Must have w stylu industrialnym, czyli jakie dodatki pasują do stylu industrialnego

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Styl industrialny już od kilkunastu sezonów cieszy się niesłabnącą popularnością – jest chętnie wykorzystywany nie tylko przez mieszkańców loftów, ale też mieszkań w blokach czy domów jednorodzinnych. Dominują w nim naturalne, surowe materiały, przestrzeń, kontrasty i stonowana kolorystyka. Ważną rolę odgrywają dodatki i oświetlenie. Jeśli i Ty chcesz zaaranżować wnętrza w stylu industrialnym, sprawdź, na co zwrócić uwagę i jakie dodatki wybrać.

ABC stylu industrialnego

Industrialne wnętrza charakteryzują się przede wszystkim otwartą przestrzenią, wysoko zawieszonymi sufitami czy dużymi oknami. Próżno szukać w nich przestrzeni zamkniętych, podzielonych ściankami działowymi. Kuchnia połączona z salonem, a do tego półotwarta sypialnia na piętrze czy gabinet na antresoli to coś, co jest typowe dla loftów i innych wnętrz utrzymanych w pofabrycznym klimacie. Nie oznacza to jednak, że stylu industrialnego nie można przemycić do niewielkiego mieszkania w bloku czy do wnętrz w domu jednorodzinnym – jeśli nie dysponujesz dużymi, otwartymi przestrzeniami, za chwilę podpowiemy Ci, jak zainspirować się stylem loftowym.

Postprzemysłowy charakter wnętrz podkreślają widoczne elementy konstrukcyjne (np. drewniane belki) i elementy instalacji elektrycznej, a także surowe materiały, takie jak cegła, beton, metal oraz niemalowane drewno. Typowe jest także łączenie kontrastujących ze sobą materiałów przy jednoczesnym zachowaniu stonowanej kolorystyki, ewentualnie wzbogaconej bardziej nasyconymi, jaskrawymi barwami.

abc_stylu industrialnego

Meble w stylu industrialnym

Meble w industrialnych wnętrzach mogą być nowoczesne i designerskie bądź minimalistyczne. Stawia się na prostą formę, ostre linie lub geometryczne kształty. Mogą być wykonane z połączenia materiałów, takich jak szkło, metal, stal czy drewno, a także nawiązywać stylem do przemysłowych maszyn. W industrialnych wnętrzach powinny znaleźć się m.in. oryginalne, designerskie krzesła, duży stół (np. drewniany), metalowe regały, stolik kawowy lub ława z drewna i metalu czy duża kanapa.

Jeśli kolorystyka ścian i większości elementów wyposażenia jest stonowana, możesz postawić np. na kanapę lub fotele w kontrastujących barwach. Do stylu industrialnego pasuje np. szmaragd lub butelkowa zieleń, kolor musztardowy i zgaszone odcienie niebieskiego, takie jak tzw. kolor nieba przed burzą. W ograniczonych ilościach (np. jako akcent w dodatkach) możesz zdecydować się na czerwień lub fuksję.

Dodatki w loftowym stylu

industrialne lampy

Jak już wspomnieliśmy, we wnętrzach industrialnych ważne jest oświetlenie. W związku z tym postaw na:

  • dużą, stojącą lampę z metalowym kloszem,
  • żyrandol lub lampę ze stalowych prętów,
  • żyrandol z odsłoniętych, dużych żarówek zawieszonych na kablach,
  • żyrandole czy kinkiety nawiązujące do lamp i reflektorów wykorzystywanych w starych fabrykach.

Industrialne lampy najczęściej są wykonane z metalu w kolorze grafitowym, czarnym lub szarym. Nowoczesna odsłona stylu loftowego pozwala na wykorzystanie oświetlenia w kolorze miedzi lub różowego złota.

Wskazówka! Nie ukrywaj kabli w ścianach ani nie chowaj żarówek – styl industrialny lubi pozostawiać na wierzchu to, co zwykle chce się ukryć.

industrialne oświetlenie

Jako dekoracje ścienne możesz wykorzystać np.:

  • lustra z metalową lub drewnianą, naturalną ramą – przydatne szczególnie w małych pomieszczeniach. Lustra mogą optycznie powiększyć przestrzeń, pod warunkiem, że nie będą wisieć naprzeciwko miejsca, w którym ustawionych jest dużo przedmiotów lub w których często panuje nieład. Jeśli powiesisz lustro naprzeciwko okna lub na prostopadłej do niego ścianie, tafla szkła będzie odbijać promienie słońca, a wnętrze stanie się jaśniejsze,
  • duży zegar – powinien być minimalistyczny, metalowy i surowy,
  • obrazy – styl industrialny lubi sztukę nowoczesną, a także obrazy i grafiki nawiązujące np. do przestrzeni miejskiej czy wszelkie geometryczne bądź abstrakcyjne wzory. Aranżacja w stylu industrialnym raczej nie dopuszcza dużej ilości obrazów – postaw więc nie na ilość, ale na jakość.
dekoracje do stylu industrialnego

Elementem wyposażenia, który powinien znaleźć się w każdym industrialnym wnętrzu, jest dywan lub mały dywanik. Z jednej strony może ocieplić wnętrze, z drugiej zaś – wydzielić np. część dzienną od jadalnianej czy kuchennej (lub salonową od sypialnianej). Możesz zdecydować się także na dywan tylko przy łóżku, kanapie lub pod ławą czy stolikiem kawowym. Jeśli wnętrze urządzone jest w odcieniach bieli i szarości, możesz postawić na dywan w kontrastującym, żywym kolorze. Jeśli chcesz, by wnętrze miało stonowany klimat, wykorzystaj dywan w odcieniu beżu lub szarości.

Mimo iż styl industrialny jest z pozoru chłodny i surowy, to dzięki odpowiedniemu oświetleniu i dodatkom, może być też przytulny. Dodatkowe walory estetyczne przestrzeni podniosą z pewnością duże, zielone rośliny.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: