Wanna wolnostojąca w Twoim domu – czy to możliwe?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Nie da się ukryć, że wanna wolnostojąca robi największe wrażenie w przestronnej łazience, w jej centralnym punkcie. Ale to wcale nie znaczy, że właściciele mniejszych pomieszczeń muszą zrezygnować z marzeń o takim rozwiązaniu!

Realia budownictwa mieszkaniowego bywają różnie i nie każdy może zagospodarować największy pokój w domu na łazienkę. Wanna wolnostojąca — przy pewnych kompromisach — będzie dobrze wyglądać również na mniejszym metrażu. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby postawić taką wannę w swojej łazience?

Wanna wolnostojąca na środku łazienki? Tak, ale potrzebna jest przestrzeń

Wanna wolnostojąca większości z nas kojarzy się z takim widokiem: przestronna, elegancka łazienka, a pośrodku miejsce do kąpieli.

Widok ten nie musi pozostawać w sferze marzeń — jeśli masz wystarczającą przestrzeń, możesz wcielić swój plan w życie. Tylko co to znaczy wystarczająca? Czy trzeba przeznaczyć na łazienkę spory pokój, aby cieszyć się wolnostojącą wanną? Okazuje się, że niekoniecznie.

Czy wanna wolnostojąca musi mieć dużo miejsca?

Warto pamiętać, że korzystanie z wanny to nie tylko kąpiel, ale też mycie samej wanny i sprzątanie wokół niej. Aby łazienka była funkcjonalna, a poruszanie się po niej nie wymagało przeciskania pomiędzy sprzętami, trzeba zachować odległości zalecane przez architektów.

W przypadku wanny są to:

 • 10-25 cm od brzegu wanny do uchwytu baterii
 • 20 cm pomiędzy wanną a umywalką, toaletą lub bidetem
 • przestrzeń 100-120 cm × 70-100 cm przed wanną

Jeśli wanna jest wolnostojąca i zależy Ci, aby wchodzić do niej w obu stron, to również z obu stron musi zostać zachowana rekomendowana przestrzeń.

Ale wanna wcale nie musi stać na środku łazienki! Jeżeli nie masz na to miejsca, możesz ustawić ją pod ścianą lub w rogu. Wszystko zależy od możliwości, jakie oferuje pomieszczenie i inwencji projektanta — czy to w osobie właściciela, właścicielki czy zatrudnionego zawodowca.

wanna wolnostojąca

Czy wanna musi być… w łazience?

Coraz częściej typowo łazienkowe sprzęty opuszczają to pomieszczenie. Pralki z powodzeniem instaluje się w kuchniach lub zaaranżowanych na pralnio-suszarnie pomieszczeniach gospodarczych. Więc może by tak wyprowadzić z łazienki także wannę?

To dość śmiała koncepcja, jednak ma ona swoich zwolenników. Wanna umieszczona w salonie zmienia go w luksusowy pokój kąpielowy, który staje się domowym centrum relaksu.

Salonową wannę można oddzielić szklanym parawanem lub pozwolić jej stworzyć całość z przestrzenią wypoczynkową. Można umieścić ją pod oknem z widokiem lub tak, by komfortowo oglądać z kąpieli ulubiony serial.

Wanna może też stać w sypialni, w sąsiedztwie łóżka i garderoby. Z jednej strony będzie zapewniać doskonały relaks przed snem, a z drugiej zapewni komfort ubierania się po kąpieli. Takie usytuowanie sprzyja tworzeniu codziennych, odprężających rytuałów.

Jeśli masz w sobie tyle ekstrawagancji, by zainstalować wannę poza łazienką, zapewne będziesz też mieć mnóstwo pomysłów na zaaranżowanie powstałej w ten sposób przestrzeni.

Jaką wannę wolnostojącą wybrać?

Wanny wolnostojące najczęściej wykonuje się z akrylu lub stali. Który materiał jest lepszy?

Wanny akrylowe mają wiele zalet. Są lekkie i stosunkowo tanie, a jeśli akryl jest wysokiej jakości, długo utrzymują swój kolor i nie żółkną. Niestety są też mniej odporne na uderzenia i zarysowania. Przy wieloletnim użytkowaniu mogą więc nie prezentować się tak pięknie, jak na początku.

Wanny ze stali są bardziej wytrzymałe i solidne. Dobrym przykładem są wanny wolnostojące oferowane przez firmę GROHE – wykonane z emaliowanej stali tytanowej, cenionej za odporność na uszkodzenia. Dzięki zaawansowanemu procesowi produkcji wanna nie jest narażona na odpryski czy zarysowania i zachowuje idealny wygląd przez dekady. Stal tytanowa jest ponadto świetnym izolatorem ciepła, więc długo utrzymuje komfortową temperaturę wody podczas kąpieli. 

Jej wadą może natomiast być wyższa waga, co ma znaczenie podczas transportu i wnoszenia jej do mieszkania.

wanna wolnostojąca

Jaką armaturę można zamontować przy wolnostojącej wannie?

Taką, jaką chcesz. Wiele zależy od tego, gdzie ustawisz swoją wannę.

Jeśli wanna będzie stać z dala od ścian, konieczna będzie bateria wolnostojąca.

Wybór baterii wolnostojących jest nieco mniejszy, niż tych klasycznych, ale niekoniecznie musi to oznaczać problemów z zakupem. W ofercie GROHE znajduje się kilka modeli takich baterii — w kolekcjach Atrio, Allure Brilliant, Eurocube czy Essence. Każda z nich jest inna i prezentuje odrębny design. Dzięki temu łatwiej dopasować baterię do stylu, w jakim wykończono pomieszczenie.

Jednym z powodów, dla którego warto wybrać połączenie wolnostojącej wanny i baterii, jest spektakularny efekt. Jeśli ceramika i armatura pochodzą od jednego producenta, zachwyt będzie tym większy. 

Z kolei jeśli wanna zamontowana jest przy ścianie, możesz wybrać armaturę na- lub podtynkową. Upewnij się tylko, że jej wylewka jest wystarczająco długa, a dostęp do prysznica ręcznego wygodny. Inaczej kąpiel zamiast być przyjemna, stanie się bardzo kłopotliwa.

bateria do wanny wolnostojącej

Co jeszcze musisz wiedzieć o wannie wolnostojącej?

Jak każde rozwiązanie, również wanna wolnostojąca ma dobre, jak i złe strony. Warto poznać najważniejsze plusy i minusy wanny wolnostojącej, aby podjąć świadomą decyzję.

Jakie są więc plusy wanny wolnostojącej?

 • Szybki montaż,
 • stylowy, luksusowy wygląd,
 • więcej możliwości aranżacyjnych,
 • dostęp do wanny z każdej strony, jeśli nie jest ustawiona blisko ściany.

A jakie są minusy?

 • Konieczność poprowadzenia instalacji w podłodze,
 • wymaga więcej miejsca niż wanna przy ścianie,
 • ograniczony wybór baterii, jeśli wanna stoi daleko od ściany,
 • w przypadku montażu w salonie czy sypialni trzeba przygotować przestrzeń na zachlapania i wyższą wilgotność powietrza.
wanna wolnostojąca

Rozważając montaż wanny wolnostojącej, warto mieć otwartą głowę. Choć nie każdy ma możliwość, by zainstalować ją na środku łazienki, nie trzeba od razu skreślać swojego marzenia. Pomysłowość oraz znajomość różnorodnych rozwiązań może dać efekt w postaci ciekawej i praktycznej aranżacji.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)