeczy przed ponownym zabrudzeniem i deszczem.

Gdy zaś twój balkon jest mały, dobrze sprawdzi się przyczepiona do ściany kratka lub relingi, na których zawiesisz doniczki. Zawiesić możesz zresztą nie tylko kwiaty, ale też lampiony (np. ze słoików obwiązanych sznurkiem) i koszyczki na drobiazgi. Taki wertykalny ogród z miejscem do przechowywania, nie tylko uporządkuje ci przestrzeń na balkonie, ale też da coś miłego do patrzenia – w końcu przyjemniej zawiesić oko na kwiatach i ozdobach, niż gołej ścianie!
 
Regał magazynowy na balkonie - półki na kwiaty balkonowe Zawieszanie doniczek na balkonie Zawieszanie kwiatów na balkonie w koszykach i doniczkach
 
Jakie jeszcze znacie sposoby na szybkie uporządkowanie i upiększenie balkonu na wiosnę? Dajcie nam znać!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: