Parawan nawannowy czy zasłona prysznicowa?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Parawan nawannowy lub zasłona prysznicowa to rozwiązania idealne dla osób, które kochają długie, gorące kąpiele, a jednocześnie nie chcą rezygnować z porannego, szybkiego prysznica. Parawany i zasłony prysznicowe pozwalają na połączenie wanny z prysznicem, co jest szczególnie wygodne na przykład w małych, ciasnych łazienkach, których powierzchnia umożliwia zamontowanie tylko jednego z tych rozwiązań. Sprawdź porównanie wad i zalet parawanów nawannowych i zasłon prysznicowych i wybierz rozwiązanie najlepsze dla twojej łazienki!

Rola parawanów nawannowych i zasłon prysznicowych w łazience

Najważniejszą funkcją, którą pełnią parawany i zasłony montowane na wannie jest umożliwienie użytkowania prysznica w wannie, chroniąc jednocześnie powierzchnię podłogi i całej łazienki przed zalaniem. Parawany i zasłony tworzą w wannie swego rodzaju kabiny prysznicowe. Jest to rozwiązanie idealne zwłaszcza w przypadku małych łazienek, w których osobna instalacja wanny i prysznica nie byłaby możliwa ze względu na ograniczoną powierzchnię.

Zasłona prysznicowa
Zasłona prysznicowa

Parawan nawannowy czy zasłona prysznicowa – porównanie

Zarówno parawany nawannowe, jak i zasłonki prysznicowe mają swoje wady i zalety. Przedstawiamy porównanie obu rozwiązań, zestawiając najważniejsze ich cechy: cenę, materiał wykonania, estetykę, montaż, szczelność, łatwość pielęgnacji i trwałość.

CECHAparawany nawannowezasłonki prysznicowe
cenaCena relatywnie wysoka, zwłaszcza gdy parawan produkowany jest na zamówienie np. na wanny asymetryczne. Najprostsze, uniwersalne modele parawanów kosztują ok. 350 zł, natomiast modele bardziej złożone, np. dwuelementowe, przesuwne uchylne lub harmonijkowe – ok. 700-1000zł. Kilkuelementowe parawany do zabudowy na całej powierzchni wanny to koszt ponad 2000zł.Cena relatywnie niska, najtańsze zasłonki prysznicowe kosztują ok. 20zł, a najdroższe – ok. 200zł.
materiałPanele parawanów nawannowych są wykonane zazwyczaj z tworzywa sztucznego lub szkła hartowanego, a ich profile – z aluminium.Zasłonki prysznicowe wykonane są z tworzyw sztucznych, np. PVC, PEVA, winylu czy tkaniny poliestrowej.
estetykaZe względu na używane materiały kolorystyka jest ograniczona, dominuje minimalistyczna estetyka o prostych liniach.Dostępne są różne materiały, wzory i kolory zasłonek prysznicowych.
montażZaleca się fachowy montaż. Parawany nawannowe montowane są na stałe, a demontażu dokonuje się np. w wypadku usterki.Mogą być demontowane w dowolnym momencie, a ich montażu i demontażu może podjąć się każdy – fachowy montaż nie jest konieczny.
szczelnośćSzczelne lub bardzo szczelne, zwłaszcza przy pełnej zabudowie.Nie dają pełnej szczelności.
pielęgnacjaŁatwe w utrzymaniu czystości, ale zależy to od sposobu otwierania i zamykania.Najłatwiejsze w pielęgnacji są zasłonki syntetyczne.
trwałośćBardzo trwałe.Relatywnie nietrwałe.

Ciekawe realizacje parawanów nawannowych i zasłon prysznicowych:

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: