[Budujemy dom] Jak zaoszczędzić na budowie domu?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Każdy inwestor decydujący się na budowę domu zdaje sobie sprawę z kosztów tak dużej inwestycji. Nie dziwi więc fakt poszukiwania oszczędności na poszczególnych etapach realizacji. Istnieje kilka elementów gwarantujących zdecydowane obniżenie kosztów. Warto więc wiedzieć, na czym można zaoszczędzić, a w co zainwestować, aby dom służył przez długie lata.

Jak zaoszczędzić na budowie domu – zobacz krótkie video:

Grunt to odpowiednia działka

Planowanie realizacji należy rozpocząć od wyboru działki. Każdy dodatkowy metr kwadratowy terenu wiąże się z kosztami, dlatego najlepszym wyborem będzie parcela o stosunkowo niedużej powierzchni. Ponadto, niewielki obszar wokół domu jest łatwiejszy i tańszy do zaaranżowania, a także pozwala na oszczędność czasu w kwestii utrzymania otoczenia w dobrym stanie. Dobrym pomysłem jest również zakup działki poza dużą aglomeracją. Są one atrakcyjniejsze cenowo niż te na terenach miejskich, a spokojna okolica daje poczucie komfortu i wyciszenia. Duże znaczenie ma również grunt – najlepiej gdy będzie on odpowiednio przystosowany pod budowę bez potrzeby wykonywania na nim dodatkowych prac, jak np. zastosowanie drenaży.
 

dom parterowy o stosunkowo niewielkim metrażu
Projekt domu Mokka 6 WOF1100

Bryła i metraż domu

Najistotniejszy wpływ na finalne koszty ma konstrukcja budynku. Priorytetem jest więc znalezienie projektu, który będzie odpowiadał oczekiwaniom, a jednocześnie jego realizacja nie pochłonie zbyt wielu środków finansowych. Uwagę należy skupić przede wszystkim na bryle i powierzchni domu. Metraż powinien być optymalnie dopasowany do potrzeb rodziny, a przy standardowym jej modelu wystarczy nieduży budynek o powierzchni ok. 100 m². Co więcej, mały metraż wiąże się nie tylko z niższymi kosztami materiałów i robocizny, ale również późniejszej eksploatacji. Przy decyzji o większym domu warto wybrać ten z poddaszem, gdyż koszty fundamentów, dachu i stropu rozkładają się w takim przypadku na dwa poziomy. Odnośnie zminimalizowania wydatków w kwestii bryły, najkorzystniejszą jest łatwa w wykonaniu, prosta i zwarta forma na planie prostokąta. Ważne, aby nie posiadała załamań generujących większą ilość pracy, liczbę użytych pustaków czy mostków termicznych.
 

dom na planie prostokąta z poddaszem
Projekt domu Albit BSA1891

Ekonomiczna konstrukcja dachu

Pokrycie dachu jest jednym z najdroższych etapów budowy. Chcąc obniżyć wydatki z tym związane, należy kierować się podobnymi zasadami jak w przypadku bryły. Im prostsza konstrukcja, tym niższe koszty, dlatego też obecnie większość inwestorów decyduje się na prosty dach dwuspadowy. Jego wykonanie nie stanowi trudności dla specjalistów, co obniża stawkę za wykonanie. Co więcej, mniejsza powierzchnia wymaga mniejszej ilości pokrycia. Istotny jest również kąt nachylenia dachu – aby poddasze lub strych były wygodne w użytkowaniu, a dach jednocześnie stosunkowo niedrogi, najlepszym rozwiązaniem będzie ten o kącie nachylenia wynoszącym 30-45 °.
 

dach o niewielkim kącie nachylenia
Projekt domu Ambrozja 6 BSA2097

Zbędne ozdobniki

Reasumując kwestię prostej konstrukcji budynku, warto wspomnieć o detalach architektonicznych, które wbrew pozorom dosyć mocno podrażają inwestycję. Są to takie elementy jak wykusze, balkony, lukarny czy wole oka. Mimo iż dodają bryle uroku to przy chęci ograniczenia kosztów lepiej z nich zrezygnować, a w ramach atrakcyjnego wyglądu budynku skupić się na ciekawej kolorystyce elewacji. Polecamy również unikać wewnętrznych antresol czy okien o niestandardowych wymiarach, które czasem są nawet dwukrotnie droższe od tradycyjnych.
 

dom z poddaszem i oknami dachowymi
Projekt domu Darlena WOK1071

Metoda budowy i materiały

Stając przed rozpoczęciem budowy, należy zastanowić się nad preferowanym systemem realizacji. Budowa metodą gospodarczą pozwala na znaczne zredukowanie kosztów, jednak należy pamiętać, że wiąże się ona z pracą własną i koniecznością doboru odpowiednich fachowców. Warto zasięgnąć porad odnośnie danych wykonawców, gdyż nieodpowiednia decyzja może spowodować jeszcze większe wydatki w przyszłości. To, na czym nie należy oszczędzać budując dom, to materiały budowlane. Wskazane jest wybieranie produktów atestowanych, cieszących się dobrą opinią, mając na uwadze, że dom to inwestycja na lata. Tańsze zamienniki mogą okazać się pozorną oszczędnością, np. ze względu na wyższe koszty ogrzewania, a ponadto po czasie konieczny może okazać się remont domu. Dobrym pomysłem jest analiza cenników w hurtowni i znalezienie atrakcyjnych rabatów na wysokojakościowe produkty. Co więcej, w materiały budowlane najlepiej zaopatrywać się poza sezonem budowlanym, gdy ich ceny są najniższe.

Oszczędność na budowie domu w pigułce

Podczas budowy domu możemy zaoszczędzić, decydując m.in. o:

  • odpowiednim gruncie, który nie wymaga dodatkowych robót przygotowawczych,
  • wyborze działki poza aglomeracja miejską,
  • projekcie domu o niewielkim metrażu lub o większym metrażu, ale z poddaszem,
  • wyborze dachu o kącie nachylenia wynoszącym 30-45 °,
  • braku ozdobników typu balkony, lukarny, wole okna itp.,
  • dobrej jakości materiałach budowlanych, dzięki którym koszty późniejszej eksploatacji domu będą stosunkowo niższe.

Cykl Budujemy dom powstaje we współpracy z biurem sprzedaży projektów domów Extradom.

biuro projektów domów

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2018-05-10 22:47:14
Sławek Zając
Zgadzam się, że największą oszczędności poczynimy na etapie projektu domu. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że skomplikowany dach kryty dachówką ceramiczną z lukarnami itp. może kosztować nawet 60000 złotych - a to przecież tylko jeden element domu! Podczas samej budowy są możliwe dodatkowe oszczędności. Staranne dobieranie wykonawców i negocjowanie z nimi cen, przemyślana budowa i brak pośpiechu to klucz do tego, aby nie stracić za dużo nerwów i pieniędzy :) Oszczędności kryją się wszędzie - jeżeli zamawiamy koparkę do fundamentów to warto ją wykorzystać od razu do utwardzenia drogi lub oczyszczenia fragmentu działki. Czasami zaoszczędzimy 100 zł, a czasami kilka tysięcy - z uwagi na to, że podczas budowy będziemy współpracować z ok. 20 ekipami/osobami, łączne oszczędności mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy.
2018-05-14 12:16:34
Domolubni
Dokładnie! W szukaniu oszczędności na budowie domu powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Najważniejszy w dłuższej perspektywie jest wybór solidnych materiałów oraz sprawdzonych fachowców. W końcu z domu mamy cieszyć się przez wiele lat.