Rolety zewnętrzne – rodzaje, montaż i czy każde są antywłamaniowe?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Kupujesz rolety zewnętrzne do domu lub mieszkania? Podpowiadamy jaki typ wybrać i jak je zamontować! A przy okazji sprawdzamy: czy rolety zewnętrzne to to samo co antywłamaniowe?

Kto może zamontować rolety zewnętrzne?

Przy obecnej różnorodności systemów montażowych, rolety zewnętrzne możesz zamontować zarówno mieszkając w domu jednorodzinnym, jak i w bloku. Wiele osób mieszkających na dużych osiedlach, szczególnie na parterze, decyduje się na taki krok, chcąc uchronić się przed wzrokiem sąsiadów i hałasem z zewnątrz. Standardowo rolety zewnętrzne są też stosowane jako zabezpieczenie antywłamaniowe, co z kolei częściej przekonuje właścicieli domów. Różnica między montażem rolet w domu i w mieszkaniu, polega przede wszystkim na tym, że w mieszkaniu jesteśmy zobowiązani do uzyskania zgody zarządcy budynku, ponieważ ingerujemy w jego zewnętrzny wygląd.
 

 

Rodzaje rolet zewnętrznych i sposób montażu

Dostępne na rynku rolety zewnętrzne różnią się między sobą przede wszystkim sposobem – a tym samym, momentem montażu. Część z nich wymaga zaplanowania ich umiejscowienia już na etapie projektu domu, ale w zamian za to są niemal niewidoczne, gdy są podniesione.

1. Rolety natynkowe – inaczej: elewacyjne, standardowe

Jak sama ich nazwa wskazuje, takie rolety są najbardziej podstawowym i zarazem najpopularniejszym produktem z tej kategorii. Można je zamontować w dowolnym momencie na elewacji budynku, we wnęce okiennej czy drzwiowej. To rozwiązanie idealne dla mieszkańców bloków, którzy nie mogą sobie pozwolić na duże ingerencje w konstrukcję budynku. Tym, co może być postrzegane jako minus, jest wyraźnie widoczna nad oknem skrzynka rolety. Na szczęście coraz częściej skrzynki dostępne są w różnych kształtach i kolorach, co pomaga poprawić ich estetykę.

2. Rolety nakładane – inaczej: nadstawne, naokienne

Takie rolety również mogą sprawdzić się w mieszkaniach, o ile zdecydowaliśmy się na ich montaż odpowiednio wcześnie i developer zgodził się na taką ingerencję. A to dlatego, że rolety zewnętrzne nadstawne montuje się bezpośrednio do nieobsadzonego jeszcze okna i wstawia we wnękę razem z nim. To też relatywnie tanie i proste rozwiązanie dla domów, dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Dzięki montażowi do ramy okiennej, rolety tworzą z nim jednolitą, estetyczną całość.

3. Rolety podtynkowe

Montaż rolety zewnętrznej podtynkowej wiąże się z koniecznością skucia wierzchniej warstwy elewacji, dlatego warto o niej pomyśleć przed wykończeniem ścian zewnętrznych. W zamian jednak otrzymamy zupełnie niewidoczny mechanizm rolety, ukryty w całości w elewacji budynku. Dzięki temu skrzynka rolety zewnętrznej nie stanowi bariery estetycznej, a po podniesieniu rolety nie są widoczne.

4. Rolety nadprożowe – inaczej: rolety w systemie RKS

To najbardziej zaawansowany i najbardziej estetyczny sposób montażu rolet zewnętrznych. Skrzynka takiej rolety zamontowana jest w nadprożu okna, już na etapie wznoszenia budynku. Zwykle jest ona wykonana z twardego styropianu ze stalowym zbrojeniem, a wszystkie jej elementy są ukryte. Roleta po podniesieniu „znika” w ścianie budynku i jest całkowicie niewidoczna. Minusem tego rozwiązania jest natomiast konieczność jego zaplanowania jak najwcześniej – już na etapie projektowania budynku.
 

 

Co dają rolety zewnętrzne?

Zamontowanie rolet zewnętrznych wiąże się z wieloma korzyściami, o których mówi się często znacznie mniej, niż o zastosowaniu antywłamaniowym. Warto wziąć pod uwagę też:

  • Możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia – rolety zewnętrzne można zaciągnąć szczelnie, co sprawia, że lepiej niż jakiekolwiek inne rolety czy zasłony chronią przed promieniami słońca. Docenią to osoby o lekkim śnie lub przez tryb pracy zmuszone do spania w dzień.
  • Ochrona akustyczna – zaciągnięte rolety działają też wygłuszająco, dzięki czemu w mieszkaniu np. w nocy może być znacznie ciszej. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli mieszkamy blisko ruchliwej ulicy czy na dużym osiedlu.
  • Izolacja termiczna – zasłonięte rolety pozwalają też oszczędzać energię. Latem izolują od uderzającego z zewnątrz słońca i gorącego powietrza, a zimą chronią przed uciekaniem ciepła przez okna i drzwi balkonowe. Dzięki temu wydamy mniej na ogrzewanie i klimatyzowanie.
  • Możliwość połączenia z instalacją alarmową i przeciwpożarową – jeśli nasza roleta ma sterowanie elektryczne, możliwe jest jej podłączenie do wybranej instalacji. Np. jeśli coś spowoduje włączenie się alarmu, rolety zewnętrzne zostaną automatycznie opuszczone.

Rolety zewnętrzne a rolety antywłamaniowe

Powszechnie rolety zewnętrzne utożsamiane są z antywłamaniowymi – bo osłaniają okna i chronią np. przed wybiciem szyby. I w takim kontekście, jest to prawdą. Warto natomiast wiedzieć, że choć rolety zewnętrzne działają odstraszająco na złodziei, nie stanowią pewnej przed nimi ochrony. Zwykła roleta nie posiada dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych i przy pewnym wysiłku, można ją sforsować.

PAMIĘTAJ! Roleta zewnętrzna ≠ roleta antywłamaniowa.

Natomiast istnieją systemy, które są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia. Są to między innymi zamki, zapadki, a materiały, z których wykonane są rolety antywłamaniowe są grubsze i trwalsze. Również prowadnice i profile pancerza są wykonane z solidniejszych tworzyw. Wszystko po to, by roleta była trudna do uszkodzenia i by nie dało się jej podnieść od zewnątrz do góry.

Dajcie znać, czy projektując swój dom lub mieszkanie, bierzecie pod uwagę rolety zewnętrzne!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: