Rolety plisowane i nie tylko, czyli jak wybrać rolety do mieszkania?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Jeśli znudziły ci się tradycyjne firany czy zasłony, postaw na rolety! To nie tylko sposób na zaciemnienie wnętrza, ale także doskonały pomysł na estetyczną dekorację pomieszczenia. Rolety plisowane, rzymskie, z kasetą, a może w wersji 3D? Podpowiadamy, jak wybrać rolety do mieszkania!

Co rozważyć przed wyborem rolet do mieszkania?

Na początku zastanów się, czy lepszym rozwiązaniem będą w twoim przypadku rolety zewnętrzne czy wewnętrzne.

Rolety zewnętrzne mają tę przewagę nad roletami wewnętrznymi, że nie tylko chronią przed wzrokiem sąsiadów czy słońcem, ale także przed hałasem z zewnątrz. Czasem, w zależności od modelu, stanowią także zabezpieczenie antywłamaniowe. Rolety zewnętrzne mogą być też wyposażone w przydane moskitiery czy ekrany przeciwsłoneczne.
 

 

Pamiętaj!
Rolety zewnętrzne możesz zamontować zarówno mieszkając w domku jednorodzinnym, jak i w bloku, jednak w tym drugim przypadku niezbędna będzie zgoda zarządcy budynku, jako że montaż rolety zewnętrznej ingeruje w wygląd budynku.

Dowiedz się więcej o rodzajach rolet zewnętrznych i sposobach ich montażu.

Rolety wewnętrzne są dobrym rozwiązaniem, jeśli nie zależy ci na antywłamaniowych czy izolacyjnych właściwościach rolet zewnętrznych, a pragniesz jedynie zaciemnienia pomieszczenia czy ukrycia wnętrza przed wzrokiem przechodniów. Dobrze dobrane rolety mogą stać się także ozdobą wnętrza, stanowiąc doskonałą alternatywę dla tradycyjnych firan czy zasłon. Ich cena (również cena montażu) jest też niższa niż w przypadku rolet zewnętrznych.

Za montaż rolet wewnętrznych zapłacisz od ok. 50 zł/m kw., a za montaż aluminiowych rolet zewnętrznych – ok. 80 zł/m kw.

Mini rolety, rolety plisowane i rolety w kasecie, czyli rozwiązania przyjazne dla kieszeni

Spośród rolet wewnętrznych najtańszym rozwiązaniem są mini rolety. Ich koszt (bez montażu) wynosi ok. 50 zł/m kw. Są to rolety bez kasety, a ich montaż nie wymaga wiercenia otworów w ścianie czy ramie okiennej. Mini rolety montuje się u góry skrzydła okiennego bezinwazyjnie i bez użycia narzędzi. Można domówić do nich także tzw. prowadzenia żyłkowe, które sprawiają, że roleta nie odchyla się od szyby np. w momencie uchylenia okna.
 

 
Równie tanim rozwiązaniem są rolety plisowane. Zbudowane są z transparentnej, lekkiej harmonijki. Zaciągać ją można wybiórczo, czyli na wybraną wysokość od góry w dół lub z dołu do góry, w zależności od potrzeby. Ich montaż jest bezinwazyjny – plisy montuje się do ramy okiennej za pomocą wieszaków, które są uniwersalne, a więc pasują niemal do każdego modelu okna. Pamiętaj, by rolety plisowane wykonane były z materiału antystatycznego, czyli takiego, na którym nie osadza się kurz. Ceny rolet plisowanych zaczynają się już od 90 zł/m kw. (bez montażu).
 

 
Do stosunkowo tanich rozwiązań należą także rolety w kasecie. Cena za standardową tkaninę wynosi ok. 90 zł/m kw. (bez montażu). Montaż kasety jest równie nieinwazyjny, jak w przypadku mini rolet – kasetę przytwierdza się do ramy okiennej za pomocą wieszaka lub taśmy samoprzylepnej, w zależności od modelu. Do rolet w kasecie zazwyczaj dołączone są systemy prowadzeń przestrzennych, które zapobiegają odchylaniu się tkaniny od szyby, np. podczas uchylania okna.
 

 

Kaseta zawieszona na oknie na wieszaku ma tę zaletę, że nie odkleja się od ramy okiennej, co często zdarza się w przypadku kaset przyklejanych na taśmę.

Co jeszcze masz do wyboru?

Ostateczna cena, jaką przyjdzie ci zapłacić za roletę wewnętrzną, nie zależy jedynie od jej rodzaju, ale także od wybranej tkaniny. Oprócz standardowych modeli i tkanin, do wyboru masz także m.in.:

  • Tkaninę dzień-noc. To roleta zbudowana z dwóch ułożonych naprzemiennie pasów tkanin – zaciemniającej i przepuszczającej światło. Dzięki temu rozwiązaniu możesz regulować ilość wpadającego do pomieszczenia światła bez konieczności zaciągania rolety, a jedynie poprzez odpowiednie ustawienie pasów tkaniny. Rolety te są wspaniałą dekoracją wnętrza, np. jeśli wybierzesz pasy tkaniny o kształcie fal. Cena rolety z tkaniną dzień-noc średnio wynosi ok. 150 zł/m kw.
  • Rolety rzymskie. To bardzo efektowne rolety, które podczas zwijania układają się w szykowne fałdy. Całkiem zasłonięte skutecznie zaciemniają pomieszczenie. Ich cena wynosi ok. 160 zł/m kw.
  • Tkaninę zaciemniającą. To tkanina, której jedna strona pokryta jest gumą, dzięki czemu roleta zupełnie nie przepuszcza światła. Co więcej, tkanina zaciemniająca zapewnia ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia. To doskonały wybór do sypialni, ale także salonu, np. jeśli chcesz zorganizować w nim kino domowe. Cena rolety z tkaniną zaciemniającą wynosi ok. 150 zł/m kw.
  • Rolety wolnowiszące. To rolety klasyczne, które idealnie sprawdzą się do zasłaniania większych powierzchni. Są montowane do ściany lub sufitu. To dobre rozwiązanie w przypadku niestandardowych wymiarów okiennych czy starych budynków, w których nie ma możliwości montażu rolet na ramach okiennych. Cena standardowej rolety wolnowiszącej wynosi ok. 50 zł/m kw.
  • Rolety 3D. To nowoczesny rodzaj rolet, które łączą w sobie funkcję żaluzji zamkniętą w zaciągniętej rolecie. Dzięki temu można regulować ilość wpadającego do pomieszczenia światła bez konieczności podciągania rolety. Ich cena wynosi średnio ok. 150 zł/m kw.
Pamiętaj!
Rodzaje rolet możesz dowolnie komponować z tkaninami. Oznacza to, że np. roleta wolnowisząca może być wykonana z tkaniny dzień-noc, a rolety plisowane na przykład z tkaniny w 100% zaciemniającej.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: