Modne kuchnie, czyli dobry design i ponadczasowość!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Najnowsze trendy w projektowaniu kuchni mają szansę zyskać miano ponadczasowych. Jak wyglądają dzisiejsze modne kuchnie? Podpowiadamy jak stworzyć piękne wnętrza.
 

Nowoczesna kuchnia, czyli przejrzystość i czystość

Główna zasada najnowszych trendów w urządzaniu kuchni jest jednocześnie tym, co ma szansę uczynić te trendy nieśmiertelnymi. A wszystko za sprawą upodobania do prostoty. Aranżacja nowoczesnej kuchni powinna być utrzymana w jasnych i neutralnych kolorach – najczęściej stosowana jest biel, szarości, beże i elementy drewniane. Wzornictwo zaś jest minimalistyczne, niemal geometrycznie precyzyjne w formie. W praktyce oznacza to, że stosujemy dwie bryły – wysoką zabudowę szafek kuchennych i wyspę oddzielającą przestrzeń od salonu. Stawiamy na proste, lecz wyrafinowane detale i wykończenia wysokiej jakości – lakier, fornir, kompozyt, szkło oraz stal.
 

 

Modne kuchnie – wszystko ukryte w szafkach

Aby zobaczyć prawdziwe piękno prostych brył i minimalistycznego wykończenia, projektanci postulują ukrycie możliwie jak największej ilości sprzętów w szafkach, tak aby na blatach lśniła gładka, niezmącona niczym czystość. Może to stanowić pewne wyzwanie w przypadku małych kuchni, ale z pomocą przychodzą sprzęty AGD do zabudowy oraz szafki montowane aż pod sam sufit – w nich można trzymać rzadziej używane akcesoria.
 

 

Otwarcie na salon, czyli zacieramy granice między pomieszczeniami

Nowoczesna kuchnia jest też otwarta na gości i mimo minimalistycznej formy, zaprasza do spędzania w niej czasu. Całkowicie odchodzi się już od budowania osobnych kuchni, za to powszechne stają się wyspy, które z jednej strony stanowią blat roboczy, a z drugiej stół, przy którym mogą zasiąść goście. W myśl zasady, że „najlepsze imprezy zawsze przenoszą się do kuchni”, pozwalamy gościom cały czas brać udział w przygotowaniach, nie chowając się za ścianą. Poza tym, również trendy w urządzaniu salonów korespondują z tymi kuchennymi – coraz bardziej zaciera się granica między tymi dwiema strefami, a meble i dodatki są do siebie bardzo podobne.
 

 

Jak odświeżyć kuchnię żeby stała się modna?

Na początek wystarczy przemalowanie ścian i mebli kuchennych na odcienie szarości i bieli. Następnie przejrzyjmy dobrze wszystkie zgromadzone w kuchni rzeczy – może część z nich możemy się bez żalu pozbyć, zwalniając miejsce dla tych, które do tej pory stały na blatach? Przeorganizowanie szafek może nam umożliwić „odbałaganienie” (and. declutter) przestrzeni i tchnąć nowego ducha w starą kuchnię. Jeśli jednak mamy kuchnię w osobnym pomieszczeniu, a meble są ciężkimi, brązowymi szafkami o głębokich zdobieniach, będzie czekał nas solidny remont.
 

 

Trend minimalistyczny – czy jest ponadczasowy?

Proste, klasyczne formy i naturalne materiały nigdy się nie starzeją, a w razie potrzeby dają się łatwo adaptować do zmiennych trendów za pomocą np. kolorowych dodatków. Kwiecistą i ozdobną kuchnię w stylu prowansalskim ciężko byłoby przerobić na nowoczesną i industrialną, ale już do minimalistycznej wystarczą kolorowe zasłonki, malowana w kwiaty ceramika i dodatki z surowego drewna, aby nadać jej lekko rustykalny charakter. Dlatego, choć niektórym taki „czysty” styl kuchni może wydawać się radykalny, ma on szansę być dobrą bazą na wiele lat.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Skomentuj artykuł:

Podobne w tej kategorii:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)