Styl rustykalny czerpie z rodzimych wzorców – ludowych, szlacheckich, góralskich – hołdując wszystkiemu temu, co przytulne, naturalne i wiejskie. Cechy te mają swoje odzwierciedlenie w dodatkach wnętrza, czego dobrym przykładem są lampy rustykalne, które nadają wnętrzu wrażenie, jakby czas stanął w nim miejscu. Dowiedz się więcej o dodatkach ciepłego i przytulnego rustykalnego wnętrza.
Styl rustykalny w pigułce
We wnętrzu rustykalnego stylu dominuje drewno – najlepiej spękane, z widocznymi słojami. Ważne, by w wystroju wnętrza widać było także element rzemiosła, na przykład ręcznie rzeźbione detale mebli czy nierówności i chropowatości na ścianach. W rustykalnym wnętrzu pełno jest tego, co naturalne. Dotyczy to nie tylko materiałów (len, wełna, drewno, glina, wiklina), ale także kolorów – powinny być to kolory ziemi, czyli przede wszystkim brązy, beże i zielenie. Styl rustykalny charakteryzuje się także dodatkiem ludowych niuansów, np. haftowanych serwet.
Najpopularniejsze cechy i dodatki rustykalnego wnętrza
- Lampy rustykalne wiklinowe, metalowe, rattanowe lub z kory czy gałęzi, przemycające ducha czasu, sprawiające wrażenie, jakby nikt nie dbał o nie od lat,
- Surowe drewno, jako wszechobecny budulec podłóg, stropów, mebli i dodatków,
- Naturalne materiały: len, cegła, wełna, bawełna, drewno, kamień,
- Kolory ziemi: beż, brąz, zieleń, biel, błękit,
- Chropowatości i nierówności na ścianach,
- Ludowe motywy: gliniane naczynia, serwety ozdobione łużyckim wzorem, koronkowe lub haftowane firany i serwety, kosze z wikliny, warkocze czosnku, bujane fotele, bukiety suszonych kwiatów i ziół.
Lampy rustykalne i inne dodatki do rustykalnego wnętrza:
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego